Domů
Trh s elektřinou
Znárodnění britské přenosové soustavy by zbrzdilo rozvoj OZE, tvrdí šéf National Grid

Znárodnění britské přenosové soustavy by zbrzdilo rozvoj OZE, tvrdí šéf National Grid

Britská levice plánuje v případě svého vítězství v nadcházejících volbách převést zprivatizovaná síťová odvětví zpět pod státní kontrolu. Podle šéfa britské přenosové a přepravní soustavy, Johna Pettigrewa, by ovšem takový převod do veřejného vlastnictví nebyl dobrý nápad a jen by zbrzdil další nástup obnovitelných zdrojů energie.

Levicová Labour party (obdoba české ČSSD) má v případě svého vítězství v parlamentních volbách v plánu převést společnost National Grid zpět do veřejného vlastnictví. Tento krok je ovšem dle vyjádření současného CEO National Grid, John Pettigrewa, “to poslední, co toto odvětví nyní potřebuje“.

„Upřímně, pokud jde o znárodnění, nemyslím si, že jde o dobrý nápad. Nejsem si jistý, jestli je v zájmu daňových poplatníků a spotřebitelů energie, aby byly utraceny desítky miliard liber za tento převod. Pokud má být pro průmysl přechod na OZE opravdovou výhodou, pak je třeba se zaměřit na stabilní regulaci a stabilní ceny. To poslední, co nyní potřebujeme je renacionalizace.“
John Pettigrew, CEO National Grid

Privatizace nesplnila očekávání, tvrdí Labouristé

Podle volebního programu (Labour’s manifesto 2017) hodlá levice ve Spojeném království převést do veřejného vlastnictví nejen energetickou infrastrukturu, ale i železnice, vodovody a pošty. Spojené království přitom bylo jednou z prvních zemí, kde se na přelomu osmdesátých a devadesátých let tato odvětví liberalizovala a privatizovala.

Podle Labouristů ovšem privatizace nepřinesla požadované zlepšení služeb, ani výrazné snížení cen, a je proto vhodné dostat tato strategická odvětví zpět pod státní (veřejnou) kontrolu. Znárodnění (někdy označované rovněž jako re-nacionalizace) energetiky by podle Labour party naopak mělo vést k většímu zapojení OZE, snížení cen pro konečné spotřebitele a větší demokratizaci rozhodování.

“Británie nejde v oblasti infrastruktury a bezemisní energetiky kupředu, ale nazpět. Naše sítě jsou zastaralé a nejsou schopny dostatečně rychle integrovat obnovitelné zdroje. Stejně tak nepokračují v dostatečné míře ani investice do chytrých sítí, schopných vyvažovat flexibilní výrobu.”
Mluvčí Labour party

Energetika jako jedno z témat voleb

Energie jsou jedním z volebních témat i pro pravicové Konzervativce, jejichž předsedkyně, Theresa May, již dříve navrhla zastropování cen energií pro až 17 milionů domácností. Takové rozhodnutí by velmi citelně zasáhlo velké energetické společnosti obchodující s energiemi a fakticky by znamenalo opětovné zavedení regulace cen. Konečný volební program ovšem nakonec obsahuje jen vágní slib ochrany nejohroženějších zákazníků pomocí sociálních tarifů.

Jako cíl si však Konzervativní strana vytkla odstranění překážek při průzkumu a těžbě břidličného plynu a vytvoření speciálního regulátora pro tuto oblast. Nový regulátor by tak měl převzít rozhodovací pravomoci lokálním úřadům, které jsou často z důvodu obav místních občanů proti těžbě. Konzervativci ve svém programu navíc postupně ustupují od tvrdě odmítavého postoje proti větrným farmám, a naopak přestávají zmiňovat dříve silně hájené jaderné zdroje.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se