Domů
Jaderné elektrárny
Jaderná elektrárna Tianwan 3 byla připojena k síti, výstavba byla rekordně rychlá
Tianwan 3 a 4; Zdroj: Rosatom

Jaderná elektrárna Tianwan 3 byla připojena k síti, výstavba byla rekordně rychlá

Třetí blok Jaderné elektrárny Tianwan v čínské provincii Jiangsu byl 30. prosince připojen k elektrické síti. Ruský reaktor VVER-1000 má být později v tomto roce uveden do komerčního provozu. Výstavba třetího bloku, jehož betonáž byla zahájena na konci roku 2012, byla dokončena za 5 let.

Tianwan 3 a 4 jsou reaktory VVER-1000, AES-91 navržené společností Gidropress a dodané ruskou státní společností Rosatom, generálním dodavatelem jaderné elektrárny je rovněž ruská společnost, AtomStroyExport. První betonáž na staveništi 3. bloku proběhla v prosinci 2012, zatímco výstavba 4. bloku byla zahájena v září 2013. První dva bloky JE Tianwan, disponující totožnými reaktory VVER-1000, elektrickou energii do sítě dodávají již od roku 2007.

JE Tianwan, zdroj: CNNC

Proces zavážení všech 163 palivových souborů do reaktoru Tianwan 3 byl zahájen 18. srpna minulého roku. Spouštěcí proces započal 27. září a o dva dny později reaktor dosáhl kritického stavu.

Elektrárnu čeká ještě série provozních zkoušek

Po udělení souhlasu od čínského národního regulátora byl zvýšen výkon reaktoru Tianwan 3 na 25 % nominálního tepelného výkonu, kdy došlo k puštění páry na turbínu a její rozběh. V této fázi proběhla série provozních a elektrických zkoušek. Zkoušky byly ukončeny 30. prosince v 13:29 místního času. „Výrobní blok č.3 tak byl oficiálně připojen k síti. Všechny systémy jsou nastaveny do nominálního provozního režimu,“ uvedla společnost Rosatom.

JE Tianwan; Zdroj: CNECC

Výstupní výkon reaktoru je nyní udržován na úrovni 25 % tepelného výkonu. Následně budou prováděny dynamické testy na výkonových úrovních 50 %, 75 % a nakonec 100 %. Po ukončení úvodních zkoušek na nominálním tepelném výkonu reaktoru bude zahájen demonstrační provoz po dobu 100 hodin. Následuje proces předběžného garančního provozu, který je prvním krokem dvouletého záručního období elektrárny Tianwan 3. Vstup tohoto bloku do komerčního provozu je očekáván ještě tento rok.

Výstavba dokončena v rekordně krátké době

„Výstavba 3. a 4. bloku Jaderné elektrárny Tianwan byla realizována v rekordně krátkém čase a může sloužit jako příklad vynikající mezinárodní spolupráce v energetické oblasti,“ sdělil Kirill Komarov, první zástupce generálního ředitele pro rozvoj podnikání a mezinárodní obchod.

Čínské národní shromáždění udělilo 16. prosince 2015 povolení pro třetí fázi výstavby JE Tianwan (bloky 5 a 6) – oba čínského designu ACPR 1000 s elektrickým výkonem 1080 MWe. První betonáž pro pátý blok proběhla později v tomto měsíci a pro 6. blok v září 2016. Zahájení komerčního provozu na 5. bloku se očekává v prosinci 2020, na 6. bloku v říjnu 2021.

Elektrárna Tianwan je vlastněna a provozována společností Jiangsu Nuclear Power, ve které mají vlastnický podíl společnosti China National Nuclear Corporation (50%), China Power Investment Corporation (30%) a Jiangsu Guoxin Group (20%).

Zdroj úvodní fotografie: CNECC

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr
4. leden 2018, 21:22

Výstavba v tom nejideálnějším případě trvá 5 let, takže žádné české demokraticky volené vládě se nevyplatí do toho jít.

Dlouhodobě se to vyplatí jen ČEZu, tak je nejjednoduší řešenmí ho k co nejrychlejšímu startu výstavby 3. temelínského bloku hlasováním donutit, až dá do zahájení prvních pár desítek miliard, tak tak už to snadno zůstane jen na něm jak to zvládne ekonomicky dostavět, jestli ziskově pro akcionáře hned nebo až za dlouhou dobu.

I Ford byl sice nakonec menšiovými akcionáři a soudy donucen vyplácet dividentu, ale v žádném případě mu soudy nezakazovali stavět nové továrny, které budou pro společnost dost počátečních let znamenat jen ztrátu.

Emanuel
8. listopad 2018, 04:29

V ČR by bylo chybou stavět nový jaderný reaktor o elektrickém výkonu 1000MW a to z toho důvodu, že se v důsledku zdravotních norem reaktor o takovémto výkonu se nemůže stavět v blízkosti velkého města, jehož obyvatelé by mohli využít odpadní teplou vodu z jeho chlazení například k oteplování bytů, průmyslových provozů, kancelářských a veřejných objektů a skleníků k výrobě zeleniny. Pro podmínky v ČR by tedy bylo výhodnější stavět menší jaderné reaktory do elektrického výkonu zhruba 50MW v blízkosti například okresních měst.

Vláďa
8. listopad 2018, 06:44

Jaké hodnoty zdravotních norem by mohly být porušeny?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se