Červnová aukce pro výstavbu fotovoltaických elektráren přinesla v Německu výrazné snížení nabízených cen, které v průměru klesly o více než desetinu. Německo totiž v posledním tendru vůbec poprvé otevřelo možnost výstavby solárních elektráren na zemědělských plochách a loukách.

Možnost výstavby elektráren na zemědělské půdě, loukách či jiných travnatých plochách se projevila výrazným snížením cen. Zatímco nejnižší nabídka v minulé aukci činila 6 centů za kWh, při poslední aukci dosáhla nejvyšší nabídka hodnoty 5,9 centů/kWh. V průměru tak výše ceny za dodanou kilowatthodinu poklesla o 0,9 centů z 6,58 centů na 5,66 centů, tedy o zhruba 14 %.

„Od spuštění aukcí zde zatím nebyl tak výrazný pokles v úrovni cen, a je jasným signálem růstu konkurence, který je výsledkem rozšíření možných ploch,“ komentoval výsledky aukce Peter Franke, viceprezident německého regulátora Bundesnetzagentur.

Německo nicméně nezpřístupnilo fotovotaickým elektrárnám veškerou zemědělskou půdu. Tuto možnost prozatím zavedly pouze spolkové země Bavorsko a Bádensko-Württembersko. Elektrárny dále mohou být postaveny pouze v místech s nepříznivými podmínkami, tedy v málo úrodných oblastech. Obě země rovněž zavedly roční kvóty pro výstavbu na těchto plochách.

{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“from“:“2017-05-30″,“to“:“2017-06-28″,“caption“:“Solární elektrárny byly v Německu za poslední měsíc schopny dodat do sítě maximální výkon mezi 13 a 26 GW.“,“sources“:“solar“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2017-05-30″,“end_date“:“2017-06-28″}

V aukci uspělo celkem 32 nabídek se souhrnným instalovaným výkonem 201 MW, přičemž 19 z nich (o celkovém výkonu 124 MW) má vyrůst právě na zemědělské půdě či travnatých plochách. Většina z úspěšných 19 projektů má být realizována v Bavorsku, které zavedlo roční limit v rozsahu 30 nabídek. Z území Bádenska-Württemberska přišla do aukce pouze jediná nabídka, přičemž země v těchto oblastech ročně umožní výstavbu až 100 MW.

Zájem o aukce stále roste

Celkově bylo do červnové aukce zasláno 133 nabídek, kdy 52 z nich bylo spojených se zemědělskou půdou či travnatými plochami. Jedná se tak o výrazný nárůst vůči 76 nabídkám z předchozího kola. Do aukce tak celkově byly přihlášeny projekty o výkonu 646 MW, tedy více než trojnásobku jejího maximálního objemu o hodnotě 200 MW. 17 nabídek muselo být vyřazeno, protože nesplňovaly požadavky pro účast.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *