Domů
Elektřina
ČVUT vyvinulo sondu pro měření spotřeby elektřiny nevyžadující zapojení do obvodu
ČVUT, FEL

ČVUT vyvinulo sondu pro měření spotřeby elektřiny nevyžadující zapojení do obvodu

Elektřina
3 komentáře
26. duben 2021, 14:41
ČTK

Novou sondu pro kontrolu spotřeby energie vyvinuli vědci z ČVUT. Podle výzkumníků oproti standardním řešením odečtu energie nevyžaduje zapojení do elektrického okruhu. Lze ji tak využít v podstatě kdekoliv. Sonda nyní prochází poslední fází testování v terénu, uvedla mluvčí ČVUT Andrea Vondráková v dnešní tiskové zprávě. Na projektu pracovali odborníci z katedry telekomunikační techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Vedoucí katedry Jiří Vodrážka uvedl, že tým využil bezkontaktní snímání pomocí magnetického senzoru v blízkosti napájení libovolného spotřebiče, skupiny spotřebičů či celé napájecí větve.

„Senzor se přiloží k napájecímu kabelu a mechanicky jednoduše upevní například páskou. Má vlastní bateriové napájení a data posílá bezdrátově přes globální IoT síť Sigfox, nebo síť LoRa,“ popsal Vodrážka.

„Data je pak možné sledovat na webovém portálu, včetně přepočtu na odhadovaný odběr elektrické energie,“ dodal k principu sondy odborník.

Podle hlavního vývojáře Zbyňka Kocura je výhodou například možnost uživatelské konfigurace režimu odesílání dat i volby způsobu jejich vyhodnocení. „Předpokládáme využití u celé řady firem a institucí, které potřebují mít aktuální přehled o spotřebě elektrické energie a data k optimalizaci odběru. Naše řešení jim umožňuje snižovat náklady tím, že budou moci například směřovat dodávku energie do časů, kdy je cenově výhodnější sazba,“ vysvětlil odborník.

V současnosti vývojáři testují sondu v Řeži u Prahy. Monitorují tam například fungování lamp pouličního osvětlení. Cena sondy se podle ČVUT nyní pohybuje kolem čtyř tisíc korun, budoucí sériová výroba by ji snížila.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Lukas Poul
2. květen 2021, 15:57

Zajimalo by me, v cem je vyhoda noveho reseni. Na Amazonu se da koupit bezkontaktni merak do 10A za cca 10EUR. Dodatecna elektronika taky nestoji mraky penez, aby to vyslo na 4k.

Baton David
26. duben 2021, 20:17

prosím více info, funguje jako klasický klešťák na vodič, nebo zvládá celý kabel, jedna fáze, nebo více fází, ac, dc?

TechnikTom
29. duben 2021, 22:24

"Data je pak možné sledovat na webovém portálu, včetně přepočtu na odhadovaný odběr elektrické energie,“ popisuje princip fungování nové sondy doc. Jiří Vodrážka

Prostě jen měří proud a odhadem podle předpokládaného napětí počítají spotřebu.

Záležitost čidla odhadem za 300,- + modul sigfox za 600,- + humbuk okolo a máte cenu 4000,-

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516