Domů
Elektroenergetika
Může člověk unést turbínu o výkonu 10 MW? Podle GE ano

Může člověk unést turbínu o výkonu 10 MW? Podle GE ano

Oddělení vývoje GE Global Research představilo koncept výroby energie prostřednictvím turbíny, která je poháněná CO2 v superkritickém stavu. Díky vlastnostem tohoto média může dojít k zvýšení účinnosti výroby elektřiny a k významnému snížení hmotnosti i velikosti turbíny.

Místo tun kilogramy

Hmotnost v současnosti používaných turbín se pohybuje v řádu tun, jenže během následujících pěti až deseti let už tomu tak být nemusí. Na úvodním obrázku je zatím pouze plastový model turbíny s výkonem 10 MW vytištěný na 3D tiskárně. Dle materiálů publikovaných GE má její skutečný funkční prototyp z vysokopevnostních kovových slitin vážit pouhých 68 kg (150 liber), což je hmotnost, kterou sportovně založení lidé v posilovnách běžně zvedají na bench press lavicích.

“Toto kompaktní zařízení nám umožní dělat neuvěřitelné věci. Svět hledá ekologičtější a efektivnější způsoby výroby elektřiny. Koncept, který zkoumáme, umožní dosažení obou cílů zároveň,” řekl o výzkumu specialista vývoje parních turbín v GE Global Research Dough Hofer.

Tajemství tkví v klimatology proklínaném CO2

Médium, které pohání nově navrženou turbínu, není pára, ale oxid uhličitý v superkticikém stavu. Kritický bod oxidu uhličitého se nachází v mezích dosažitelných současnými technologiemi. Jeho kritická teplota je 304,25 K (31,10 °C) a kritický tlak 7,39 MPa. Využití CO2 pro účely generování elektřiny není novou myšlenkou. Studie MIT z roku 2004 uvádí, že použitím superkritického oxidu uhličitého o teplotě 550 °C může dosáhnout tepelné účinnosti 46 %.

Podle Hofera může využití vlastností superkritického CO2 přispět ke zvýšení účinnosti velkých centrální zdrojů energie, což jim umožní stát se více konkurenceschopnými v porovnání s obnovitelnými zdroji.

Zdroj úvodního obrázku: http://www.gereports.com/

Komentáře

(1)

lukasek

26. duben 2016, 19:42

Moc hezké

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.