Domů
Elektromobilita
Automobilka BMW představila elektromobil třídy Neue Klasse, má konkurovat Tesle
BMW i Wallbox designed by BMW Group DesignworksUSA. Zdroj: www.press.bmwgroup.com

Automobilka BMW představila elektromobil třídy Neue Klasse, má konkurovat Tesle

Elektromobilita
8 komentářů
2. září 2023, 18:50
ČTK

Německý výrobce luxusních aut BMW se rozhodl zkusit zopakovat svůj úspěch značky Neue Klasse u elektromobilů. Dnes na mnichovském autosalonu představil prototyp elektromobilu nové třídy, který má být uveden na trh v roce 2025 a má pomoci automobilce dohnat průkopníka ve výrobě elektromobilů, americkou Teslu, uvedla agentura Reuters.

V 60. letech minulého století byla budoucnost BMW nejistá, automobilka zůstávala ve stínu značek Volkswagen a Mercedes-Benz a amerických gigantů. Vedení firmy tehdy vsadilo na novou řadu vozů, kterou nazvalo Neue Klasse, tedy nová třída. Tato řada pomohla automobilce k tomu, že se stala jednou z nejúspěšnějších v odvětví. Nyní má tato značka znamenat přechod skupiny k elektromobilitě a digitalizaci.

Nový elektromobil z řady Neue Klasse je stejně velký jako současná řada 3, která je nejprodávanější modelovou řadou automobilky. Vůz je vybaven informačními průhledovými displeji, promítanými na čelní sklo, a také některými tradičními designovými prvky. Generální ředitel Oliver Zipse uvedl, že dojezd a rychlost nabíjení jsou o 30 procent lepší než u dnešních elektromobilů. Cena zatím nebyla stanovena, zveřejněna má být až krátce před zahájením sériové výroby.

Technologický ředitel Frank Weber dodal, že Neue Klasse je doposud největší investicí automobilky, protože všechny technologie jsou úplně nové. Firma celkové údaje o investicích nezveřejnila. Investuje ale dvě miliardy eur (48,2 miliardy Kč) do výroby baterií a montáže v závodě v Maďarsku, který má být prvním, kde se začnou tyto vozy vyrábět.

BMW předpokládá, že elektromobily budou mít letos na celkovém prodeji podíl 15 procent a do roku 2026 chce tento podíl zvýšit na 33 procent.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Petr Hariprasad Hajič
3. září 2023, 12:16

Celkem BMW fandím, ale předehnat Teslu bude hodně dlouhý a náročný maraton. Nejde jen o baterie, jedy jakási střeva a játra, ale i o motor - srdce a řídící jednotku - mozek. To všechno na BEV specifické a všechno má v Tesle mnoho roků náskok. Například jenom elektromotorů mají několik typů. S permanentními magnety, s cívkami v rotoru i statoru, reluktanční motory... K tomu je potřeba odpovídající silová a řídící jednotka.

Infotainment a podobné legrácky jsou k ničemu, když tohle nebude dobře fungovat. No, držím palce, ale spíše to bude taková přetahovaná.

Michal K.
4. září 2023, 09:43

treba dodat, ze v Tesle su aj priekopnikmi k pristupu k zakaznikovi. Zial v tom negativnom zmysle

Michael
4. září 2023, 18:59

Copak zlého vám udělali? Za tři a půl roku s Teslou jsem po nich chtěl tři věci a pokaždé jsem měl z jejich chování mnohem lepší pocit než u druhého auta nejmenované značky s třícípou hvězdou...

Michal K.
5. září 2023, 20:50

mne nastastie nic. ale o ich pristupe, ci skor nepristupe k zakaznikom koluje hafo videi ci clankov.

novinky. cz/clanek/auto-nespokojeni-norsti-zakaznici-tesly-zvolili-netradicni-zpusob-protestu-40407500

Michal K.
4. září 2023, 09:46

tazko odhadnut buduci vyvoj. ale moze to byt vseljake

autoforum. cz/predstaveni/nizozemsko-odpiskalo-sve-plany-na-rozmach-elektromobilu-auta-jsou-moc-draha-a-dochazi-elektrina/

Petr Hariprasad Hajič
4. září 2023, 17:34

Tohle bych nebral moc vážně. Autoforum je známá platforma podporující dost jednostranně spalovací motory. Vybírají si ze všech názorů jen ty, které se jim hodí a pokud možno ty nejvíce xtrémní.

Michal K.
5. září 2023, 20:48

to ci maju alebo nemaju radi spalovaky je irelevantne. Dolezite je, ci ich argumenty maju racionalny zaklad. A tie mi teda nepridu mimo misu.

Ale ak chcete, pise sa o tom aj na inych weboch

auto.pravda. sk/magazin/clanok/667545-briti-nestihnu-prechod-k-elektromobilom-predaje-rastu-bolestne-pomaly/

CarlosEV
6. září 2023, 08:46

AutoForum dost často překrucuje pravdu a lže, klasický dezinfo web ... dost známá je třeba lež s frontami na nabíjení v Holandsku, kde vystřihli fotku ze slavnostního otevření nabíjecího hubu

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se