Elektrofakulta ZČU řeší komplexní projekt elektrifikace dopravy

DomůElektromobilitaElektrofakulta ZČU řeší komplexní projekt elektrifikace dopravy

Fakulta elektrotechnická (FEL) Západočeské univerzity zahájila letos čtyřletý projekt elektrifikace dopravy, na nějž získalo její výzkumné centrum RICE 95 milionů korun z evropského operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Zaměří se na nové technologie elektrovýzbroje dopravních prostředků, infrastrukturu pro dopravní techniku a na modelování MHD. Elektrifikace dopravy je významným celospolečenským problémem, řekl ČTK děkan FEL Zdeněk Peroutka.

RICE vyzvala průmyslové podniky, aby kooperovaly na experimentálním ověřování výsledků a hledaly vhodné uplatnění v produktech.

„Elektrifikace bývá často spojena s termínem elektromobilita, avšak je chybně chápána pouze ve vztahu k elektrickým automobilům. Naše pojetí je daleko širší a zahrnuje dopravu silniční, kolejovou i leteckou,“ uvedl děkan.

Aplikace, které FEL vyvíjí, budou využitelné i v hybridních a elektrických osobních autech.

Výzkumníci RICE vyvíjejí nová řešení pohonů vozidel, nové prvky výkonových systémů dopravních prostředků, elektrické stroje a inteligenci řídicích a diagnostických systémů vozů včetně umělé inteligence. V infrastruktuře se zaměří na napájecí a nabíjecí systémy, především bezdrátové, a na měnírny MHD. Pro matematické modelování a plánování MHD bude cílem stanovit, jak má vypadat flotila vozidel v daném městě, napájecí infrastruktura a jak mají být provozovány linky. Investiční zátěž na městské rozpočty by podle Peroutky měla být co nejmenší.

Ilustrační foto

FEL už představila projekt Elektrotechnické technologie s vysokým podílem vestavěné inteligence pro dopravu městu Plzni, kraji, podnikům a dalším subjektům. Je součástí strategie integrovaných územních investic (ITI) plzeňské metropolitní oblasti. Podle náměstka hejtmana Iva Grünera (ČSSD) musí kraj, město a ZČU vystupovat jednotně. „Pak můžeme být vidět a být významní i v rámci Evropy,“ uvedl.

Podle prorektora ZČU Vladimíra Duchka se podařilo postavit integrované investice jako soudržný rozvojový program, který přináší konkrétní výsledky. Ekonomika postavená na výzkumu, vývoji a produktech s vyšší přidanou hodnotou zajistí Plzni podle primátora Martina Baxy (ODS) dlouhodobou prosperitu.