Domů
Elektřina
Regulovaná složka ceny elektřiny se v příštím roce mírně zvýší

Regulovaná složka ceny elektřiny se v příštím roce mírně zvýší

Energetický regulační úřad (ERÚ) zveřejnil výše regulovaných složek cen elektřiny pro rok 2016. Pro domácnosti by měly v průměru vzrůst o 1,8 %.

Pozitivní vliv na výši regulované ceny elektřiny má dlouhodobý pokles cen silové elektřiny na evropských trzích. Negativně se na ceně projevily proinvestiční opatření pro zabezpečení dodávek elektrické energie v budoucích obdobích.

Jsem ráda, že se nám v době, kdy regulované ceny v Evropě poměrně silně stoupají, podařilo udržet ceny v rámci rozumných mezí a průměrné zvýšení cen se bude pohybovat do tří procent,“ zhodnotila výše cen předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

Konkrétní změna regulované ceny elektřiny se však bude lišit pro jednotlivé zákazníky podle místa a množství odebrané energie, distribuční sazby a charakteru odběru.

Změny v platbách

V roce 2016 se také projeví změny ve výběru některých regulovaných plateb.

 • Cena za činnost operatora trhu bude nově stanovena jako pevná částka za odběrné místo, oproti současné platbě za množství spotřebované energie.
 • Složka ceny na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů bude účtována dle velikosti hlavního jističe před elektroměrem, namísto ceny dle spotřebované energie. Ta však bude omezena maximální výší stanovenou jako celkové množství odebrané energie za fakturační období v MWh krát 495 Kč.
 • Tato opatření lze chápat jako přípravná pro plánované změny v roce 2017.

  Konečná cena elektřiny závisí také na neregulované složce elektřiny (silová elektřina), jejíž výší stanoví dodavatelé. Ti ve většině případů nabídku pro rok 2016 ještě nezveřejnili.

  Zdroj úvodní fotografie: David R. Trible

  Komentáře

  (0)

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
  Vyžadované informace jsou označeny *
  Pravidla diskuze
  Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
  Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
  Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
  Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
  V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
  OM Solutions s.r.o.
  Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
  Třebíč
  IČ: 02682516
  SOCIÁLNÍ SÍTĚ
  © 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.