Domů
Elektřina
Roborace: Závodní série umělé inteligence již příští rok

Roborace: Závodní série umělé inteligence již příští rok

Závodní série vozidel řízených umělou inteligencí se stane realitou již příští rok. Světově první šampionát vozů bez řidičů bude probíhat před závody série Formula E na stejných okruzích po celém světě. Jeden z deseti závodních týmů bude komunitní, otevřený pro nadšence a experty z celého světa.

Formula E, závodní série elektricky poháněných monopostů v pátek oznámila spolupráci se společností Kinetik, s úmyslem zahájit globální závodní sérii vozů na elektrický pohon, jež bude ovládat umělá inteligence (AI). Šampionát s názvem Roborace poskytne konkurenční platformu pro autonomní řízení vozidel, která jsou vyvíjena v mnoha automobilových a průmyslových společnostech stejně jako špičkových technických vysokých školách.

Ve vývoji vlastního systému nemohla zůstat pozadu Tesla, jedna z nejrevolučnějších automobilek dneška, ta svého „autopilota“, jak sama automobilka systém nazývá, nabídla k dispozici majitelům Modelu S již v říjnu.

Roborace bude součástí podpůrného balíčku série Formula E a první závod by měl proběhnout v rámci sezony 2016/2017. Závod autonomních monopostů bude probíhat před každým závodem Formula E na stejných okruzích po celém světě. Deset týmů, každý se dvěma vozy, se utká v hodinu trvajících závodech v rámci celé mistrovské sezóny. Všechny týmy budou závodit s identickými vozy, ovšem s rozdílnými technologiemi umělé inteligence, rozhodující se v reálném čase na základě výpočetních algoritmů.

„Jsme přesvědčeni, že v budoucnu budou všechna vozidla na světě vybavena umělou inteligencí a poháněna elektřinou, čímž dojde ke zlepšení životního prostředí a bezpečnosti silničního provozu. ROBORACE je oslavou revoluční technologie a inovace, které lidstvo v této oblasti dosáhlo. Je to globální platforma, která je schopna ukázat, že robotické technologie a AI s námi mohou existovat v reálném životě. Proto každý, kdo je na začátku této transformace má nyní platformu pro to, aby předvedl výhody svého autonomního řízení, což bude dál tlačit na vývoj této technologie.“
Denis Sverdlov, zakladatel Kinetik a Roborace

Zakladatelé věří, že Roborace zviditelní mnoho talentů, kteří by mohli přispět k vývoji technologie samořízených vozidel. Proto bude jeden ze závodních týmů organizován jako komunitní, otevřený pro nadšence a experty z celého světa.

„Jsme velmi nadšeni ze spolupráce s Kinetik na jistě jedné z nejvíce přelomových sportovních událostí v historii. ROBORACE je otevřená výzva pro nejvíce inovativní vědecky a technologicky zaměřené společnosti na světě.“
Alejandro Agag, generální ředitel Formula E

Další podrobnosti a oznámení o týmech a technologiích budou k dispozici na začátku příštího roku.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
ERÚ chystá radikální změnu v účtování elektřiny
7. srpen 2022, 23:01
Analytici očekávají, že ČEZ za pololetí násobně vzrostou tržby i zisk
7. srpen 2022, 06:40
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se