Na švédské silnice vyjel první elektronáklaďák bez řidiče

DomůElektromobilitaNa švédské silnice vyjel první elektronáklaďák bez řidiče

Ve Švédsku nyní můžete na silnicích potkat poloautonomní nákladní vozidlo na elektrický pohon. Dle vývojářské společnosti Einride, která se v rámci projektu autonomní rozvážky zboží spojila s logistickou firmou DB Schenker, jde o první projekt svého druhu na světě.

Vozidlo s názvem T-pod, které dosahuje hmotnosti až 26 tun při plném naložení, nepotřebuje řidiče a dle start-upu Einride může snížit provozní náklady provozovatelům silniční dopravy o 60 % ve srovnání s užíváním klasických naftových nákladních vozidel s řidičem.

Nákladní vozidla T-pod sice jezdí po švédských silnicích sama, zcela autonomní ale nejsou. Jejich provoz je řízen a je na něj dohlíženo operátorem, který ale může vozidla ovládat na dálku, a to hned několik najednou. T-pod je vybaven přední a zadní kamerou, na několika místech má umístěno radarové zařízení a tzv. lidar (zařízení pro měření vzdálenosti pomocí laserového paprsku), v jakoukoli chvíli má tak mít naprosto zmapované, co se děje v jeho okolí.

Dle Einride může být T-pod zcela autonomní, vzdálený operátor může zasáhnout jen pokud je to třeba. Vozidlo může díky tomu, že nepotřebuje místo pro kabinu řidiče, naložit více nákladu než klasické menší nákladní vozidla. Zdroj: Einride

Robert Falck, ředitel společnosti Einride, označil za jednu z hlavních překážek uvedení dodávek do provozu získání povolení k provozu poloautonomních vozidel na švédských silnicích. Jeho společnost si dala za cíl uvést do konce roku do provozu 200 vozidel T-Pod:

„Je to krok vedoucí k větší komercializaci autonomních technologií na silnicích. Jelikož jsme předně softwarová společnost, partnerství s výrobcem je něco, co vidíme jako klíčové pro posun dopředu,“ uvedl Falck.

Služby převozu zboží Einride bude využívat nejen Schenker, ale v budoucnu nejspíš také řetězec Lidl či švédská dodávková služba Svenska Retursystem. Povolení k provozu umožňuje vozidlu jezdit v průmyslové oblasti města Jönköping v jižním Švédsku a to rychlostí maximálně 5 km/h. Einride již nyní plánuje expandovat do Spojených států, v jejichž trhu s autonomními vozidly vidí velký potenciál.

Zdroj úvodní fotografie: Einride