Domů
Elektromobilita
Tesla podle Reuters upustila od projektu levného elektromobilu, akcie firmy oslabují
Tesla Model S 70D 2016 v Tesla Store Göteborg, foto: Tomáš Jirka
Tesla Model 70D S 2016 v Tesla Store Göteborg, foto: Tomáš Jirka

Tesla podle Reuters upustila od projektu levného elektromobilu, akcie firmy oslabují

Americká automobilka Tesla upustila od projektu levného elektromobilu. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na obeznámené zdroje. Investoři počítali s tím, že vůz dostupný masám přispěje k růstu podniku. Akcie Tesly po zveřejnění zprávy klesly o téměř pět procent, později část ztrát smazaly. Šéf Tesly Elon Musk po zveřejnění zprávy na síti X napsal, že „Reuters (znovu) lže“.

Na stejné platformě bude Tesla nadále vyvíjet samořízené taxi, uvedly zdroje. Rozhodnutí znamená opuštění dlouhodobého cíle, který Musk často charakterizoval jako hlavní cíl firmy: cenově dostupné elektromobily pro masy. Jeho první plán z roku 2006 počítal nejprve s výrobou luxusních modelů a následným využitím zisků k financování „levného rodinného vozu“.

Ještě v lednu Musk investorům řekl, že Tesla plánuje zahájit výrobu cenově dostupného modelu ve svém závodě v Texasu ve druhé polovině roku 2025. Agentura Reuters s odvoláním na zdroj loni v listopadu napsala, že automobilka plánuje ve svém německém závodě vyrábět elektromobil za 25.000 eur (přes 630.000 Kč)

Nejlevnější současný model Tesly, sedan Model 3, se ve Spojených státech prodává za přibližně 39.000 dolarů (přes 910.000), na české trhu jeho cena podle webu Tesly přesahuje jeden milion Kč. Cena levného elektromobilu, který se někdy označoval jako Model 2, měla začínat na zhruba 25.000 dolarů.

Dva zdroje uvedly, že se o rozhodnutí Tesly vyřadit Model 2 dozvěděly na schůzce, které se zúčastnily desítky zaměstnanců. Jeden z nich sdělil, že se schůzka konala koncem února. Musk podle něj nakázal, že se má nadále pokračovat ve vývoji samořízeného taxi. Tyto informace potvrdil i třetí zdroj, podle nějž nové plány počítají s výrobou samořízeného taxi, ale v mnohem menších objemech, než se předpokládalo u Modelu 2.

Tesla čelí tvrdé celosvětové konkurenci čínských výrobců elektromobilů, kteří zaplavují trh automobily s cenou až 10.000 dolarů. Plán na samořízené taxi, jehož realizace by mohla trvat déle, představuje náročnější technickou výzvu a větší regulační riziko, napsala Reuters.

Akcie Tesly kolem 18:30 SEČ odepisovaly 1,4 procenta.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr Hariprasad Hajič
7. duben 2024, 16:28

Musk někde něco breptne, někdo to vykecá a akcie lítají nahoru a dolů jako rosnička po žebříčku. :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se