Domů
Emise CO2
Cena emisních povolenek spadla v tomto týdnu po 4 měsících pod 18 EUR/t CO2
Zdroj: Pixabay

Cena emisních povolenek spadla v tomto týdnu po 4 měsících pod 18 EUR/t CO2

Cena emisních povolenek spadla v úterý po pondělní výzvě Polska k intervenci na trhu poprvé po čtyřech měsících pod 18 EUR/t CO2. Polsko již delší dobu upozorňuje na potřebu zasáhnout proti rostoucí ceně emisních povolenek, za kterou mají do velké míry stát spekulativní nákupy. 

Polsko vyzvalo k intervenci na trhu s emisními povolenkami (EU ETS) již v polovině září, kdy jejich cena prolomila hranici 25 EUR/t CO2. Podle tehdejších slov polského ministra energetiky Krzysztofa Tchórzewského stojí za prudkým růstem emisních povolenek v letošním roce velké společnosti v některých členských státech EU, které nakupují povolenky do zásoby, čímž diktují jejich cenu.

Tchórzewski požádal znovu Evropskou komisi o intervenci na trhu s emisními povolenkami toto pondělí. Cena povolenek následně v úterý poprvé po čtyřech měsících spadla pod 18 EUR/t CO2. V dalších dnech se však vrátila k hranici 20 EUR/t CO2.

Vývoj ceny emisní povolenky (EUR/t CO2) na spotovém trhu za poslední rok. Zdroj: EEX

Zhoršování konkurenceschopnosti podniků i problémy tepláren

Jak ukázala například záříjová anketa ČTK mezi českými asociacemi a podniky, zdražování emisních povolenek zvyšuje náklady průmyslových firem a zhoršuje jejich konkurenceschopnost ve srovnání se zbožím dovezeným ze zemí mimo Evropskou unii.

Na problémy způsobené rostoucí cenou emisních povolenek v pátek upozornily také české teplárny, podle kterých čelí teplárenství dlouhodobě ekonomické diskriminaci.

„Tato deformace trhu se nyní vyhrotila kvůli reformě trhu s emisními povolenkami, kterou schválila Evropská rada v únoru letošního roku. Cena povolenky na emise skleníkových plynů vzrostla během jednoho roku téměř čtyřikrát. Ještě na začátku září 2017 se pohybovala kolem pěti eur, zatímco v současnosti osciluje kolem 20 eur. Většina analytiků přitom pro příští rok očekává další růst ceny povolenky na asi 25 eur,“ uvedlo Teplárenské sdružení ČR sdružení.

Teplárny dostávají část povolenek na výrobu tepla bezplatně, jejich množství se však každoročně snižuje a pro příští rok dosahuje přibližně třetinu ve srovnání s rokem 2013.

„Teplárny si tak v současné době musí valnou většinu potřebných povolenek kupovat na trhu. Povinnost nákupu povolenek se vztahuje na zařízení od 20 megawattů instalovaného tepelného příkonu využívající fosilní paliva. V teplárenství je nákupem povolenek zasažena téměř veškerá výroba tepla v uhelných teplárnách a přibližně 60 procent výroby tepla v teplárnách na zemní plyn,“ dodalo sdružení.

Komentáře

(2)

Milan Vaněček

21. říjen 2018, 15:50

To je dobrý signál že jsou nástroje jak držet cenu povolenek na "rozumné" úrovni. Tím rozumné míním že už jsou částečně kompensovány negativní externality uhlí (ty staré už nikdo nevykompensuje) a přitom uhlí není okamžitě "zaříznuto".

Petr

21. říjen 2018, 18:20

Mě se nic rozumného na této systémové lokální podpoře spalování uhlí raději v domácnostech než ve velkých teplárnách s filtry teda nezdá.

CO2 náboženství je sice velice zajímavá ideologie k prosazování světovlády, ale když se globální j"elitě" rychle nepodaří to protlačit ve většině světa, tak to Evropu dotující globalismus nejvíc ze všech (na úkor genocidy vlastního původního obyvatelstva) do pár let konkurenčně potopí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.