Domů
Emise CO2
Cena povolenek pokračuje v prudkém růstu, za poslední měsíc vzrostla o 30 %
Emise CO2 v EU
Zdroj: Pixabay

Cena povolenek pokračuje v prudkém růstu, za poslední měsíc vzrostla o 30 %

Emise CO2
9 komentářů
22. březen 2018, 11:07
Jan Budín

Cena emisních povolenek nadále prudce roste a včera se na spotovém trhu zastavila na hodnotě 12,34 EUR/t CO2. Ještě před měsícem se přitom pohybovala kolem 9,5 EUR/t CO2 a před rokem dokonce pod 5 EUR/t CO2. Trh reaguje na blížící se zavedení tzv. rezervy tržní stability, jedním z podpůrných faktorů může být i hromadění spekulantů na trhu.

Nedávno schválená reforma evropského systému emisního obchodování (EU ETS), která má přinést obnovení rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou po letech, kdy přebytek povolenek na trhu stlačil jejich cenu v roce 2013 až k hranici 2,5 EUR/t CO2, se začíná projevovat.

Jen za poslední měsíc vzrostla cena emisních povolenek na spotovém trhu o zhruba 30 % na včerejších 12,34 EUR/t CO2.

Vývoj ceny (EUR/t CO2) emisní povolenky na spotovém (sekundárním) trhu za poslední měsíc. Zdroj: EEX
Vývoj ceny (EUR/t CO2) emisní povolenky na spotovém (sekundárním) trhu za poslední měsíc. Zdroj: EEX

Celkový rostoucí trend je způsoben především reakcí trhu na blížící se zavedení opatření pro snížení celkového množství povolenek na trhu, tzv. Market Stability Reserve (MSR), což v posledních týdnech převážilo ostatní faktory. MSR má snížit kumulativní přebytek povolenek o 24 % ročně od roku 2019, což by mělo v příštím roce snížit nabídku povolenek v rámci aukcí přibližně o 40 %.

Dle serveru Platts je jednou z možností odůvodnění dosavadního vývoje ceny emisních povolenek hromadění spekulantů na trhu, a to nejen z důvodu budoucího snížení množství povolenek vlivem MSR, ale také jako pokus o zahnání do kouta společností před 30. dubnem, což je lhůta pro předložení povolenek za předchozí rok.

To, zda je tento vývoj udržitelný, závisí na tom, zda budou spekulativní hráči schopni udržet tuto úroveň nátlaku, zda budou společnosti ochotné i nadále platit vyšší ceny, a rovněž, zda se budou průmyslové podniky nadále zdráhat prodeje volně přidělovaných povolenek.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Petr
22. březen 2018, 13:15

No supééér.

Tak nám konečně nastal ten kýžený ráj pro spekulanty a korupčníky.

Nově zákony schválená rezerva tržní stability, podporuje korupci v řadách europarlametnu, k tomu jak se bude rozhodovat, kdy se uvolní, a pak trh opět převrátí vzhůru nohama.

A už dnes hned po jejím schválení jedou okamžitě spekulanti tvrdě na jedno blbé datum 30. dubna, takže dlouhodobé plánování potřebné pro místní průmysl a energetiku, aby obstáli vůči Číně, tyhle západní lupičské bankstery vůbec nezajímá.

energetik
22. březen 2018, 13:54

Jestli "náš" dotovaný konkurenceneschopný průmysl není schopný uspět oproti Číně kde mají přísnější emisní limity a clo i různé takzvané "antidumpingové" cla, tak ať táhnou do Číny učit se, jak se to má dělat. Ale myslím že by někteří "naši" páni továrníci neuspěli ani v Číně.

Je třeba to tu trochu vyčistit od neschopného a dotovaného postkomunistického průmyslu kdy se vyráběl hlavně kouř z komínů aby mohli všichni "pracovat". Čím dříve tím lépe.

Petr
22. březen 2018, 14:27

Skoro z celého Západu kromě Německa už průmysl do Číny utekl, proto se začíná Západ pod předlužením hroutit.

A ti banksteři kteří za to můžou teď těmito zákony chtějí začít masově vysávat a spekulacemi obrat i zbylý průmysl v Německu, Polsku a Česku, kde se udržel také díky vlastnímu uhlí, protože jsme si ho primitivněji nevypotřebovali na rozdíl od Británie, Francie, Španělska či Itálie už v minulých stoletích.

Martin Pácalt
23. březen 2018, 07:54

Británie si svoje uhlí spotřebovala proto, že jednoduše zahájila průmyslovou revoluci. Jinými slovy spotřebovávala svoje uhlí nejdéle.

frank
22. březen 2018, 14:46

Přísnější limity ? Hm možná, ovšem dodržování tak nějak asi úplně pozornost nevěnují . Už jenom proto, že jsou světovým číslem 1 v emisích :)

Navíc si myslím, že ani vy by jste osobně nerad pracoval za stejných podmínek, jako zaměstnanec v Číně :)

Martin Hájek
22. březen 2018, 15:08

Přísnější emisní limity v Číně jsou jen hoax Greenpeace a Hnutí DUHA. Čína dělí požadavky na spalovací zařízení dle lokality umístění, pouze v nejpřísněji sledovaných oblastech platí emisní limit pro NOx na úrovni 100 mg/Nm3, v EU je ale emisní limit pro nová zařízení dle Závěrů o BAT na úrovni 85 mg/Nm3 všude. Mimo nejpřísněji sledované regiony Číny platí emisní limit NOx 200 mg/Nm3 pro stávající zdroje, v rámci EU je tento požadavek 175 mg/Nm3. Pro prach jsou požadavky na zařízení v Číně v nejpřísněji sledovaných lokalitách na úrovni 20 mg/Nm3, což odpovídá požadavkům ze stávající Směrnice 2010/75/EU o průmyslových emisích pro stávající zařízení, požadavky dle Závěrů o BAT jsou ještě podstatně nižší na úrovni 8 mg/Nm3 pro stávající zařízení a 5 mg/Nm3 pro nová zařízení. Co se týče rtuti je požadavek dle Čínské legislativy v nejpřísněji sledovaných regionech na úrovni 30 µg/Nm3 oproti požadavku na úrovni 7 µg/Nm3 pro stávající resp. 4 µg/Nm3 pro nová zařízení v EU.

Milan Vaněček
22. březen 2018, 16:02

Mít stejný emisní limit pro městskou aglomeraci, ať již v Číně, Americe či Evropě jako pro liduprázdné oblasti v Číně či Americe je naprostá pitomost.

Proto se rozvíjí hnutí velkých měst s okolím na zpřísňování emisních limitů škodlivin a pro čistou energetiku a dopravu pro tyto oblasti.

Například v USA má elektromobilita význam v hustě zalidněném výchdním a západním pobřeží a nedává smysl a nezvítězí v oblasti prérií s řídkým osídlením.

Petr
23. březen 2018, 09:41

Ale vždyť vám vypsal, že Čína navzdory lžím zkorumpovaných Geenpeace agentů banksterů, má i v těch nejpřísnějších oblastech u velkých měst ty parametry stále méně přísné, než teď pletichamy v euroinstitucích a nejspíš neplatnými procesy prosadili pro celou EU plošně včetně třeba taky liduprázdných oblastí na severu nebo nějakých ostrůvcích.

Josef
23. březen 2018, 21:44

No výborně , Číňani na rozdíl od nás chápou , co je to čistota ovzduší. To není vyčistit za ohromné peníze vše do nuly, to je rozředění špíny na přijatelnou úroveň. Toto my neumíme, takže honíme domácí čističky a rybáři pod vesnicí musí do ohromného rybníku navážet více hnoje. Pak honíme čistotu ovzduší v jižních Čechách kde je perfektní a Moravskoslezském kraji kde to zjevně nestačí platí stejná pravidla - výsledkem je celková neefektivita vynaložených opatření a tím celkově horší životní prostředí, protože množství peněz investované do ŽP je logicky omezené. Dnes je Čína chudá země , takže vcelku logicky nemůže investovat tolik do ochrany ŽP jako my. Ale za takových 15 let bude mít možná i lepší životní prostředí než my, protože u nás pojednou ty skvělé kotle na tuhá paliva co je dnes dotujeme...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se