Domů
Teplárenství
Emisní povolenky v pátek ožily, přehouply se přes 5 EUR/t
Zdroj: Commons Wikimedia, CC-BY-2.0 (licence)

Emisní povolenky v pátek ožily, přehouply se přes 5 EUR/t

Evropské emisní povolenky po dlouhodobém propadu ožily a jejich cena se přehoupla ke konci týdne přes 5 EUR/t. Ještě na začátku letošního roku přitom jejich cena převyšovala 8 EUR. Cena povolenek se podepsala i na cenách silové elektřiny s dodávkou v příštím roce, které spadly až k 21 EUR/MWh.

I přes páteční růst se jedná o šestý týden v řadě, ve kterém ceny povolenek klesly. Minulý pátek se totiž cena pohybovala na hodnotě 5,54 EUR/t. Za pátečním růstem cen je údajně silná poptávka na Německém trhu a rostoucí cena ropy.

Podle jednoho z obchodníků, kterého citoval server Carbon-pulse.com, je možné, že růst způsobilo uzavírání krátkých pozic před víkendem, který by mohl přinést informace způsobující vzrůst ceny povolenky.

Propad cen povolenek byl jedním z faktorů, který ovlivnil ceny elektřiny. Ty se v posledních týdnech na české a německé burze dostaly až na dlouhodobá minima blízko hodnot 21 EUR/MWh. V pátek byl u cen elektřiny na německém trhu obnoven mírný růst.

Diskuze na téma budoucnosti emisního obchodování v EU

Evropský trh s emisními povolenkami projde v roce 2019 významnou reformou. Dojde ke spuštění tzv. rezervy tržní stability, která má zajistit vyšší ceny povolenek a odstranit jejich přebytek na trhu.

ČEZ podporuje více emisních povolenek zdarma pro průmysl

V minulém týdnu se uskutečnilo debata 40 významných firem na téma emisního obchodování v EU, která se zejména zaměřila na roli EU ETS po Pařížské konferenci COP21.

Došlo i na téma rezervního mechanismu, který má začít fungovat v roce 2019. Zástupci ČEZ jej považují za nedostatečné opatření, které přebytek povolenek nevyřeší.

„Ten systém bude i poté každoročně přebytkový, a nebude tak motivovat ke změně energetického mixu a výstavbě bezemisních zdrojů. Pokud počítáme, že by se emise měly každoročně snížit o 2,2 % z objemu povolenek, což je ekvivalentní 48 milionům tun CO2, tak to zdaleka nestačí,“ říká ředitel útvaru analýzy trhů a prognózy ČEZ Pavel Řežábek.

Klíčové podle ČEZ je, aby další klimatická legislativa zohledňovala vliv na evropský trh s emisními povolenkami. Podstatné také je zachování konkurenceschopnosti evropského průmyslu v mezinárodním měřítku, které je možné dosáhnout díky většímu množství zdarma přidělených povolenek pro průmyslové podniky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se