Čína a Francie reagují na výstup USA z Pařížské dohody její opětovnou podporou

DomůEmise CO2Čína a Francie reagují na výstup USA z Pařížské dohody její opětovnou podporou

Francouzský prezident Emmanuel Macron a čínský prezident Xi Jinping ve středu vydali společné prohlášení, kterým znovu potvrdili svou silnou podporu Pařížské dohody. Učinili tak po rozhodnutí Spojených států, které mají v plánu po čtyřech letech od dohody odstoupit. O prohlášení ve středu informovala agentura Reuters.

USA v pondělí podnikly první formální krok v jednoletém procesu k ukončení globálního paktu, který je součástí širší strategie prezidenta Donalda Trumpa ke snížení regulace amerického průmyslu. Jakmile vystoupí, stanou se prakticky jedinou zemí mimo dohodu.

Vědci a mnoho světových vlád však naléhavě žádají rychlé kroky v boji proti nejhorším dopadům změny klimatu. Velká většina vnitrostátních závazků přijatých v Pařížské dohodě z roku 2015 nestačí k tomu, aby zabránila vážnému poškození globálního oteplování, uvedli vědci v nové výzkumné zprávě vydané v úterý.

Na letošním summitu G20 se Čína i Francie zavázaly aktualizovat své snahy v boji proti změně klimatu nad rámec svých současných závazků, aby odrážely jejich nejvyšší možné ambice.

Smluvními stranami Pařížské dohody jsou státy ze všech pěti kontinentů světa. Ruská federace ji podpořila čerstvě v září tohoto roku.

Pařížská dohoda zahrnuje dlouhodobý cíl ochrany klimatu, jímž je přispět k udržení nárůstu průměrné globální teploty výrazně pod hranicí 2 °C v porovnání s obdobím před průmyslovou revolucí a usilovat o to, aby nárůst teploty nepřekročil hranici 1,5 °C.

Dále přináší významnou změnu, pokud jde o závazky snižování emisí skleníkových plynů. Dohoda totiž ukládá nejen rozvinutým, ale i rozvojovým státům povinnost stanovit si vnitrostátní redukční příspěvky k dosažení cíle dohody.