Domů
Emise CO2
Emise skleníkových plynů v EU ETS loni klesly o více než 13 procent
Poslko emise CO2

Emise skleníkových plynů v EU ETS loni klesly o více než 13 procent

Emise CO2
13 komentářů
16. duben 2021, 18:13
ČTK

Emise skleníkových plynů spadající pod evropský systém obchodování s emisními povolenkami (ETS) se loni snížily o 13,3 procenta. Z toho emise leteckého sektoru klesly o téměř dvě třetiny. Uvedla to dnes Evropská komise (EK). Prostřednictvím ETS je v současnosti regulováno zhruba 40 procent produkce skleníkových plynu v EU.

Emise z letectví se propadly o 64,1 procenta na 24,5 milionu tun, vzhledem k tomu, že na toto odvětví měla nejvážnější dopad pandemie nemoci covid-19. Emise v energetickém sektoru klesly o 14,9 procenta díky nižší spotřebě energie a dalším faktorům, jako je nahrazování uhlí zemním plynem při produkci elektřiny. Emise v průmyslu klesly v průměru o sedm procent. Největší podíl na tom mělo odvětví železa a oceli.

Celkové emise skleníkových plynů z pevně stojících zařízení, jako jsou elektrárny a továrny, loni činily 1,331 milionu tun. Meziročně klesly o 11,2 procenta, uvedla agentura Reuters.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se jejich cena zvyšuje, roste i motivace společností snižovat emise.

Evropská komise má v červnu představit návrhy na dosažení nových klimatických cílů, včetně reformy trhu s emisními povolenkami. Cílem je přidat do systému emise z lodní a další dopravy či výstavby.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Karel
17. duben 2021, 01:00

Přijde mi, že letos fouká zatím nejméně za několik let zpátky a výroba VTE dost zaostává. Asi to bude zajímavý nárůst emisí za rok 21, pokud se udrží trend....

Miloslav Černý
17. duben 2021, 08:48

Zcela jistě opodstatněný krok správným směrem, který bude třeba stále vylepšovat. Na dobrovolnosti se to stavět nedá a dá se jenom předpokládat, že s největší pravděpodobnosti nezůstane jenom u toho, při zhoršujícím se stavu klimatu, které bude těžko odvratitelné. I zmírnění tohoto zhoršujícího stavu je smysluplné pro zvládnutí potřebné adaptace lidstva a možného zachování života na nějaké kvalitnější úrovní. Jako vždy už po dvanácté, takže s většími těžkostmi, které to nezbytně sebou dále nutně ponese.

Jan Veselý
17. duben 2021, 09:20

"Science, it works, bitches!" V tomto pířípadě ekonomie :-)

Vinkler
17. duben 2021, 09:54

"Na dobrovolnosti se stavět nedá". Poručíme větru dešti. Čouhá vám z toho diktatura jako sláma z bot.

Juan
17. duben 2021, 10:27

@ Na dobrovolnosti se stavět nedá

Někteří se s tím ale stále nesouhlasí a to už je dost znepokojivé. Ve vědecké diskusi by bylo lépe se vyhnout diskusi o politických otázkách, jakou je svoboda, kapitalismus, socialismus atd.

Avšak je třeba si uvědomit, jak indoktrinace sponzorovaná partikulárními zájmy zvrátila úspěchy pokroku lidského poznání a zákeřně kontaminovala nespočet myslí opravdu odporným druhem hniloby, která věci učiní mnohem složitějšími, než se podle prognóz už nyní stávají.

Nemůžete narážet na vyčerpání zdrojů, aniž byste se ponořili do politiky, protože riskujete, že do ní vnesete nepohodlnost myšlenky plánování; a myšlenku plánování nemůžete zavést, aniž byste byli proti svobodě.

Být proti svobodě je spolehlivý způsob, jak se označit za zastánce tyranského orwellovského státu !!!

Navzdory všem těmto hodinám dějepisu na základní a střední škole, dokonce i navzdory těm na vysoké škole (!), je nejničivější příčinou kolapsu západní civilizace institucionalizované zapomínání na to, co přesně nás přimělo obejít (na chvíli) Malthusův postřeh.

Josef
19. duben 2021, 00:48

Řeči o docházení zdrojů a přelidnění patří do myšlení 19 století tzv. malthusiánství o přelidněném chudém světě s nedostatkem zdrojů je směšné a pokud o pokus o jeho reinkarnaci tzv. římským klubem jejich mezím růstu (1972) byl to samé. Napadlo vás třeba, že žádné zdroje neexistují a že až lidské poznání zdroje vytváří a proto máme zdrojů pořád více a více. Stejně jako doba kamenná neskončila proto, že by došly kameny neskončí éra fosilních paliv kvůli jejich nedostatku a co se přelidnění týče pak země uživí mnohem více lidí než bude populační vrchol lidstva. Produktivita výroby potravin roste navíc rychleji než populace , kdyby se nás přestalo dotovat zemědělství a biopaliva , pak 1/3 možná polovina zemědělské půdy zůstane ladem, protože ve skutečnosti na ní není třeba nic pěstovat a dobrou péčí o ten zbytek by se vyrobilo dost potravin pro všechny. Další věc je vývoj výroba umělé mléka je 10x méně energeticky náročná než chov krav a umělé maso , které se už také začíná prodávat znamená také ohromný růst produktivity. S takovým zemědělstvím může žít na zemi 100 miliard lidí a budou mít co jíst.

Carlos
19. duben 2021, 01:37

A navíc, přes den pohledám, je obrovský rozdíl ve výnosech mezi zeměmi, u obilí myslím snad k 6 tunám na hektar a do se bavíme pořád o relativně shodných podmínkách.

Další věc je možný přechod na x-ponie, jedno jestli hydro, neb aero, to v kombinaci s využitím odpadního tepla a vhodnými dalšími prvky celého systému a k tomu samozřejmě vhodným osvětlením můžeme mít celoroční přísun čerstvých plodů. Eventuálně můžeme řešit problémy se zásobováním některými druhy,které jsou dnes ohrožovány plísněmi které zabíjejí rostliny.

A máte pravdu že jedeme v tak brutální nadprodukci že se vyplatí pěstovat řepka a podobné prasečiny. Otázka co s těmi poli, jestli je nechat na bioprodukci, nebo předělat na pastviny... On třeba převod na pastviny a návrat chovu ovcí (Pročpak se asi Brnu říkalo Moravský Manchester?) může znamenat změny v ekonomice někde jinde. Případně sady mohou zase mít jiný vliv na krajinu. A nevěřím tomu že některé druhy by nebyly rentabilní,když vidím ceny za které se nejen prodávají, ale i v surové podobě vykupují.

Miloslav Černý
18. duben 2021, 22:04

V krizových dobách se dělají nevyhnutelné nepopulární opatření i v demokratických státech v souladu se zákonnými postupy. Netřeba si plést pojem a průjem. Je třeba si více uvědomit, že planeta země nás ke svému životu nepotřebuje, ale mi se bez ní zatím dlouho neobejdeme. Jinak ta sláma z bot kouká všem, ale dokud nám nehoří koudel u zadku, tak je to pořád ještě zatím snesitelný.

Josef
19. duben 2021, 10:15

Planety jsou neživá příroda, tak jim nedávejte emoce ( učí se to děti v první třídě) a jestli myslíte, že planety jsou živé a myslí, cítí , mají svoje plány, pak vyhledejte lékaře - dokud se to dá léčit ambulantně.

Miloslav Černý
19. duben 2021, 10:47

Živá zcela jistě dle Vašich představ není. Ale jestli jste nepochopil smysl této myšlenky a nevěříte podle Vaši odpovědi jejímu přirozenému vývoji ovlivněné okolními vlivy, do kterého již nejde nezapočítat lidská činnost, tak je jenom dobře, že víte o způsobu takové léčby. Ty Vrbětice Vás koukám trochu rozhodily.

Milan
19. duben 2021, 12:46

Žádná krizová doba není. To jen aktivisté přesvědčují lidi o opaku, aby se dali pak snáze ovládat a tahat z nich peníze. O nic jiného nejde.

Zbyněk Poisl
17. duben 2021, 12:34

Na klima to ovšem nemá vliv!

Michal
20. duben 2021, 12:34

Navíc co2 eliminuje hladomor ve světě, přímo zvedá produkci potravin, eu podporuje hladomor za neše peníze svým poškozováním hadiny co2.

Sahara se zmenšila o 10% díky co2, eu pododruje šíření pouští za naše peníze.

Ale pozor to jsou politicky nekorektní informace, tak mlčet.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se