Domů
Emise CO2
Komise: Evropa musí rychleji snížit emise mimo EU ETS
Ursula von der Leyenová
Zdroj: Evropská komise

Komise: Evropa musí rychleji snížit emise mimo EU ETS

V minulém týdnu Evropská komise, Parlament a Rada odhlasovaly předběžnou dohodu týkající se cílů pro snížení emisí skleníkových plynů v dopravě, zemědělství a v oblasti budov. Cíle budou stanoveny na vnitrostátní úrovni, Česká republika má cíl nastaven na 26 %.

Nové cíle platí pro oblasti, které nereguluje systém EU ETS, konkrétně tedy oblast dopravy, stavebnictví a budov, odpadů, menšího průmyslu a zemědělství. O výsledku jednání informovala Komise na svých stránkách.  Zvýšení ambicí v rámci nařízení EU o sdílení úsilí (ESR) tak bylo odsouhlaseno a cíl snížení emisí byl navýšen  z 29 % na 40 % do roku 2030 ve srovnání s úrovní z roku 2005.

Aktualizované cíle snížení emisí pro jednotlivé členské státy se pohybují od -10 % do -50 % ve srovnání s rokem 2005. Česká republika má cíl nastaven na snížení o 26 %, přičemž předchozí cíl před revizí byl 14 %.

Zdroj: Pexels

Vzhledem k ekonomické výkonnosti byl nejnižší cíl stanoven pro Bulharsko (10 %), nejvyšší naopak pro Německo, Lucembursko, Finsko, Švédsko a Dánsko (50 %). Příklady možných opatření, která mohou členské státy přijmout ke snížení emisí a dosažení svých cílů, zahrnují například podporu veřejné dopravy, modernizaci budov, účinnější systémy vytápění a chlazení a zemědělské postupy šetrnější ke klimatu.

Tato dohoda je po nedávné dohodě o ukončení prodeje nových automobilů produkujících emise CO2 v Evropě do roku 2035 posledním krokem k přijetí první části legislativního balíčku Komise "Fit for 55".

Cílem balíčku je realizace evropské zelené dohody. Nová legislativa byla zatím dohodnuta předběžně, formálně ji nyní musí přijmout Parlament a Rada. Po dokončení tohoto procesu budou nové právní předpisy zveřejněny v Úředním věstníku Unie a vstoupí v platnost.

Emise CO2 EU ETS Zdroj: Commons Wikimedia, CC-BY-2.0

Zelená dohoda

Evropská zelená dohoda je dlouhodobou strategií EU pro hospodářský růst, jejímž cílem je zajistit, aby Evropa byla do roku 2050 klimaticky neutrální. Revize nařízení o sdílení úsilí je jedním z návrhů balíčku "Fit for 55", které Komise předložila v červenci 2021.

Cílem Fit for 55 je dosažení snížení čistých emisí skleníkových plynů do roku 2030 alespoň o 55 % ve srovnání s úrovní z roku 1990. Dosažení tohoto cíle v příštím desetiletí má zásadní význam pro to, aby se Evropa do roku 2050 stala prvním klimaticky neutrálním kontinentem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Zbyněk Poisl
15. listopad 2022, 10:50

Takže se opět nic nemění. Dál budeme šlapat na plyn směrem do pekla.

richie
15. listopad 2022, 11:21

"..Evropská zelená dohoda je dlouhodobou strategií EU pro hospodářský růst.."

¯\(ツ)/¯

Milan Bačík
15. listopad 2022, 11:48

Rozuměj bohatství těch, co čerpají zelené dotace poroste. Plebs nikoho nezajímá.

Pravoslav Motyčka
15. listopad 2022, 22:35

Největší tragédie je v tom ,že sama o sobě politika odklonu od fosilních paliv nemusí být špatná problém je v tom , že předělání všeho jen a pouze na OZE je prostě nesmysl. Třeba při dnešním počasí by takový rodinný domek potřeboval 200kW elektrárnu aby vyrobila dost energie pro pohon tepelného čerpadla pro vytápění a pokud by takový majitel měl elektromobil určitě by ho nenabil a takové počasí jako je dnes může být u nás třeba měsíc. Jistě majitel FVE si dnes vezme el. energii ze sítě a nic nepozná tu elektřinu zaplatí z prodejů přebytků z letního období - dobře , toto funguje dokud je podíl na výrobě energie takových zdrojů malý, ale nejde na takových zdrojích postavit větší část výroby nebo dokonce celou energetiku státu a přesně k tomu to celé směřuje.

Oldřich Vašíček
16. listopad 2022, 12:46

Myšlenka je dobrá. Nikdo nechce mít za barákem kouřící komíny, holé kopce bez lesů a otrávenou vodu. Jen to provedení pokulhává. :) Ono to totiž nejde nařídit, ale musí se to vymyslet. A založit energetiku na tom, že za dotace budu stavět OZE pro vlastní spotřebu, ale když nebudou vhodné podmínky tak ji někde "vyčaruje" dodavatel. Nejlépe nakoupí na burze. Ale kdo a z čeho to na tu burzu dodá nikoho nezajímá. Já jsem přeci EKO, já mám soláry. Prodraží to investice všem dodavatelům (nemají odhad výroby) a ti to promítnou do ceny produktu (energie) všem i těm, kteří na FV nedosáhnou (finance, technický problém - nesvítí mi slunce na střechu, apod.). Pak se vezmou těmto výrobcům peníze, aby se zadotovala drahá energie a stavba dalších OZE.

richie
16. listopad 2022, 13:51

trochu vam uleteli prsty pri pisani .. ta elektrarnicka by v pohode stacila radovo mensia ..

Galipoli
17. listopad 2022, 19:07

Nechci obhajovat PM, ale bylo to (patrně) myšleno tak, že aby občasné zdroje v současném počasí uživily ten domek tak musí mít plochu panelů, která dá v létě těch 200 kW ....

richie
18. listopad 2022, 11:09

ak to bolo myslene tymto smerom (teda potrebna velkost FV na streche, aby bola schopna dodat potrebny vykon v celorocne) tak potom ano ..

akurat tu je asi kazdemu jasne (dufam), ze FVE v zime je silne nedostatocna a je nezmysel ju takto predimezovat

Oldřich Vašíček
16. listopad 2022, 13:03

Evropa by si v emisích CO2 měla zamést před svým prahem. Přestěhovat průmysl na druhý konec světa, aby to doma nečoudilo a pak dopravovat výrobky zpět není vůbec ekologické. Hlavně v případě, že není možnost kontrolovat proces výroby a obchází se tím přísné ekologické zákony pro tuzemskou výrobu (která je tím pádem nekonkurenceschopná).

Emise CO2 by se měly započítat tomu, kdo daný produkt spotřebovává a ne vyrábí! Přenést uhlíkovou stopu na spotřebitele. Ono totiž nejekologičtější výrobek je ten, který se nemusí vyrobit a pak ten, který se nemusí vozit kolem světa (někdy i několikrát, podle toho, kdo a co zrovna vyrobí za díl - z vlastní zkušenosti: z Číny materiál a polotovary, přesun do Česka, zde kontrola a opracování, Přesun do Indie na kompletaci, přesun zpět do Česka na kontrolu a polepení štítků, aby vznikl výrobek Made in EU).

Jinak je to vše jen alibismus a pokrytectví. Protože uvedených čísel se nejlépe dosáhne tak, že další fabriky se zde zavřou a výroba přesune někam, kde to není pod kontrolou.

Při přenesení uhlíkové stopy na spotřebitele by bylo řešení velice jednoduché. :) Stačí opět přenést výrobu zpět do Evropy a vyrábět podle našich norem a EKO nařízení. :)

Zbyněk Poisl
16. listopad 2022, 19:39

Čím dál tím víc mi EU připomíná období před rokem 89. Vykřikování hesel o zářné budoucnosti, vytyčování cílů které nikdy nikdo nesplní a pro jistotu si příště vytkneme ještě vyšší cíle, aby nebylo vidět, že ty předchozí jsme nesplnili. Nejsmutnější je na tom všem to, že i kdyby celý svět okamžitě přestal produkovat veškeré skleníkové plyny, ničemu to nepomůže a planeta se bude dál oteplovat! Skleníkové plyny totiž nemají na současnou klimatickou změnu vůbec žádný vliv. Problém oteplování klimatu tkví někde úplně jinde. Jenže, aby to člověk pochopil, musí umět alespoň elementární fyziku, což je pro 99% obyvatel této planety nemyslitelná věc! Oteplování klimatu totiž nemají na svědomí skleníkové plyny ale albedo, které člověk svojí činností razantně snížil a způsobil tak, že na zemský povrch dopadá mnohem více sluneční energie, než tomu bylo před sto a více léty! Stačí sledovat příslušnou literaturu a člověk si hned udělá jasno! Zatím co množství skleníkových plynů v atmosféře stouplo o cca 200ppm (0,02%), pokles albeda se už počítá v jednotkách procent! Každé procento je cca 14W tepelného výkonu na 1m čtvereční! Takže kdo má zájem, může si vzít kalkulačku a začít počítat.....

Baton David
17. listopad 2022, 21:30

chápu vodní páru i metan jako skleníkový plyn - je lehčí než vzduch, udělá si vrstvu v atmosféře a odráží záření odrážené povrchem zase zpět, opravdu je to jako skleník. Jak ale lze toto aplikovat na co2, když je to plyn těžší a drží se při povrchu? to Zbyněk Poisl: máte pravdu, s albedem by šlo dělat kouzla, ovlivňovat klima i s o řády lepší ůčinností než s hromaděním přízemního plynu, viz v letních dnech betonové vs plochy pokryté vegetací

Milan Štrupl
20. listopad 2022, 13:41

Celé to je jeden velký nesmysl a to ze dvou důvodů. 1) Není možná snížit globální emise, když ročně přibyde na světě 100mil lidí!!!! a neustále to zrychluje. 2) Emise CO2 a cena jsou vlastně totéž - mezi penězi a emisemi existuje přímá úměra. Nedávno Volvo zveřejnilo, že jeho elektromobily mají o 70% vyšší emise z výroby, než tentýž model v benzínu a hádejte o kolik víc stojí verze na elektřinu?? Přesně o 70% víc než ta benzínová. Investice do neskutečně drahých "bezemisních" technologií a "čistých" zdrojů pro výrobu energií globální emise naopak zvyšují, nikoli snižují!!! Kdyby byla solární elektrárna nebo tepelné čerpadlo opravdu šetrnější, než spalování uhlí, dřeva nebo štěpení jádra musela by být energie takto vyrobená levnější, ale není - je výrazně dražší!!! Co je dražší, má i vyšší globální emise - když si vezmete jakýkoli výrobek a v duchu si ho budete rozkládat na součástky a pak na materiály, tak konec (na začátku) vždycky skončíte u energie, kterou muselo lidstvo vynaložit na vytěžení a zpracování surovin a výrobu a energie jsou emise. Nedávno jsem četl článek rozhovoru s nějakým elektrikářem, který na montážích solárních panelů tak zbohatl, že mohl vzít konečně rodinu na dovolenou do Karibiku - to je fajn, ale dokresluje to fakt, že instalací předražených solárních panelů žádné emise nesnížíme - už jejich výroba je neskutečně energeticky (tedy u uhlíkově) náročná a navíc ti co na tom zbohatnou ať už fabriky, nebo montéři vydělané peníze promění do formy emisí ať už výletem přes půl zeměkoule, nebo nákupem zboží a služeb.. Jediné, co by mohlo emise globálně snížit je pandemie, která zabije polovinu lidské populace nebo jiná přírodní či lidmi vyvolaná katastrofa jako světová válka se stejnými následky - utrácením bilionů žádné emise snížit nelze - cena čehokoli a emise jsou v podstatě jedno a to samé a víc peněz nás donutí EU utratit nebo sama utratí, tím víc emise globálně vzrostou. Je mi to líto, ale nakonec musí dojít k výrazné redukci obyvatelstva planety - jinak se v žádném případě emise snížit nedají a je to o to smutnější, že by to šlo i bez krveprolití, pandemií a válek - jen prostou regulací porodnosti...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se