Domů
Emise CO2
Naděje pro CCS technologie přichází ze Severní Ameriky
Petra Nova

Naděje pro CCS technologie přichází ze Severní Ameriky

V lednu letošního roku byl uveden do provozu projekt Petra Nova na zachytávání a ukládání (CCS) CO2. Za necelý rok od svého oficiální spuštění dosáhl americký projekt Petra Nova tento týden na metu milionu tun zachyceného CO2. Za projektem stojí společnosti NRG Energy, Inc. a JX Nippon Oil & Gas Exploration Corporation, podle kterých se jedná o největší systémem zachytávání CO2 ze spalin uhelné elektrárny na světě.

Projekt Petra Nova, jehož investiční náklady dosáhly zhruba jedné miliardy amerických dolarů, by tak v prvním roce svého ostrého provozu mohl zachytit přibližně 1,3 milionu tun CO2 při účinnosti okolo 90 %. Jedná se tak o další potvrzení možnosti komerčního provozu systémů CCS v průmyslovém měřítku.

Mimo oblasti těžby ropy nejsou velké CCS systémy příliš rozšířené

Jak je patrné z databáze projektů systémů CCS v průmyslovém měřítku, aktuálně je po celém světě provozováno 17 systémů CCS. Z celkového počtu 17 provozovaných CCS systémů se jich nachází 13 v Severní Americe. Stejný počet 13 projektů, včetně projektu Petra Nova, využívá zachycený CO2 ke zvyšování výtěžnosti zbytkové ropy (Enhanced oil recovery). Zbývající 4 ze 17 systémů CCS využívají k ukládání CO2 pórové prostory v hornině buď na dně moří nebo na pevnině, které jsou zaplněny solankou, tj. slanou vodou.

Princip zvyšování výtěžnosti zbytkové ropy je založen na tom, že se CO2 stlačí do tekuté formy, která má podobnou hustotu jako voda. Zkapalněný oxid uhličitý se potrubím přepraví do lokality úložiště a prostřednictvím vrtu se vtlačí do porézních horninových vrstev. Tento způsob ukládání je ekonomicky realizovatelný tam, kde se v porézních horninových vrstvách nacházejí ložiska tekutých fosilních paliv ve vzdálenosti maximálně několika stovek kilometrů od zdroje CO2. Ropa, případně zemní plyn, jsou oxidem uhličitým z porézních hornin vytlačovány, čímž dochází k navýšení výtěžnosti těžby těchto komodit.

Dalším specifikem projektu Petra Nova oproti ostatním systémům CCS je, že k zachytávání CO2 dochází až ze spalin uhelné elektrárny. Obdobný systém zachytávání CO2 využívá pouze jeden další projekt Boundary Dam, který se ovšem potýkal s problémy s účinností systému CCS.

Štítky:USA
emise
CCS

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se