Největšími zdroji CO2 v Česku jsou hnědouhelné Počerady a Tušimice II
Evropská komise vydala upravená data za rok 2015 o obchodování s emisními povolenkami v systému EU ETS. Z dat vyplývá, že v ČR emisemi CO2 nejvíce znečišťuje ovzduší elektrárna Počerady. Dalšími v pořadí jsou elektrárna Tušimice II a teplárna a paroplynová elektrárna Vřesová.
Z dat Evropské komise vyplývá, že Počerady (bez PPC) vypustily do ovzduší celkem 5,14 milionů tun CO2, zatímco Tušimice II vypustily 4,66 mil. tun CO2. Paroplynová elektrárna a teplárna Vřesová, která patří společnosti Sokolovská uhelná, 4,28 mil. tun CO2.
Zajímavostí je, že u všech tří jmenovaných elektráren došlo k meziročnímu růstu emisí CO2. Největší nárůst zaznamenala elektrárna Počerady, které se emise zvýšily o 8,3 %. Emise elektrárny Tušimice vzrostly pouze o 1 % a v elektrárně Vřesová došlo k nárůstu o 4,4 %.
Významnými elektrárnami z hlediska emisí jsou dále elektrárny Prunéřov I, Prunéřov II a Mělník I, Mělník II a Mělník III, jejichž emise jsou vedeny odděleně. Při celkovém součtu byly emise elektrárny Prunéřov 4,91 mil. tun CO2 resp. 4,68 mil. tun CO2 pro elektrárnu Mělník.
Možným důvodem pro vyšší výrobu elektřiny z elektrárny Vřesová je obecně vyšší využití paroplynových elektráren v ČR v důsledku dlouhodobého odstavení JE Dukovany a nižších cen zemního plynu.
Emise paroplynové elektrárny Počerady jsou vedeny odděleně od uhelných bloků Počerad. Mezi první stovkou největších znečišťovatelů jsou s velkou rezervou nejvyšším skokanem v objemu vypuštěných emisí. Meziročně vzrostly emise paroplynu v Počeradech více než trojnásobně (313%).
Mezi prvními deseti největšími znečišťovateli ovzduší emisemi CO2 dominují výrobci elektřiny a tepla. Celkem pět z deseti znečišťovatelů má za hlavní činnost právě výrobu elektřiny nebo tepla. Dalšími v desítce je ArcellorMittal Ostrava a.s. a Třinecké železárny. Desítku uzavírá společnost Unipetrol.
V Evropě vládnou individuálním znečišťovatelům německé uhelky
V evropském měřítku dominují německé uhelné elektrárny, které obsadily čtyři místa v první pětce. Největším znečišťovatelem pravděpodobně stále zůstává polská hnědouhelná elektrárna Belchatow (pozn. pro elektrárnu Belchatow nejsou v době publikace článku zveřejněna data za rok 2015, srovnání vychází z roku 2014).
„V Německu je stále několik velkých hnědouhelných elektráren, které jsou provozovány konstantně na téměř plném výkonu. Díky nízké ceně výroby vyřazují čistší zdroje výroby elektřiny nejen v Německu, ale napříč Evropou. Jestliže existují rychlá opatření, která zajistí snížení emisí CO2 v EU, pak je to právě odstavení těchto uhelných elektráren.“
Dave Jones, analytik webu Sandbag
Polský Belchatow v první pětici doplňují elektrárny Neurath, Niederaußem, Jänschwalde a Weisweiler. V evropské desítce se umístila i elektrárna Schwarze Pumpe, která je společně s elektrárnou Jänschwalde předmětem prodeje německých aktiv společnosti Vattenfall.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se