Domů
Emise CO2
Objem zobchodovaných emisních povolenek na lipské burze EEX loni vzrostl o 45 %
Zdroj: Pixabay

Objem zobchodovaných emisních povolenek na lipské burze EEX loni vzrostl o 45 %

Objem zobchodovaných emisních povolenek na lipské energetické burze EEX loni vzrostl o 45 %, když dosáhl hodnoty 1 380,5 mil. t CO2. Významný byl zejména růst objemu zobchodovaných povolenek na sekundárním trhu, a to jak na spotovém trhu, tak na trhu s futures kontrakty. V tomto segmentu došlo k meziročnímu růstu o 71 % na 531 mil. t CO2.

Růst zobchodovaného množství emisních povolenek byl zaznamenán také na primárním trhu, kde jsou draženy emisní povolenky jednotlivých členských států EU. Na tomto trhu vzrostl objem zobchodovaných emisních povolenek o 33 % na 849 tis. t CO2.

Zatímco aukce povolenek na primárním trhu jsou určeny Evropskou unií, EEX ve své výroční zprávě upozorňuje na nastavený růstový trend na sekundárním trhu a na zvyšující se tržní podíl burzy EEX v tomto segmentu.

Objem zobchodovaných emisních povolenek na lipské energetické burze EEX v letech 2016 a 2017. Zdroj: EEX

Podle pravidel pro obchodování s emisními povolenkami jsou nové povolenky jednotlivých členských států vypouštěny na trh v primárních aukcích. Objem těchto aukcí je dopředu určen a aukce probíhají zvlášť pro Německo, Spojené království a Polsko a dohromady pro zbývajících 25 členských států EU.

Aukce pro povolenky Spojeného království probíhají na burze ICE (Intercontinental Exchange), aukce pro povolenky ostatních členských států EU probíhají na lipské energetické burze EEX.

Na sekundárním trhu s emisními povolenkami, který zahrnuje spotový trh a trh s futures kontrakty, dominuje burza ICE, která měla i přes mírný meziroční pokles v loňském roce v tomto segmentu 86% tržní podíl. Zbylé obchody probíhají zejména na burze EEX a přes brokery.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.