Co se (ne)dohodlo na klimatické konferenci COP25

DomůEmise CO2Co se (ne)dohodlo na klimatické konferenci COP25

V neděli skončil v Madridu COP25, již pětadvacátá konference stran Rámcové úmluvy o změně klimatu, která zároveň sloužila jako setkání stran Pařížské dohody. Ačkoli agenda jednání byla jasná, její závěry jsou velmi neurčité.

Hlavním úkolem setkání zástupců států bylo dohodnout především konkrétní pravidla mezinárodního mechanismu pro obchodování s emisními kredity, kterému se věnuje článek 6 Pařížské dohody. Ten uvádí pravidla pro mechanismus jen velmi rámcově, a je právě na jednáních COP, aby byla projednána a přijata detailnější pravidla. Článek 6 přitom zůstává posledním větším tématem, na kterém se na tomto COPu, ani na předchozích jednáních, delegace nedokázaly shodnout.

Mechanismus má nahradit obchodování s emisními kredity v rámci Kjótského protokolu, který byl rovněž výsledkem jednání COP (konkrétně toho, který se konal v roce 1997 v Kjótu). Systém má fungovat pouze do konce roku 2020. Jak přitom ukazují některé studie, mezinárodní systém obchodování s kredity, které produkují projekty zaměřené na redukce skleníkových plynů, může státům významně snížit náklady na snižování emisí. Naděje všech se proto nyní soustředí na COP26, který se příští rok bude konat v britském Glasgow.

Ačkoli COP v Madridu trval o dva dny déle než původně měl (jednání měla skončit v pátek a protáhla se až do nedělního odpoledne), jeho prakticky jediným výstupem byla nezávazná deklarace států o jejich zavázanosti dosáhnout cílů Pařížské dohody a snižovat rapidně množství vypouštěných emisí. Dalšími tématy, která byla na jednání projednávána, byl například systém pro ztráty a škody, který by měl zajistit finanční prostředky státům nejvíce postiženým změnami klimatu. Konkrétnější pravidla také nebyla dohodnuta ohledně fungování tzv. národně stanovených příspěvků (NDCs) – tedy slibů států ohledně snižování emisí. Jejich nové, ambicióznější verze by měly státy zveřejnit na jednání v Glasgow příští rok.

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují