Domů
Emise CO2
Von der Leyenová na G20 navrhla globální systém emisních povolenek
Poslko emise CO2

Von der Leyenová na G20 navrhla globální systém emisních povolenek

Emise CO2
11 komentářů
9. září 2023, 12:12
ČTK

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes vyzvala účastníky víkendového summitu skupiny G20, aby se připojili k návrhu na zavedení globálního systému stanovení cen za povolenky na emise uhlíku. Člověk je zodpovědný za změny klimatu a má i prostředky jak je řešit, uvedla von der Leyenová na sociální síti X. Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva dnes zase v Dillí hovořil o potřebě okamžitě bojovat proti klimatickým změnám a jako příklad uvedl nedávné povodně ve své zemi, které si vyžádaly 46 obětí, uvedla agentura AFP.

„Změna klimatu je způsobena člověkem. To znamená, že ji můžeme řešit. K tomu potřebujeme inovace, investice do zelených technologií, do kapacity obnovitelných zdrojů energie a do energetické účinnosti. To vyžaduje větší investice. Na zasedání skupiny G20 jsem vyzvala vedoucí představitele (členských zemí), aby se připojili k výzvě ke globálnímu stanovení cen uhlíku,“ napsala von der Leyenová a připojila fotografii ze svého příchodu na jednání v Dillí.

V Evropské unii funguje trh s emisními povolenkami, jehož prostřednictvím si znečišťovatelé kupují právo vypouštět do vzduchu určité množství zplodin. Země EU letos v dubnu definitivně schválily další část balíku klimatických norem označovanou jako Fit for 55, s jejichž pomocí chtějí do konce desetiletí významně omezit emise skleníkových plynů.

„Nedostatečné závazky ve prospěch životního prostředí nás vedou k bezprecedentní klimatické pohotovosti,“ uvedl Lula.

„Sucha, povodně, bouře a požáry jsou stále častější a ohrožují potravinovou i energetickou bezpečnost,“ dodal brazilský prezident, jehož země bude v roce 2025 hostit summit o klimatu COP30.

lsa ank

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Zdeves Pavel
10. září 2023, 11:13

Hlavně že to je příjem EU, to dává té verchusce veškerou moc jako zdroj peněz. Co by se stalo kdyby to byly příjmy státu na snižování emisí bez Molochu EU?

Jiří Vlach
10. září 2023, 23:58

Ne není to příjem EU, kam na to chodíte? Je to příjem státního rozpočtu dané země, kde se povolenky uplatní.

Martin Hájek
11. září 2023, 08:17

Bylo to o přestávce místo výstupu klaunů a všichni se hodně nasmáli.

Stanislav Mikeska
9. září 2023, 16:10

Komedie a zlodějna emisních povolenek!

Pravoslav Motyčka
9. září 2023, 22:12

Je to tak, emisní povolenky jsou zdanění a příjem EU. Na druhou stranu člověk musí uznat ,že systém ne velmi dobře vymyšlen , máte 2 možnosti buďto přestanete používat fosilní paliva a přejdete na jiné zdroje , pak Vám systém nabídne občas i dotace a nebo ne a pak platíte čím dál tím více. Ve 30 tých letech už má být povolenka 1000 EUR /MWh. Takže elektřina z fosilních paliv bude cenově příšerně drahá. To samé bude platit i o plynu nebo pohonných hmotách. EU snižije objem povolenek o 4% ročně a to vede nevyhnutelně k růstu jejich cen navíc po ETS se dostávají další sektory jako lodní doprava , od roku 27 se přidává silniční doprava a vytápění budov od roku 2034 pak veškeré emise budou zpoplatněny. V ČR přitom stále žiji lidé co si myslí ,že budou topit uhlím, přitom za 10 let se uhlí bude prodávat leda v klenotnictví....

Dalibor Fišer
10. září 2023, 09:57

dobry den, nebyl by.nějaký relevanrni odkaz na vyvoj cen emisnich povolenek o to jak pišete ?

Pravoslav Motyčka
10. září 2023, 15:01

Omlouvám se , už nevím byl to článek , který porovnával velké ekonomiky a vývoj jejich zdanění uhlíku EU měla přes 1000 EU Čína asi 100 ve 30 tých letech. Ono se k té 0 nějak musíte propracovat oni nemohou fosilní paliva přímo zakázat , takže když chtějí aby miliony lidí přestali topit plynem tak musí být cenově nedostupný pak bude levný i superdrahý vodík..... nebo umělá paliva. Tak bude vypadat budoucnost.

Lubos
10. září 2023, 19:52

No má to logiku, ale nejaká štúdia o tom kedy, v ktorom roku tento systém spadne na zadok by nebola?

Michal K.
11. září 2023, 09:38

z eu na vecne casy a nikdy inak

Petr prochaska
10. září 2023, 19:53

Cena emisních povolenek není fixně daná, takže 1000 EUR /MWh ve 30 tých letech nemusí být vůbec pravda.

Pravoslav Motyčka
10. září 2023, 22:20

Je to plán. A vzhledem k tomu že množství povolenek určuje EU pak není problém ho splnit , prostě to stahujete takovým tempem abyste tu cenu dosáhl. Jen pro zajímavost Fialova vláda očekává , že zisk s povolenek se jí během 3 let zdvojnásobí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se