Domů
Legislativa ČR
ANO nesouhlasí s projednáváním energetické novely v legislativní nouzi
Vedení VVN

ANO nesouhlasí s projednáváním energetické novely v legislativní nouzi

Legislativa ČR
Bez komentáře
18. listopad 2022, 09:21
ČTK

Hnutí ANO nesouhlasí s projednáváním novely energetického zákona ve stavu legislativní nouze. Opozice je podle předsedkyně klubu Aleny Schillerové krácena na svých právech. Řekla to na dnešní tiskové konferenci před jednáním Sněmovny, která se má zabývat vládním návrhem, který stanovuje maximální tržby výrobců energií a s nimi související odvody státu.

Stav legislativní nouze má být podle Schillerové využíván pro předcházení porušení základních práv občanů, hrozbě značných hospodářských škod pro stát či při řešení záležitostí týkajících se bezpečnosti státu. „My ale máme schvalovat zákon, který má zajistit státu mimořádné příjmy. Touto optikou bychom každý příjmový zákon mohli schvalovat ve stavu legislativní nouze,“ uvedla.

Kritizovala, že stejně jako v případě daně z neočekávaných zisků absentuje standardní legislativní proces, možnost připomínkového řízení. Parlamentní výbory jsou podle ní kráceny na svých právech, tím pádem i opozice.

ANO také kritizuje to, že se přijetím energetické novely v kombinaci s takzvanou windfall tax jedná o dvojí zdanění, což ale koalice vylučuje. „Obáváme se toho, že tady je velmi riskováno s případnými příjmy státu, že může následovat série žalob,“ konstatovala Schillerová. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dříve řekl, že o odvod lze snížit daňový základ, a proto se tím sníží i základ pro platbu daně z mimořádných zisků.

Schillerová také poznamenala, že jsou nejisté příjmy do rozpočtu pro příští rok. V návrhu státního rozpočtu na příští rok vláda uvádí, že na dani i na odvodu vybere celkem 100 miliard korun. Odhadované příjmy z windfall tax činily původně 85 miliard korun.

Kabinet Spolu a Pirátů se STAN očekává, že na odvodu vybere 80 miliard Kč. Současně s tím se ale domnívá, že se v důsledku tohoto odvodu může propadnout výběr daně z mimořádných zisků až na 40 miliard korun. Pokud se výběr daně propadne na 45 miliard Kč a současně by stát na odvodech vybral 80 miliard Kč, činil by celkový příjem státu 125 miliard korun.

Potřebujete být v obraze ohledně legislativy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti legislativy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Zákon, kterým se mění zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
22. leden 2023, 23:00
367/0 Vl.n.z. o řízeních souv. s hlub. úložištěm radioaktiv.odpadu
19. leden 2023, 11:06
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516