Domů
Legislativa ČR
Kompenzace cen energií letos skončí, stát zváží pokračování windfall tax
Vedení VVN

Kompenzace cen energií letos skončí, stát zváží pokračování windfall tax

Státní kompenzace vysokých cen energií pro občany a kompenzace firmám za cenové stropy skončí ke konci letošního roku. Novinářům to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), s prodloužením opatření s ohledem na vývoj cen energií na trzích nepočítá. V příštím roce se podle něj bude jednat o tom, zda bude pokračovat daň z mimořádných zisků (tzv. windfall tax), která byla s cenami energií spojena.

Stanjura uvedl, že ceny energií na velkoobchodních trzích se po loňském šoku způsobeném ruskou invazí na Ukrajinu vracejí k normálu, což se pomalu projevuje i v cenících pro spotřebitele. S ohledem na tento vývoj už podle něj nebude nutné příští rok pokračovat v kompenzačních opatřeních. Zároveň ale neočekává ukončení cenových stropů před koncem roku, protože některým domácnostem by mohly elektřina a plyn skokově zdražit, pokud jejich dodavatelé ještě nenabídli cenu pod stropem.

V souvislosti s ukončením kompenzačních opatření připravuje Stanjura také debatu o tom, zda bude stát i v příštím roce uplatňovat windfall tax. Daň, která se vztahuje na některé firmy z energetického, petrochemického a bankovního sektoru, by podle zákona měla platit pro zdaňovací období let 2023 až 2025.

„Očekávám vážnou debatu, jestli zdaňovací období roku 2023 nebude poslední, ve kterém windfall tax použijeme,“ řekl Stanjura.

„Říkali jsme, že tyto mimořádné příjmy mají pokrýt mimořádné výdaje. Když nepředpokládáme kompenzace, tak by toto neplatilo,“ dodal.

Objem vybrané windfall tax zatím není možné odhadnout, zálohu za první tři čtvrtletí odvedou firmy v září. Loni při sestavování státního rozpočtu na letošní rok ministerstvo financí očekávalo celkový výnos windfall tax 85 miliard korun, letos v dubnu odhad přehodnotilo na 28 miliard korun s ohledem na vývoj cen energií.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Stanislav Mikeska
18. srpen 2023, 12:26

Netušil jsem, že odebíráme elektřinu z Ruska....

Pravoslav Motyčka
18. srpen 2023, 21:24

Pokud stát bude zdaňovat výrobce elektřiny 100% nad určitou mez ceny no tak dopadneme jako ve Venezuele.

miro novak
19. srpen 2023, 11:31

prehodnotit tax z 85 na 26 vyzaduje mat pod sebou kvalitnu analiticku skupinu tak na urovni pionierskej organizacie v Blatnej.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se