Domů
Legislativa ČR
MPO připravuje novelu energetického zákona, má zlepšit dohled nad trhem
Energetický zákon

MPO připravuje novelu energetického zákona, má zlepšit dohled nad trhem

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje novelu energetického zákona. Součástí novely mají být návrhy, které ministerstvu předložil Energetický regulační úřad (ERÚ) k řešení energetické krize a zlepšení dohledu na energetickým trhem. Novinářům to dnes řekl ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN). Zlepšit se má i situace lidí v záchranném režimu dodavatele poslední instance (DPI).

Podle Síkely stále chybí analýza toho, proč v loňském roce nastala situace, kdy 15 procent odběratelů energií skončilo v režimu DPI. Situace byla podle něj napříč Evropou jedinečná. Síkela chce zjistit, zda neselhala vláda nebo energetický úřad. Bez důkladné analýzy se podle něj budou těžko nastavovat opatření do budoucna.

ERÚ předložil ministerstvu několik desítek návrhů, které mají zabránit, aby se podobná situace opakovala. Konkrétní návrhy nechtěl Síkela komentovat, aby nenarušil nezávislost úřadu. Energetický úřad má podle něj návrhy zpracovat formou paragrafového návrhu, ještě před tím je ale má zkonzultovat s odbornou veřejností. Až bude připravena novela energetického zákona, mají se do ní některá opatření dostat.

Ilustrační foto

Energetický úřad nyní podle Síkely nemá informace o tom, že by na energetickém trhu hrozilo bezprostřední nebezpečí podobné loňskému pádu energetické skupiny Bohemia Energy, kdy v režimu DPI skončilo na 900.000 zákazníků. Následně činnost ukončila řada dalších dodavatelů.

Energetický regulační úřad navrhuje například navýšení základního jmění společností, které dodávají energie, ale i jejich povinné pojištění. Pojistné plnění by například po předem stanovenou dobu pokrylo spotřebiteli rozdíl mezi cenami v záchranném režimu dodavatele poslední instance (DPI) a cenami původního dodavatele. Další z navrhovaných možností je povinnost průběžné certifikace nebo pravidelných auditů pro všechny dodavatele.

U režimu DPI se návrhy týkají například možnosti odejít zrychleně z tohoto režimu k řádnému dodavateli, přičemž spotřebitel by mohl být novým dodavatelem převzat i zpětně od začátku DPI. Hovoří se také o možnosti, kdy by úřad ceny DPI přímo stanovil. Dnes jsou tyto ceny věcně usměrňované.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Vojvodik Petr
15. únor 2022, 14:39

Co chtějí dohlížet když trh je celoevropský. Ať se ptají v Německu.

Omega
15. únor 2022, 15:07

Musíte se podívat čeho chce Síkela dosáhnout - a to není zajistit lidem dostupnou energii (krásně na to téma mluví Okamura), ale zajistit aby banky a pojišťovny dostaly další bezplatné peníze.

Vojvodik Petr
15. únor 2022, 19:05

Sikela je poskok bank. Zahraničních.

Martin P
16. únor 2022, 06:37

To myslíte toho pána, který je schopen snad 60x použít během projevu slovo "šílený" nebo jeho variance?

nikdo
15. únor 2022, 23:57

Řešení je jednoduché firma která prodává energii ji musí i sama vyrábět aspoň v nějaké míře dejme tomu že by mohla prodat pouze jednou tolik co sama vyrobí, což se bohužel nerealizuje protože z nějakého důvodu je výroba elektřiny oddělena od prodeje.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se