
Reakce na energetickou krizi? Lex OZE III má zabránit opakování Bohemia Energy
Lex OZE III zavádí kromě akumulace a flexibility také posílení ochrany zákazníků na maloobchodním trhu. Obchodníci s elektřinou a plynem budou povinni zveřejňovat, kolik elektřiny mají zajištěno na dlouhodobých kontraktech. Zákazníci tak budou mít jasno v tom, který z obchodníků je obezřetný a který naopak riskuje. Nejedná se ovšem o jedinou změnu reagující na energetickou krizi.
Lex OZE III nepochybně patří mezi nejočekávanější a nejdiskutovanější energetické předpisy posledních let. Předpis doplňuje do energetického zákona pojmy jako akumulace a flexibilita. Přestože se o akumulaci hovořilo nejvíce, nejde o jedinou klíčovou změnu Lex OZE III.
Relativně v ústraní byly přijaty zásadní změny pro obchodníky s elektřinou a plynem. Ti mají nové povinnosti, které některé obchodníky mohou překvapit. Pozitivně naopak potěší zákazníky, jejichž ochrana posiluje.
Utajené riskování à la Bohemia Energy? Již nebude možné
Pád dodavatele Bohemia Energy byl zřejmě nejvýraznějším okamžikem počátku energetické krize. V důsledku jeho pádu skončilo v režimu dodavatele poslední instance přibližně 900 tisíc odběratelů. Ti všichni ze dne na den museli platit vyšší ceny za dodávky elektřiny, jelikož Bohemia Energy pro své odběratele dodávky nezvládla zajistit.
Obchodování s komoditami. Zdroj: Uniper
Důvodem pádu byla riskantní obchodní strategie. Bohemia Energy totiž těžila z dlouhodobého poklesu cen elektřiny, kdy nakupovala elektřinu spíše na krátkodobých trzích, kde byla cena komodity nižší. Ovšem v okamžiku, kdy ceny na krátkodobých trzích začaly stoupat a Bohemia Energy neměla zajištěno dostatečné množství elektřiny na dlouhodobých kontraktech, nebyla schopna plnit své závazky.
"Jela dlouhodobou strategii na tom, že se jí vyplácelo nakupovat na kratší dobu. Měli mnohem větší otevřenou pozici, riziko bylo mnohem větší a léta se to vyplácelo a těžili z toho jejich zákazníci. Ti měli první roky po sjednání smlouvy nižší cenu. Zároveň je tam i opačné riziko, že ve chvíli, kdy trh zareagoval velice rychle, nebyli to schopni ustát," uvedl pro web SeznamZpravy.cz ředitel dodavatele Yello Michal Kulig.
Bohemia Energy na této praktice měla postavené své podnikání, které jí dlouhodobě umožňovalo nabízet nízké ceny a lákat tak nové zákazníky. Ti neměli možnost zjistit, jak rizikový jejich dodavatel skutečně je. Právě na tuto situaci reaguje novela Lex OZE III.
Nově bude každý obchodník s elektřinou a plynem povinen zveřejnit tzv. index zajištění obchodníka. Tímto indexem se rozumí (zjednodušeně), jak velký podíl dodávek elektřiny svým zákazníkům má dodavatel pokryto smlouvami pro období následujících 36 měsíců.
Indexem zajištění obchodníka [se rozumí] procentní podíl množství elektřiny nebo plynu, jejichž dodávku má obchodník s elektřinou nebo plynem smluvně zajištěnou za pevnou cenu nebo variabilní cenu zajišťující ve spojení s finančním vypořádáním pevnou výši ceny pro období následujících 36 měsíců pro spotřebitele a podnikající fyzické osoby, na předpokládaném množství elektřiny nebo plynu, které má být v tomto období dodáno těmto zákazníkům, kterým obchodník s elektřinou nebo plynem dodává elektřinu nebo plyn podle smlouvy s pevnou cenou dodávky elektřiny nebo plynu po sjednanou dobu trvání závazku ze smlouvy.
Velice zjednodušeně by se dalo říci, že čím vyšší procento dodavatel uvádí, tím obezřetnější je jeho přístup k zajištění dodávek pro své zákazníky. Zákazníci tak budou mít možnost lépe posoudit, zda nízká cena konkrétního dodavatele elektřiny odpovídá zvýšenému riziku.
Zdroj: Pixabay
Index musí dodavatel zveřejnit dvakrát ročně – k poslednímu březnu a září a tento údaj zveřejnit na svých webových stránkách. Zákazníci si tak budou moci jednoduše ověřit, jak riskantní pro ně může být zvolit některého z dodavatelů.
Lex OZE III ovšem obsahuje pouze část úpravy, která s indexem zajištění obchodníka souvisí.
Podstatně důležitější úprava je součástí novely označované jako Lex Plyn. Ta již byla schválena Poslaneckou sněmovnou a čeká pouze na schválení senátem a podpis prezidenta.
Návrh Lex Plynu totiž obsahuje ustanovení, podle kterého je zákazník oprávněn odstoupit od smlouvy s fixní cenou v případě, pokud index zajištění obchodníka poklesne pod 70 %. Výpověď smlouvy bude navíc bez postihu a s měsíční výpovědní lhůtou.
Zákazníci, kteří uzavřeli smlouvu s fixací, se tak nemusí obávat, že by jejich dodavatel v průběhu trvání jejich smlouvy výrazně změnil rizikový profil.
Jednou a dost
Lex OZE III přináší také podstatné zpřísnění podmínek pro udělování licencí k obchodování s elektřinou a plynem. Cílem je ochránit zákazníky před osobami, které již jednou prokázaly, že na činnost obchodování s elektřinou nebo plynem „nestačí“ nebo ji nezvládly, případně své zákazníky svojí činností poškodily.
Od účinnosti Lex OZE III tak nebude možné udělit licenci osobě, které byla licence v předchozích pěti letech zrušena. Zákon konkrétně stanoví tři hlavní překážky pro získání licence:
- Pětiletý zákaz pro subjekty, kterým byla v minulosti licence odebrána z důvodu závažného porušení povinností. Tento zákaz se vztahuje nejen na samotnou společnost, ale i na členy jejího statutárního orgánu a na nové společnosti, ve kterých by tyto osoby působily.
- Pětiletá překážka platí také pro subjekty, u kterých došlo k uplatnění režimu dodavatele poslední instance. Toto omezení se opět vztahuje jak na samotnou společnost, tak i na osoby ve vedení těchto společností.
- Pětiletý zákaz pro subjekty, které prošly konkursním řízením nebo u nichž bylo insolvenční řízení zastaveno pro nedostatek majetku.
Energetický regulační úřad může některé z těchto překážek prominout, pokud dotčená osoba prokáže, že vynaložila veškeré úsilí k zabránění vzniku problémů a nepřispěla svým jednáním k úpadku společnosti.
Účel nových pravidel je nicméně jasný. Tato pravidla mají za cíl „vyčistit“ energetický trh od nespolehlivých osob a předejít situacím podobným pádu Bohemia Energy. A pokud na takovou situaci skutečně dojde, na příště musí osoby spojené s takto negativními situacemi hledat uplatnění v jiném oboru.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se