Domů
Legislativa EU
Evropská rada schválila revizi pravidel pro EU ETS po roce 2020, cena povolenek nadále roste

Evropská rada schválila revizi pravidel pro EU ETS po roce 2020, cena povolenek nadále roste

Evropská rada, jejímiž členy jsou nejvyšší představitelé členských států EU, schválila v úterý podle očekávání změnu legislativy zaměřenou na posílení evropského systému pro obchodování s emisními povolenkami (EU ETS) ve 4. obchodovacím období. Cena povolenky reagovala dalším růstem a aktuálně se pohybuje nad 10 EUR/t CO2.

Reforma evropského trhu s emisními povolenkami má přinést obnovení rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou po letech, kdy přebytek povolenek na trhu stlačil jejich cenu v roce 2013 až k hranici 2,5 EUR/t CO2. Aktuálně se cena emisní povolenky pohybuje nad hranicí 10 EUR/t CO2, tedy téměř na dvojnásobku ceny ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Od začátku letošního roku vzrostla cena emisních povolenek na sekundárním trhu o více než 25 %.

Vývoj ceny emisní povolenky EUA (EUR/t CO2) na sekundárním trhu v roce 2018. Zdroj: EEX

Schválená legislativa, která vstoupí v platnost během dubna či května letošního roku, obsahuje řadu opatření zaměřených na posílení systému EU ETS.

Mezi tato opatření patří například zvýšení tempa poklesu ročního limitu pro emise CO2 pro období 2021-2030 na 2,2 % nebo zdvojnásobení tempa, kterým budou v rámci tzv. rezervy tržní stability (Market Stability Reserve, MSR) z trhu stahovávány přebytečné povolenky. Rezerva tržní stability začne fungovat již v roce 2019.

Snížená nabídka emisních povolenek na trhu by měla vyhnat jejich cenu nahoru, což má vést k zvýhodňování obnovitelných zdrojů energie a zdrojů spalujících zemní plyn a k dalšímu zvyšování provozních nákladů uhelných zdrojů.

Kromě opatření zaměřených na posílení trhu obsahuje revize Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/87/ES opatření, která mají zabránit tzv. úniku uhlíku za hranice EU.

Emisní povolenky tak budou i nadále přidělovány vybraným odvětvím bezplatně, a to buď v plné výši pro nejvíce ohrožené sektory, nebo ve výši 30 % pro méně ohrožená odvětví.

Potřebujete být v obraze ohledně legislativy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti legislativy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
259/0 Novela z. - energetický zákon
27. červen 2022, 14:35
Návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 349/2015 Sb., o Pravidlech trhu s plynem, ve znění pozdějších předpisů
27. červen 2022, 07:23
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se