Domů
Legislativa EU
Zástupci zemí EU se zatím neshodli na patnáctém balíku sankcí proti Rusku
Gazprom
Zdroj: Shutterstock

Zástupci zemí EU se zatím neshodli na patnáctém balíku sankcí proti Rusku

Legislativa EU
1 komentář
9. prosinec 2024, 16:33
ČTK

Brusel 6. prosince (zpravodajka ČTK) – Zástupci členských států EU se dnes neshodli na patnáctém balíčku sankcí proti Rusku, uvedly diplomatické zdroje ČTK. Proti předložené verzi se postavily Litva a Lotyšsko, jednání dále pokračují. Očekává se, že sankce budou schváleny do konce roku a budou obsahovat další omezení pro osoby a společnosti, které se podílejí na ruské agresi vůči Ukrajině. Měly by cílit rovněž proti takzvané stínové flotile zahraničních plavidel, která přepravují ruské ropné produkty.

O patnáctém balíku sankcí proti Rusku se jednalo na dnešním zasedání takzvaného Coreperu, tedy na schůzce velvyslanců zemí EU v Bruselu. Nová omezení se mají týkat například osob, které se podílely na ruském vybombardování kyjevské dětské nemocnice Ochmatdyt. Sankce ale mají zasáhnout i firmy, které do Ruska nadále dovážejí zboží dvojího užití. Další omezení mají zasáhnout ruskou stínovou flotilu.

Balík obsahuje rovněž prodloužení takzvané české výjimky z evropského zákazu dovoz ruských ropných produktů, ačkoli Praha o to neusilovala. Zákaz dodávek produktů z ruské ropy byl schválen již dříve v rámci sankcí, které Evropská unie uvalila na Rusko kvůli jeho agresi vůči Ukrajině, výjimku ze zákazu dostaly kromě Česka také Slovensko a Maďarsko.

Ilustrační foto

Platnost výjimky skončila 5. prosince a české ministerstvo průmyslu již na konci listopadu informovalo, že „Česká republika nevidí důvod, proč by se měla výjimka prodlužovat“. Výjimka tedy v původní návrhu vůbec nebyla, nicméně podle informací ČTK ji do textu prosadilo Slovensko kvůli tomu, že jde podle jeho slov o záležitost důležitou „pro energetickou bezpečnost regionu“. V další verzi proto Evropská komise výjimku do textu opět zařadila a žádný z členských států EU s tím nemá problém.

O zavedení cílenějších sankcí proti ruské stínové flotile žádali v polovině listopadu i europoslanci. Flotila je podle nich klíčovým zdrojem financování pokračující ruské agrese na Ukrajině. Členové EP ve svém usnesení požádali členské státy EU, aby posílily veškeré kontroly a navýšily sledování pomocí dronů a satelitů.

Rusko používá k vývozu ropy a ropných produktů do zahraničí staré tankery, často nepojištěné a s nejasným vlastnictvím, a to navzdory sankcím EU, skupiny G7 a dalším mezinárodním sankcím. Tyto aktivity rovněž vyvolávají obavy z rizika ekologických katastrof, včetně závažných úniků ropy.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Anton Meško
10. prosinec 2024, 11:39

Nedohodli sa asi preto, že nájsť také sankcie, ktoré by škodili len Rusku je veľmi ťažké. Blíži sa aj nástup novozvoleného amerického prezidenta TRUMPA na prezidentské kreslo, čím sa zreálni ukončenie vojny na Ukrajine.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se