Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

DomůEnergetický dvoutýdeníkTop 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. V rozvodně u Kadaně se chystá spuštění regulačních transformátorů

V rozvodně v Hradci u Kadaně na Chomutovsku se připravuje spuštění regulačních transformátorů, které mají zajistit bezpečný přenos elektrické energie. Dodávka posledního má zpoždění. ČTK o tom informovala mluvčí ČEPS Barbora Peterová.

V rozvodně už jsou tři transformátory, čtvrtý stroj neprošel v italském závodě přejímacími zkouškami.

2. Tesla postaví největší lithium-iontové bateriové uložiště na světě

V Kalifornii má do konce roku vyrůst největší instalace lithium-iontových baterií na světě. Zakázku získala společnost Tesla, která na výstavbu poskytne celkem 20 MW svých baterií Powerpack.

Loni v říjnu zažila Jižní Kalifornie katastrofu, kdy z rezervoáru Aliso Canyon začal unikat zemní plyn. Situaci se podařilo vyřešit až za několik měsíců. Mezi tím bylo evakuováno více než 8 000 lidí a do atmosféry unikly stovky tisíc tun plynu. Uložiště bylo uzavřeno a tato událost se zapsala jako nejhorší únik zemního plynu v americké historii.

3. Většina Němců si přeje zastavení provozu uhelných elektráren

Většina Němců si přeje, aby země kvůli ochraně klimatu ukončila provoz svých uhelných elektráren. Ukázal to průzkum společnosti YouGov, o jehož výsledcích dnes informovala agentura DPA. Spalování černého a hnědého uhlí v současnosti zajišťuje přes 40 procent německé výroby elektřiny.

V průzkumu se třetina dotázaných vyslovila pro co nejrychlejší odstavení všech německých uhelných elektráren. Další třetina uvedla, že je třeba urychleně odstavit ty uhelné elektrárny, které mají nejvyšší emise oxidu uhličitého (CO2), ostatní by měly být odpojeny ze sítě do roku 2023.

4. Elektrárna v Kozomíně využívá dřevní štěpku s rekordní účinností

Elektrárna v Kozomíně na Mělnicku ekologicky využívá dřevní štěpku, kterou pomocí speciální technologie zplyňuje. Oproti podobným zdrojům má zhruba o deset procent vyšší účinnost při výrobě elektrické energie. Potvrdily to poslední měsíce ostrého provozu, kdy se účinnost dostala na 36 procent, což je světový unikát, řekl na dnešní tiskové konferenci předseda představenstva společnosti Bor Biotechnology Přemysl Kotouček.

Příští rok možná poblíž elektrárny začnou přípravné práce na stavbě papírny. V ní by se měly vyrábět hygienické potřeby z takzvaného hedvábného papíru, který se do tuzemska v drtivé většině dováží.

5. Obnovitelné zdroje pokrývají přibližně čtvrtinu globální výroby elektřiny

Světová energetická rada (WEC) vydala report, ve kterém dokumentuje vývoj obnovitelných zdrojů mezi lety 2004 a 2014. Dle reportu bylo ke konci roku 2014 téměř 23 % veškeré elektřiny vyrobeno z různých obnovitelných zdrojů. Instalovaný výkon OZE je poté z celosvětového hlediska nepatrně vyšší a to necelých 30 %.

Dle reportu WEC Variable renewable energy sources integration in electricity systems 2016 – How to get it right v roce 2014 pocházelo téměř 23 % elektřiny vyrobené na celém světě z obnovitelných zdrojů, na instalovaném výkonu se OZE podílely hodnotou 27,7 %. Obnovitelné zdroje ve sledovaném časovém období 2004 až 2014 zaznamenaly obrovský růst

6. Polsko si stanovilo smělý cíl – 1 milion elektromobilů do 10 let

Polsko plánuje v rámci snižování emisí podpořit rozvoj elektromobility. Cílem jednoho z největších znečišťovatelů ovzduší v Evropské unii je jeden milion elektrických aut do roku 2025. Nástrojem pro podporu rozvoje elektromobility mají být daňové úlevy, příspěvky na nákup a další opatření. 

Polské ministerstvo energetiky v úterý oznámilo, že do roku 2018 představí nový zákon, jehož účelem bude podpora rozvoje elektromobility. Kromě daňového zvýhodnění nebo příspěvku na nákup pro prvních 100 000 majitelů má Polsko v plánu spustit speciální fondy, které mají podle zahraniční agentury Reuters pomoci k zahájení výroby a tvorbě prototypů polských elektrických aut.

7. V Německu byl spuštěn první megawattový palivový článek v Evropě

V německém Mannheimu zahájila tento týden provoz první evropská elektrárna založená na technologii palivových článků, jejíž instalovaný výkon překročil 1 MW. Instalovaný výkon elektrárny, o jejíž výstavbu se postaraly společnosti E.ON a FuellCell Energy Solutions, je 1,4 MW. Palivový článek využívající jako palivo zemní plyn by měl ročně vyrobit 11,2 GWh elektřiny a 6 GWh tepla. 

Palivový článek od společnosti FuelCell Energy Solutions, který bude vyrábět elektřinu a teplo pro potřebu průmyslového areálu společnosti Firatec AG v německém Mannheimu, zahájil tento týden provoz.

8. Vattenfall zvažuje prodej německé uhelné elektrárny Moorburg

Švédská státní energetická společnost Vattenfall bude zřejmě pokračovat v odprodeji svých německých uhelných aktiv. V následujících letech by se společnost mohla zbavit jedné ze svých nejmodernějších černouhelných elektráren, Moorburg.

Po prodeji hnědouhelných dolů a elektráren českému EPH na jaře letošního roku Vattenfall rovněž zvažuje prodej elektrárny Moorburg, jedné ze svých nejnovějších a nejúčinnějších černouhelných elektráren. Agentuře Reuters to sdělil generální ředitel společnosti.

9. Podpora elektřiny a tepla vyjde stát v příštím roce na 26,2 mld. Kč

Na podporu elektřiny a tepla poskytne stát příští rok ze státního rozpočtu o zhruba čtyři miliardy Kč více než letos. Návrh nařízení dnes schválila vláda, informovalo v tiskové zprávě ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Zatímco letos vláda vyčlenila na podporu zhruba 22 miliard korun, pro příští rok nařízení počítá s 26,2 miliardy korun.

Dotace se týká podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů, druhotných zdrojů, vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla a provozní podpory tepla.

10. Alstom představil svůj první vodíkový vlak, v Německu má vyjet již příští rok

Mezinárodní koncern Alstom představil na železničním veletrhu InnoTrans svou první vlakovou soupravu poháněnou palivovými články. Testovací provoz by měl začít do konce letošního roku, první pasažéry v ostrém provozu by poté vlak měl svézt v Německu v prosinci 2017.

I přes rozsáhlou elektrifikaci evropských železnic je stále značná část obsluhována dieselovými lokomotiva

u z možných alternativ. Německy by se tak již bezy mohl stát první zemí provozující vlaky na vodíkový pohon přepravující pasažéry na delší vzdálenosti.

Inovativní technologie

Nové technologie mohou operátorům fotovoltaik přinést miliony dolarů

GE a Huawei, přední výrobci invertorů, minulý týden na veletrhu Solar power internacional (SPI) představili systémy, který by měly pro solární fotovoltaiky znamenat velké snížení měrných výrobních nákladů (Levelized cost).

GE na veletrhu představili svůj LV5+ solární centrální invertor, který využívá čipů z karbidů křemíků, takzvaný SiC. Technologie SiC čipů, která se již používá například ve zdravotnictví a v systémech osvětlení, tvoří pouze malou část nového 1500V střídače, jeho použití ale znamená nárůst roční vyrobené elektřiny zhruba o 1 %

Téma

Český jaderný průmysl bojuje o přežití. Nečekanou šanci nabízí Jordánsko

Tradiční čeští dodavatelé pro jadernou energetiku řeší velké dilema. Po šedesáti letech rozvoje jaderného průmyslu v celém bývalém Československu je těžké najít další „atomový“ byznys, budoucnost oboru je velmi nejistá.

Budování dalších reaktorů v Česku je otázkou spíše vzdálené budoucnosti, pokud vůbec. A stavitelé atomových bloků v zahraničí často dávají přednost subdodavatelům z vlastní skupiny nebo – v zájmu takzvané lokalizace – firmám ze zemí, kde se nové jaderné elektrárny staví.