Domů
Elektrárny v ČR
Elektrárna v Kozomíně využívá dřevní štěpku s rekordní účinností

Elektrárna v Kozomíně využívá dřevní štěpku s rekordní účinností

Elektrárna v Kozomíně na Mělnicku ekologicky využívá dřevní štěpku, kterou pomocí speciální technologie zplyňuje. Oproti podobným zdrojům má zhruba o deset procent vyšší účinnost při výrobě elektrické energie. Potvrdily to poslední měsíce ostrého provozu, kdy se účinnost dostala na 36 procent, což je světový unikát, řekl na dnešní tiskové konferenci předseda představenstva společnosti Bor Biotechnology Přemysl Kotouček.

Příští rok možná poblíž elektrárny začnou přípravné práce na stavbě papírny. V ní by se měly vyrábět hygienické potřeby z takzvaného hedvábného papíru, který se do tuzemska v drtivé většině dováží.

„Nebude se jednat o chemický provoz,“ uvedl Kotouček.

Hodnota obou investic činí dohromady zhruba jednu miliardu korun.

Elektrárna společnosti BOR Biotechnology funguje od roku 2014, od loňského roku už má platnou kolaudaci. Nyní je v ostrém provozu pět měsíců. Může zásobovat až 3000 domácností. Měsíčně vyrobí 1000 megawatthodin elektřiny, kterou dodává do elektrické sítě. Instalovaný elektrický výkon elektrárny je 2,1 MWe a instalovaný tepelný výkon 3,2 MWt.

Technologie má vysokou účinnost, z elektrárny nejde kouř ani saze. Vyvinuli ji české firmy a vědci z Vysoké školy chemicko-technologické a Akademie věd. Zájem o ni projevila řada subjektů, například z Kanady, Švýcarska nebo Číny. Případný prodej technologie je v plánu, ale dosud se čekalo, zda provoz potvrdí předpokládanou účinnost a bezproblémovost, což se v uplynulých týdnech prokázalo.

Zdroj: Borbio technology
Zdroj: BOR Biotechnology

„Zatím není uzavřený žádný kontrakt,“ doplnil Kotouček.

Nevylučuje však možné uzavření kontraktů v příštím roce.

V elektrárně pracuje zhruba 11 zaměstnanců, z toho několik je místních obyvatel. Provoz je automatizovaný, bezemisní a splňuje i limity hluku, na který si při zkušebním provozu někteří obyvatelé stěžovali.

Problémy se ale podařilo odstranit. Nyní společnost BOR Biotechnology s obcí spolupracuje i na dalších projektech a penězi přispěla například na vybudování autobusové zastávky.

V plánu je také stavba nové silnice, která bude přípojkou na hlavní silnici číslo 608, která vede mezi Prahou a Terezínem. Komunikace dopravně odlehčí kraji obce, bude stát řádově několik desítek milionů korun.

Pokud se společnosti podaří získat stavební povolení, měla by stavba začít příští rok. Do elektrárny denně průměrně zajíždí dva kamiony s nákladem.

V papírně má vzniknout výroba takzvaného tissue papíru, což je polotovar pro zhotovení toaletního papíru, papírových kapesníků, utěrek a ubrousků. Papírna by brala energii z elektrárny a dokázala by pokrýt asi čtvrtinu spotřeby v ČR. Vzniklo by v ní asi 50 pracovních míst.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se