Domů
Elektřina
Nové technologie mohou operátorům fotovoltaik přinést miliony dolarů

Nové technologie mohou operátorům fotovoltaik přinést miliony dolarů

GE a Huawei, přední výrobci invertorů, minulý týden na veletrhu Solar power internacional (SPI) představili systémy, které by měly pro solární fotovoltaiky znamenat velké snížení měrných výrobních nákladů (Levelized cost).

GE na veletrhu představili svůj LV5+ solární centrální invertor, který využívá čipů z karbidů křemíků, takzvaný SiC. Technologie SiC čipů, která se již používá například ve zdravotnictví a v systémech osvětlení, tvoří pouze malou část nového 1500V střídače, jeho použití ale znamená nárůst roční vyrobené elektřiny zhruba o 1 %. Společnost odhaduje, že tato technologie, která představuje 20 let vývoje a 100 milionů dolarů investovaných do výzkumu a vývoje, by mohla navýšit tržby 100MW fotovoltaické elektrárně za celou dobu její životnosti v USA o přibližně 2,2 milionu dolarů.

Podle Petera Orama, obchodního ředitele GE Power Conversion pro OZE, je společnost v procesu vytváření automatizované výrobní linky na tyto čipy. Ta má být dokončena na konci příštího roku, komerční výroba má započít v roce 2018. Produkt bude prodáván pod názvem „Solar E-house solution“.

LV5+ představuje kompletní řešení fotovoltaické elektrárny, které má snížit také náklady. Systém je totiž schopný na noc vypnout střídače a snížit tak ztráty v průběhu noci. Tato schopnost může vést k velkým úsporám v průběhu životnosti elektrárny. GE počítá, že systém by měl operátorům elektráren ušetřit v průběhu jejich provozu až 820 000 dolarů na 100 MW instalovaného výkonu. Při zkombinování s dodatečnými tržbami díky zvýšené efektivitě tak může celkový ekonomický efekt přesáhnout 3 miliony dolarů na 100 MW výkonu.

Huawei vstupuje na americký trh

Huawei je velkým hráčem na světovém trhu s technologiemi, v USA ale stále není příliš známou společností. Viceprezident a generální manažer pro Severní Ameriku, Bates Marschall, toto hodlá změnit. Společnost na veletrhu oficiálně představila svůj 1500V střídač.

Marschall v interview uvedl, že i když tyto střídače nabízejí operátorům fotovoltaických elektráren dodatečné benefity v podobě vyšší výroby a nižších provozních nákladů, mají vyšší investiční náklady (CapEx). Podle něj střídače navržené Huawei tyto dobře známé výhody zákazníkům zpřístupní bez zvýšených investičních nákladů. Investiční náklady mohou být v některých případech v porovnání s tradičními technologiemi i nižší.

První dodávky tohoto řešení do Severní Ameriky jsou očekávány v průběhu letošního 4. čtvrtletí.

Zdroj úvodního obrázku: GE Powerconversion

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Milan Vaněček
24. září 2016, 15:07

A ještě něco nového pro rodinné domy a chaty: US start up "SunCulture Solar" přišel s inovace pod názvem "SolPad", což je integrovaný výkonný sluneční panel spolu s bateriemi, spolu s invertorem a spolu s inteligentním řízením, vše v jednom (vypadá jako nepatrně tlustší solární panel, má na sobě i USB nabíječku, spojuje se jako Lego.

Zkrátka pro naše chataře to bude (plánují výrobu v druhé půli roku 2017) něco fantastického.

A pro montáž na rodinný dům, tento koncept "vše v jednom" slibuje úsporu 30-40% ceny při instalaci oproti tradičnímu fotovoltaickému systému.

Zatím vše je jen na papíře, chráněno množstvím patentů....

Jan Veselý
24. září 2016, 17:29

Taky jsem četl. Dodám: Panel 330W, 1kWh/500W baterie, střídač, řídící elektronika. Výrobce inzeruje, že cena bude ~28 000 Kč/kus, včetně instalace.

Pokud to není nějaký podfuk, tak pro chataře, karavany, apod. by to bylo super.

Milan Vaněček
24. září 2016, 19:54

Ještě k SolPadu, na You Tube je pěkné video pod

SolPad:Smart personal power

Jen mě mrzí, že s něčím takovým nepřišli elektroinženýři a designéři u nás. Ale možná že se inspirují....

Nemusíte vyrábět součástky (panel, baterie, invertor), ty můžete nakoupit třeba v Číně či USA, hlavní zisk je z celého user-friendly systému.

Josef
24. září 2016, 23:47

V současné době tvoří střídač u malých instalací velkou část ceny celé elektrárny a cena střídačů na rozdíl od panelů cena klesá pomaleji to je podle mě hlavní brzdou rozvoje drobných FV el. u nás. Tím druhým je bylo představení NTS, všichni už vědí , že platby z FV el. na střechách budou dříve či později zavedeny a jen blázen si pořídí FV el , aby to co mu ušetří zaplatil distributorovi el. energie.

Petr
26. září 2016, 12:46

To je Energivende po Česku Josef

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se