1. Sankce a obchodní války vedené USA mají nezamýšlené dopady

Ropná plošina v Mexickém zálivu

Obchodní válka a sankce jsou ekonomickými zbraněmi proti konkurenčním režimům, a stejně jako vojenský konflikt, mohou mít často neočekávaný/nezamýšlený efekt.

Prvním příkladem mohou být sankce USA za prezidenta Obamy vůči Rusku kvůli anexi Krymu. Rusko se více upnulo k Číně, u které hledalo financování svých průmyslových projektů. Západní společnosti tehdy byly z důvodů sankcí nuceny odstoupit od ruských mega-obchodů.

2. Naftogaz: Výchozí variantou od roku 2020 je nulový tranzit ruského plynu přes Ukrajinu

Ukrajinská plynárenská společnost Naftogaz připravila scénář „nulového transportu“, jako důsledek probíhajícího vyjednávání s ruským Gazpromem o tranzitu ruského plynu do Evropy od ledna 2020. Na konci letošního roku vyprší současná smlouva o přepravě, přičemž její případné prodloužení se prozatím dojednat nepodařilo.

Politika již dlouhou dobu formuje vztah mezi Gazpromem a Naftogazem. Výkonný ředitel Naftogazu, Jurij Vitrenko, označil poslední vyjednávání o tranzitu plynu přes Ukrajinu zprostředkované Evropskou komisí za „kouřovou clonu“.

3. Jaderná elektrárna Three Mile Island byla definitivně uzavřena. V posledních letech byla ztrátová

Společnost Exelon Generation v pátek 20. září 2019 definitivně uzavřela první blok jaderné elektrárny Three Mile Island v Pennsylvánii. Elektrárna zahájila komerční provoz v září 1974 a byla tedy v provozu 45 let. Důvodem uzavření bloku s instalovaným elektrickým výkonem 890 MWe byl ztrátový provoz elektrárny.

V pátek 20. září 2019 společnost Exelon Generation definitivně uzavřela první blok jaderné elektrárny Three Mile Island v Pennsylvánii. Elektrárna s instalovaným elektrickým výkonem 890 MWe byla odpojena v poledne místního času. Tímto byl pokořen rekord nepřetržitého provozu elektrárny z roku 2009 v délce 705 dnů. Nový rekord, který už nebude překonán, činí 709 dnů.

4. „Zdivočelý“ obchodník na trhu s ropou prodělal od začátku roku 320 milionů dolarů

Singapurská dceřiná společnost japonského obchodního gigantu Mitsubishi Corporation, Petro-Diamond Singapore (PDS), oznámila ztrátu 320 milionů dolarů v důsledku neautorizovaných obchodů s deriváty. Banka ze ztráty viní obchodníka, který údajně manipuloval se zadáváním obchodů do systému rizik, což mu umožnilo vytvoření obchodní pozice, která vedla k takto vysoké ztrátě.

Obchodník budoval svou neautorizovanou obchodní pozici na trhu s ropou od začátku ledna letošního roku. Těžké ztráty se začaly projevovat v létě, kdy cena ropy začala klesat. Nejmenovaný obchodník zastával ve společnosti vyšší postavení a měl na starosti obchody s Čínou.

5. Německá vláda stanovila minimální vzdálenost větrných elektráren od obydlí. Reaguje na protesty obyvatel

Nově postavené onshore větrné elektrárny v Německu budou muset být vzdáleny minimálně 1 km od obydlených oblastí. Vládou sestavený klimatický kabinet toto opatření uvedl na svém jednání o Klimatickém balíčku minulý týden v pátek a efektivně tak omezil plochu dostupnou pro rozvoj větrných elektráren v Německu. Naopak navýšil cíle pro výstavbu offshore větrných elektráren.

Nově stanovená omezující podmínka určující minimální vzdálenost od obydlených oblastí pro nově postavené pevninské větrné elektrárny, ale i pro tzv. repowering, neboli obnovené větrné elektrárny, se vztahuje jak na oblasti s vysokou hustotou zalidnění, tak i na venkovské oblasti. V potaz budou brány i stávající územní plány, které vstoupily v platnost před 1. lednem 2015.

6. Instalovaný výkon jaderných elektráren loni stoupl na nové maximum

Instalovaný výkon jaderných elektráren po celém světě za minulý rok stoupl o 3,4 procenta na nové historické maximum 370 gigawattů. Vzhledem k rychlému růstu instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů však podíl jaderné energie na celosvětové hrubé produkci elektrické energie zůstal těsně nad deseti procenty. Vyplývá to z výroční zprávy o stavu jaderného průmyslu WNISR.

Zpráva rovněž upozornila, že jaderná energie zaostává za obnovitelnou v oblasti nákladů i instalovaného výkonu, protože jaderné reaktory jsou stále více považovány za méně úsporné a pomalejší pro využití při snižování uhlíkových emisí. V polovině letošního roku nové větrné a solární elektrárny z hlediska nákladů zdatně konkurovaly dokonce už existujícím jaderným elektrárnám a jejich instalovaný výkon rostl rychleji než u jakéhokoliv jiného typu energie.

7. Německá vláda se dohodla na podobě Klimatického balíčku. Zavede vlastní systém obchodování s CO2

Německá vládní koalice v pátek dosáhla dohody o akčním plánu země v oblasti klimatu. Zavede systém obchodování s emisemi v oblasti dopravy a budov, přispěje na výměnu kotlů na topné oleje a zlevní osobní vlakovou přepravu, letecká doprava naopak podraží. Celkově přijdou tato opatření Německo do roku 2023 na více než 50 miliard eur. Informaci přinesl list Handelsblatt.

Po dlouhých nočních rozhovorech se křesťanskodemokratická unie (CDU/CSU) kancléřky Angely Merkelové se svým koaličním partnerem, sociálními demokraty (SPD), v pátek dohodla na klíčových opatřeních svého tzv. Klimatického balíčku.

8. Ministerstvo průmyslu chystá zcela nový energetický zákon

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chystá zcela nový energetický zákon, současné znění je už kvůli řadě novelizací značně nepřehledné. Věcný záměr by měl být předložen vládě v polovině roku 2020, následně na něj naváže příprava paragrafového znění. Na dnešním energetickém diskusním setkání v Praze to uvedl ředitel odboru strategie a mezinárodní spolupráce v energetice MPO Antonín Beran. Současný energetický zákon z přelomu milénia byl novelizován více než dvacetkrát.

MPO před nástupem současného ministra Karla Havlíčka vložilo v listopadu loňského roku ještě za tehdejší ministryně Marty Novákové (oba za ANO) do připomínkového řízení novelu zákona o podporovaných zdrojích energie a energetického zákona. Některá oborová sdružení v posledních měsících upozorňovala, že úřad kvůli množství připomínek nestihl jejich vypořádání. Nakonec byla plánovaná novela rozdělena na dvě části.

9. Rakousko: Prodloužení životnosti Temelína není možné bez posudku

Podmínkou k povolení dalšího provozu bloků jihočeské jaderné elektrárny Temelín musí být přeshraniční zkoumání dopadů na životní prostředí. Vyplývá to podle agentury APA z odborného posudku, který si u linecké Univerzity Johannese Keplera objednalo hornorakouské ministerstvo životního prostředí. Provozovatel elektrárny, společnost ČEZ, reagovala, že elektrárna dané povolení nepotřebuje.

„V rámci obnovy povolení pro stávající zařízení se nejedná o žádnou stavbu. Žádná unijní ani česká legislativa pro tento typ projektu povinnost projít EIA (posouzením vlivu záměru na životní prostředí) neukládá,“ řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

10. EIA: Růst výkonu větrných turbín v USA by v příštím roce měl být rekordní

Wind power plant. Větrná elektrárna v poušti. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/usfwshq/

Po propadu v roce 2013 se instalace větrných elektráren v USA v posledních letech opět vzpamatovaly. Do konce letošního roku je plánováno zprovoznění větrných turbín o dvojnásobném výkonu než v předcházejících dvou letech, příští rok by s ohledem na plánované projekty mohl překonat rekordní rok 2012.

Stejně jako v jiných zemích je i ve Spojených státech objem instalací větrných elektráren značně závislý na státní podpoře. Systém státní podpory, kdy provozovatelé větrných elektráren mohou po dobu 10 let čerpat daňové úlevy za vyrobenou elektrickou energii, měl být původně ukončen v roce 2012, což se v daném roce projevilo rekordním objemem instalací, kdy se developeři projektů snažili dokončit co největší objem projektů, aby získali podporu.

Inovativní technologie

ČEZ bude s Američany společně rozvíjet malé jaderné reaktory

Česká energetická skupina ČEZ a americká firma NuScale budou společně rozvíjet malé modulární jaderné reaktory, podepsaly dohodu o porozumění. ČTK to dnes sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Společnosti podle něj mimo jiné budou sdílet technické poznatky z vývoje těchto zdrojů, posoudí také možnosti jejich uplatnění v podmínkách Česka i celé Evropy. Právě jaderné zdroje menšího výkonu označil premiér Andrej Babiš (ANO) letos na jaře za optimální řešení pro stavbu nových jaderných bloků v Česku.

NuScale patří ve vývoji malých modulárních reaktorů mezi světové lídry. Její projekt aktuálně prochází v USA licencováním, první komerční reaktor chce firma spustit v roce 2027 v Idahu na severozápadu Spojených států. ČEZ se otázce těchto zařízení dlouhodobě věnuje prostřednictvím své dceřiné firmy ÚJV Řež.

Společnost Lightbride demonstruje výrobu palivových tyčí pro malé modulární reaktory

Společnosti Lightbridge Corporation a Enfission ukázaly výrobní proces a zpracování palivových tyčí Lightbridge, které mohou být využity v malých modulárních reaktorech NuScale Power.

Předvedení zahrnovalo výrobu několika koextrudovaných tyčí použitím vlastní patentované technologie výroby. Design palivových tyčí má zvýšit výkonnost aktivní zóny reaktoru, prodloužit palivovou kampaň, zkrátit dobu odstávek a snížit náklady na výrobu elektřiny.

Téma

Celoevropská koordinace plánování odstávek v přenosových sítích

elektrické vedení, sloup

V oblasti evropské energetiky je již dlouhodobě kladen velký důraz na vzájemnou koordinaci mezi jednotlivými zeměmi z hlediska plánování rozvoje sítě, obchodu s elektřinou i samotného provozu elektrizační soustavy. Jedním z důsledků této potřeby vzájemné spolupráce je nový projekt pro koordinaci plánování odstávek v přenosových sítích, o němž pojednává tento článek.

Může těžba Bitcoinu skutečně způsobit ekologickou katastrofu?

Copak nestačí, že jako lidstvo balancujeme na samém pokraji ekologické katastrofy? To ještě k většímu maléru musí přispívat Bitcoin, jehož těžba spotřebuje tolik elektrické energie jako celá Česká republika? Přitom prognostici varují, že bude ještě hůř!

Odhady mluví o tom, že v letošním roce se spotřeba elektřiny potřebné na těžbu bitcoinu více jak zdvojnásobí.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

{„country“:“CZE“,“type“:“AREA“,“to“:“2019-09-29″,“from“:“2019-09-22″,“caption“:“Výroba elektřiny v tomto týdnu v České republice. „,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2019-09-22″,“end_date“:“2019-09-29″}

Energostat: výroba elektřiny v Německu

{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“to“:“2019-09-29″,“from“:“2019-09-22″,“caption“:“Výroba elektřiny v tomto týdnu v Německu. „,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2019-09-22″,“end_date“:“2019-09-29″}

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *