1. Ruský Novatek se předběžně dohodl s Čínou na dodávkách zkapalněného plynu

Ruský Novatek, který provozuje na poloostrově Jamal terminál pro vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG), při příležitosti návštěvy čínského prezidenta v Rusku uzavřel spolu s Gazprombank a čínskou Sinopec předběžnou dohodu o vytvoření joint venture. Tato spolupráce má za cíl rozvinout obchodování s LNG a dodávky zemního plynu odběratelům v Číně.

Podle Leonida Mikhelsona, předsedy představenstva společnosti Novatek, čínské společnosti investují do rozvoje LNG projektů Novateku v arktické oblasti Ruské federace.

2. USA zveřejnily údaje o nákupu uranu za rok 2018

Vlastníci a provozovatelé amerických jaderných reaktorů realizovali v minulém roce objednávky v objemu celkem 40 miliónů liber U3O8 ekvivalentu (15 386 tun uranu). Vyplývá to z poslední zprávy vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA). Pouhých 10 % uranu bylo původem z domácích zdrojů.

Celkové dodávky byly podle zprávy EIA o 6% nižší než v roce 2017, kdy objednávky dosáhly 43 miliónů liber ekvivalentu U3O8 (U3O8e). Těžba uranu ve Spojených státech dlouhodobě klesá, přičemž loni dosáhla nejnižší úrovně za posledních bezmála 70 let. Domácí těžbu už několik desetiletí nahrazuje intenzivní dovoz uranu ze zahraničí.

3. KOZE: Biometan může do roku 2030 nahradit plyn ve čtvrtině domácností

Bioplynová stanice

Biometan může do roku 2030 nahradit zemní plyn ve čtvrtině domácností v Česku. Na dnešním setkání s novináři to uvedli zástupci Komory obnovitelných zdrojů energie(KOZE) a oborového sdružení CZ Biom. Podle nich je reálné, že 150 až 200 bioplynových stanic přejde právě na výrobu biometanu, kterého budou dohromady vyrábět 500 milionů metrů krychlových ročně. Podle odborníků jde o náročný ale dosažitelný cíl.

„Biometan nabízí novou možnost, jak efektivně využívat bioplyn, a v budoucnu bychom touto technologií rádi nahradili část výroby elektřiny z bioplynu. A to zejména tam, kde se při výrobě elektřiny a tepla nedaří teplo efektivně využít,“ řekl Jan Habart z CZ Biom.

4. IEA: Počet elektromobilů na světě v roce 2018 přesáhl 5 milionů

Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydala zprávu Global EV Outlook pro rok 2019. Zpráva je zaměřena na analýzu dosavadního vývoje a na očekávaný budoucí vývoj do roku 2030 v oblasti elektromobility.

Počet elektromobilů na celém světě v uplynulých 10 letech rapidně rostl. V roce 2018 celkový počet elektromobilů přesáhl pomyslnou hranici 5 milionů. Oproti roku 2017 se jedná o 63% nárůst (cca 2 miliony elektromobilů). Podobně dosáhl hodnoty 5,2 milionů počet dobíjecích stanic po celém světě. Ve srovnání s rokem předchozím došlo k nárůstu o 44 %. Z těchto dobíjecích stanic je ovšem většina soukromá. Veřejně přístupné dobíjecí stanice tvoří pouze zhruba 15 % z celkového počtu.

5. SPD podá ústavní stížnost kvůli nárůstu cen elektřiny

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) podá ústavní stížnost kvůli nárůstu cen elektrické energie. Podpořilo ji 27 poslanců, kromě 19 zákonodárců SPD se připojilo sedm poslanců KSČM a Jaroslav Foldyna z ČSSD. Na dnešní tiskové konferenci před jednáním Sněmovny to řekl předseda SPD Tomio Okamura. Podle něj ceny narostly, přitom pro to není právní důvod.

„Chceme, aby se ceny elektrické energie vrátily na úroveň v roce 2018. Ceny neuvěřitelně narostly, přitom se ukazuje, že pro to není podle všeho právní důvod. Maďarsko a Polsko ceny vrátilo, respektive je udrželo zásahem vlády na cenách roku 2018,“ uvedl Okamura.

6. EU kritizuje přístup Německa a dalších zemí ke způsobu rozvoje OZE. Celounijní cíl pro rok 2020 je v ohrožení

Auditoři EU posuzovali, zda podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) v EU vzrostl natolik, aby bylo dosaženo národních a unijních cílů. Pro polovinu členských států je dosažení jejich národních cílů nemalou výzvou. V případě šesti států je dosažení cíle nepravděpodobné, ohrožen je i 20% unijní cíl.

Německo a dalších sedm zemí EU musí podle zprávy Evropského účetního dvora přidat v rozvoji obnovitelných zdrojů energie, pokud mají být jejich cíle podílu energie z OZE na hrubé konečné spotřebě energie (KSE) do roku 2020 splněny. U dalších šesti zemí uvádí zpráva dosažení cílů dokonce jako nepravděpodobné, jedná se o Nizozemsko, Francii, Irsko, Spojené království, Lucembursko a Polsko. I ve vztahu ke splnění celounijního 20% cíle je Účetní dvůr skeptický.

7. Ve Španělsku má vyrůst největší evropská solární elektrárna s instalovaným výkonem téměř 600 MW

Plánovaný projekt Francisco Pizarro, který společnost předložila Ministerstvu pro ekologickou transformaci ke sválení, má mít instalovaný výkon 590 MW. Náklady na realizaci elektrárny mají činit přes 300 milionů eur, podle společnosti by elektrárna měla být zprovozněna v roce 2022. V případě realizace by se projekt stal největší fotovoltaickou elektrárnou v Evropě.

Iberdrola je ve Španělsku největším výrobcem elektrické energie z větrných turbín. Celkový instalovaný výkon v těchto zdrojích v držení společnosti činí 5 770 MW, přičemž celkový instalovaný výkon všech obnovitelných zdrojů v držení společnosti činí 15 790 MW. Po celém světě přitom společnost vlastní elektrárny s celkový instalovaným výkonem téměř 30 000 MW.

8. Výkonová flexibilita, agregace, či akumulace. Inovační projekty ČEPS reagují na změny v energetickém prostředí

elektrické vedení, sloup

Společnost ČEPS realizuje řadu inovačních projektů zaměřených na nová řešení pro spolehlivý provoz české elektrizační soustavy. V rámci programu THÉTA Technologické agentury ČR určeného na podporu průmyslového výzkumu v oblasti energetiky jsou to projekty SecureFlex, MAFRI a Dflex, zaměřené na problematiku výkonové flexibility, přiměřenosti a agregace. Výzkumný projekt BAART se pak zabývá otázkou využití technologie bateriových systémů akumulace energie pro poskytování služeb výkonové rovnováhy.

„ČEPS je dlouhodobě aktivní na poli inovací, výzkumu a vývoje. Potřeba inovovat přirozeně vyplývá z principiálních změn energetického prostředí, kterými jsme v současné době svědkem,“ říká Karel Vinkler, ředitel sekce Inovace a R&D společnosti ČEPS.

9. Německo prodlužuje příspěvky na nákup elektromobilů do konce roku 2020

Německo prodloužilo pobídkové schéma na pořízení elektromobilů a hybridů do konce roku 2020. Příspěvky, se kterými země začala před rokem, mají za cíl zvýšit prodej. Německý průmysl a vládu vyjdou na 600 mil. EUR. V současné době jezdí u našich sousedů okolo 100 tisíc elektromobilů, země však cílí alespoň na jeden milion.

Německá vláda rozšířila svůj příspěvek ve výši 4 000 EUR (zhruba 100 tisíc Kč) na pořízení nového elektromobilu a příspěvek ve výši 3 000 EUR (zhruba 75 tisíc Kč) na pořízení hybridního automobilu až do konce příštího roku. Dle Ministerstva hospodářství a energetiky cílí země na jeden milion elektromobilů.

10. Putin: Rusko se s Čínou dohodlo na stavbě dalších jaderných bloků

Reaktorová nádoba VVER-1200 při instalaci v Leningradské JE. Zdroj: ТИТАН-2

Moskva a Peking se dohodly na stavbě několika dalších bloků jaderných elektráren. Na mezinárodní hospodářské konferenci v Petrohradě to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin. Spolupráce Ruska a Číny je podle něj stěžejní pro globální stabilitu.

„Čtyři bloky jaderné elektrárny Tchien-wan už byly v Číně postaveny s ruskou účastí,“ citovala agentura TASS Putina po jednání rusko-čínského energetického fóra, uspořádaného v rámci summitu v Petrohradu.

Téma

V německém Mnichově bude vybudováno nejdelší supravodivé vedení na světě

V Mnichově má být vybudováno nejdelší vedení využívající vysokoteplotních supravodičů (HTS – High-Temperature Superconductors) na světě. Výhodou je možnost přenášet vysoké výkony téměř beze ztrát a vhodnost tohoto řešení do městských zástaveb. Supravodič speciálně optimalizovaný pro použití v kabelových vedeních vyvinula společnost Theva.

Konsorcium pěti partnerů plánuje v německém Mnichově vybudovat 12 km dlouhé vedení vysokého napětí za využití vysokoteplotního supravodiče. Partneři podepsali memorandum o porozumění a v současné době předkládají žádosti o financování. Jakmile bude učiněn závazek, začnou rozvojové práce.

Názor

Konečně se alespoň v Číně budují jaderné reaktory bez zpoždění

Elektrárna Tchaj-šan má nyní v provozu dva bloky EPR (zdroj CGN).

V Číně zahájili testy za studena prvního referenčního bloku HPR1000 (Hualong One). Budování tohoto reaktoru probíhá v předstihu před plánem a i u ostatních bloků tohoto typu jde zatím výstavba velmi dobře. Zdá se, že by se HPR1000 mohl stát vlajkovou lodí Číny v oblasti reaktorů III. generace.

Pokročilý tlakovodní reaktor je vyústěním cesty k jednotné čínské koncepci. Primární chlazení zajišťují tři chladící smyčky s hlavními cirkulačními čerpadly a parogenerátory. Aktivní zónu tvoří 177 palivových souborů, odstávky pro výměnu paliva jsou v intervalu 18 až 24 měsíců. Tepelný výkon je okolo 3100 MWt, hrubý elektrický okolo 1160 MWe a čistý pak 1090 MWe. Účinnost je tak zhruba 36 %. Reaktor s dvojitým kontejnmentem, důrazem na pasivní prvky a předpokládanou životností překračující 60 let splňuje všechny nároky na zařízení III+ generace.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

{„country“:“CZE“,“type“:“AREA“,“to“:“2019-06-09″,“from“:“2019-06-02″,“caption“:“Výroba elektřiny v tomto týdnu v České republice. „,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2019-06-02″,“end_date“:“2019-06-09″}

 

Energostat: výroba elektřiny v Německu

{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“to“:“2019-06-09″,“from“:“2019-06-02″,“caption“:“Výroba elektřiny v tomto týdnu v Německu. „,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2019-06-02″,“end_date“:“2019-06-09″}

 

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *