Těžba uranu ve Spojených státech dlouhodobě klesá a podle předběžných dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) loni klesla na nejnižší úroveň za posledních bezmála 70 let. Domácí těžbu už několik desetiletí nahrazuje intenzivní dovoz uranu ze zahraničí.

Spojené státy v loňském roce podle předběžných dat EIA vyprodukovaly 667 tun uranového koncentrátu (U3O8). Domácí produkce základní suroviny pro výrobu paliva pro jaderné elektrárny tak klesla již čtvrtým rokem v řadě a propadla se na nejnižší hodnotu od roku 1950.

Těžba uranu v USA, stejně jako v jiných částech světa, prudce vzrostla po 2. světové válce a držela se na vysokých úrovních v období intenzivního rozvoje jaderné energetiky a jaderného zbrojení v době studené války. Svého vrcholu s bezmála 20 tisíci tunami uranového koncentrátu dosáhla v roce 1980, následně však rychle poklesla a v posledních 20 letech výrazně nepřevyšuje ani 2 tisíce tun ročně.

Hlavním zdrojem uranu pro americké jaderné reaktory je posledních bezmála 30 let zahraniční dovoz. Zdroj: EIA
Hlavním zdrojem uranu pro americké jaderné reaktory je posledních bezmála 30 let zahraniční dovoz. Zdroj: EIA

Domácí těžbu začal v druhé polovině 80. a následně 90. let intenzivně nahrazovat levnější dovoz ze zahraničí. Tradičně největším dodavatelem uranu pro americké jaderné reaktory je Kanada, následovaná Austrálií, Ruskem a Kazachstánem.

Loňský rok byl pro americké jaderné elektrárny rekordní

Loňský rok byl pro americké jaderné elektrárny z pohledu výroby elektrické energie zřejmě rekordní. Jaderné elektrárny tak překonaly předešlý rekord z roku 2010, a to i navzdory skutečnosti, že několik jaderných bloků od té doby ukončilo provoz. V následujících letech by s uzavíráním dalších bloků měla výroba nicméně klesat.

Úvodní fotografie: Uranový koncentrát, nazývaný také „žlutý koláč“ (yellowcake). Zdroj: IAEA

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *