Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

DomůEnergetický týdeníkTop 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Vyjednávání a boj o poplatky za tranzit ruského plynu přes Ukrajinu se chýlí ke konci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem prohlásil, že našli kompromis pro novou dohodu o tranzitu ruského plynu přes ukrajinské území.

Současná dohoda o tranzitu plynu končí 31. 12. 2019. V roce 2018 dosáhl tranzit zemního plynu přes ukrajinské území 86,8 miliard m³. V letošním roce v období od ledna do listopadu bylo přepraveno 81,5 miliard m³. V porovnání s rokem 2018 jde za stejné období o 3% nárůst.

2. Šefčovič: EU by mohla zakázat dovoz „neekologických“ baterií

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Autor: Saeima

Místopředseda nové Evropské komise Maroš Šefčovič uvedl, že baterie, na kterých je částečně stavěna nová strategie pro energetickou politiku EU, by nemusely být na evropském trhu povoleny, pokud by nesplňovaly přísné ekologické normy.

EU dle bývalého komisaře pro energetiku nyní pracuje na environmentálních normách pro baterie, které by mohly vyloučit například dovoz levných baterií z jihovýchodní Asie, jelikož dostatečně nenaplňují environmentální standardy. Šefčovič přiznal, že současný návrh pravidel by skutečně vedl k zákazu těchto baterií na evropském trhu.  I evropské výrobky musí respektovat standardy v jiných zemích, uvedl slovenský komisař.

3. EIA: V USA se loni vypustilo nebo bezúčelně spálilo rekordní množství plynu

Spalování plynu

Objem zemního plynu, který byl ve Spojených státech v roce 2018 reportován jako vypuštěný (angl. vented) nebo bezúčelně pálený (angl. flared), dosáhl rekordní úrovně 1,28 miliard stop krychlových (36 milionů m3) plynu denně. Podle dat americké vládní agentury U. S. Energy Information Agency (U. S. EIA) tak loni bylo vypuštěno či bezúčelně spáleno 1,25 % hrubé domácí těžby plynu v USA.

Tzv. vypouštění (angl. venting) zemního plynu je jeho přímé vypouštění do atmosféry. Pálení (angl. flaring) je proces spalování zemního plynu bez dalšího využití přímo u ložiska. Pokud je to možné, převládá snaha využívat spíše spalování zemního plynu, protože metan, hlavní složka zemního plynu, je velmi silným skleníkovým plynem.

4. Výroba elektřiny z uhlí v ČR klesá o téměř 10 %, u černouhelných Dětmarovic o více než polovinu

Výroba elektřiny z černého a hnědého uhlí v ČR za prvních 11 měsíců letošního roku poklesla podle údajů z Transparency ENTSO-E o 9,4 %. K významnému poklesu přispěly nejvíce černouhelné zdroje, které snížily výrobu o 44 %. Největší černouhelné elektrárně v ČR výroba meziročně poklesla o 62 % a letos klesne na přibližně pětinu toho, co vyrobila v roce 2016.

Statistiky o výrobě elektřiny za letošní rok budou s největší pravděpodobností plné změn. Nejenže se díky příznivým tržním podmínkám podstatně zvyšuje výroba elektráren spalujících zemní plyn, ale ke změnám dochází i u uhelných elektráren.

5. Kanada a USA vybraly první modulární reaktor pro společné testování

Jaderné úřady USA a Kanady vybraly první projekt malého modulárního reaktoru (SMR) pro společné technické posouzení. Jedná se o pokračování spolupráce po nedávném podpisu memoranda, ve kterém se úřady zavázaly ke společnému postupu. Díky tomu by mělo být jednodušší vzájemně schvalovat technologie mezi oběma státy. Prvním projektem, který byl vybrán pro posuzování, je Integral Molten Salt Reactor (IMSR) od společnosti Terrestrial Energy.

Jaderní regulátoři USA a Kanady navazují na memorandum o spolupráci, které bylo podepsáno v srpnu letošního roku. Kanadskou stranu reprezentoval Nuclear Safety Commission (CNSC) a USA Nuclear Regulatory Commission (NRC).

6. IEA: Poptávka po ropě v zemích OECD klesá již čtvrtý kvartál po sobě

Těžba ropy

Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydala zprávu o globálním trhu s ropou pro měsíc prosinec. Podle dat IEA se globální poptávka po ropě v Q3 2019 meziročně zvýšila o 900 tisíc barelů ropy denně. Poptávka roste v Číně a Indii, v zemích OECD naopak klesá.

Zpráva IEA o trhu s ropou Oil Market Report – December 2019 obsahuje data, předpovědi a analýzy týkající se globálního trhu s ropou a další komentáře týkající se tématu.

7. Dánsko zvažuje vybudování obřího větrného ostrova s výkonem nejméně 10 GW

Dánská vláda zvažuje investici až 300 miliard dánských korun (přes bilion Kč) do obrovské větrné elektrárny. Turbíny domácí výroby Vestas chce umístit na jeden či více umělých ostrovů. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na dnešní prohlášení ministerstva pro klima, energii a veřejné práce.

Plánovaná elektrárna má mít instalovaný výkon nejméně deset gigawattů, tedy zhruba pětkrát víc než jaderná elektrárna Temelín. Resort očekává, že většinou investic zajistí soukromé společnosti.

8. Polsko spustilo největší evropskou aukci na podporu OZE

Větrné a fotovoltaické elektrárny.

Polsko v minulém týdnu spustilo aukci na podporu větrných a solárních elektráren s rozpočtem 32,5 miliardy zlotých. Aukce se mohou účastnit projekty s instalovaným výkonem převyšujícím 1 MW. Podpora bude nejlevnějším zdrojům poskytována po dobu 15 let. Země potřebuje nové instalace OZE, aby splnila klimatické cíle EU.

Polský energetický regulační úřad v minulém týdnu oznámil spuštění celkem sedmi aukcí na podporu obnovitelných zdrojů energie. Největší z nich s rozpočtem 32,5 miliard zlotých (zhruba 190 miliard Kč) pro větrné a solární elektrárny začala ve čtvrtek.

9. Provozovatel soustavy: Do 5 let Polsku hrozí nedostatek vlastního výkonu

Přenosová soustava ČR. Zdroj: ČEPS

Polskou elektroenergetickou soustavu čekají do několika let zřejmě náročné časy, kdy v některých obdobích zemi nebudou k pokrytí poptávky stačit vlastní výrobní kapacity a bude se muset spolehnout na dovoz ze zahraničí. Podle provozovatele tamní přenosové soustavy do roku 2025 klesne instalovaný výkon elektráren v zemi kvůli přísnějším emisním limitům o několik GW.

Polsko během několika následujících let čekají období, ve kterých se bude muset spolehnout na dovoz elektrické energie od svých sousedů.

10. Se spotřebou plynu v ČR hýbou Počerady, jsou téměř výhradním důvodem jejího růstu

elektrarna počerady

Spotřeba zemního plynu v České republice ve třetím čtvrtletí tohoto roku meziročně vzrostla o 18,1 % oproti stejnému období předchozího roku. Po přepočtu na teplotní podmínky dlouhodobého normálu je růst mírně korigován na 13,7 %. Významnou roli v nárůstu hrála paroplynová elektrárna v Počeradech. Vyplývá to ze zveřejněných dat Energetického regulačního úřadu a dat publikovaných společností ČEZ.

Přestože byly letošní teploty ve třetím čtvrtletí o 1,3 °C nad dlouhodobým teplotním normálem, podstatně se zvýšila spotřeba zemního plynu v ČR. Ta za uplynulé čtvrtletí dosáhla celkem 13 291 GWh (po přepočtení dle teploty 13 532 GWh). V součtu se přepočtená spotřeba ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zvýšila o 1 609 GWh.

Téma

Infografika: Malé modulární reaktory (SMR) ve výstavbě

Malé modulární reaktory ve výstavbě (stav k roku 2019).

Jaderná energetika v posledních letech nezažívá ve světě své nejlepší období, když je zahajována výstavba pouze malého počtu nových bloků a dochází k protahování délky projektů. Renesanci jaderného průmyslu by mohly přinést malé modulární reaktory (Small modular reactor – SMR), v jejichž případě by sériová výroba velké části komponent měla přinést snížení nákladů na jejich výrobu a rovněž urychlit jejich výstavbu.

V současné době je podle dat serveru world-nuclear.org ve výstavbě několik prototypů malých modulárních reaktorů, z čehož některé jsou určené pro pozemní aplikace, další pro pohon ledoborců či pro využití na plovoucích jaderných elektrárnách.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

{„country“:“CZE“,“type“:“AREA“,“to“:“2019-12-15″,“from“:“2019-12-08″,“caption“:“Výroba elektřiny v tomto týdnu v České republice. „,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2019-12-08″,“end_date“:“2019-12-15″,“lang“:“CZ“}

Energostat: výroba elektřiny v Německu

{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“to“:“2019-12-15″,“from“:“2019-12-08″,“caption“:“Výroba elektřiny v tomto týdnu v Německu. „,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2019-12-08″,“end_date“:“2019-12-15″,“lang“:“CZ“}

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují