Domů
Energetika v zahraničí
Další oběť rekordních cen plynu: Chemický gigant BASF omezil výrobu čpavku ve dvou závodech
Chemický závod na výrobu čpavku u města Ludwigshafen
Zdroj: BASF

Další oběť rekordních cen plynu: Chemický gigant BASF omezil výrobu čpavku ve dvou závodech

Ceny zemního plynu na evropských trzích v tomto týdnu opět trhají nové historické rekordy, což se nadále podepisuje na konkurenceschopnosti evropských průmyslových výrobců. Poté, co v polovině září společnost pozastavila z důvodu rekordních cen výrobu hnojiv ve dvou britských chemických závodech, přistoupil k podobnému kroku další gigant z odvětví chemického průmyslu, německá společnost BASF. Ta na začátku tohoto týdne oznámila omezení výroby čpavku ve dvou závodech, přičemž příčinou byl další nárůst cen plynu.

Rekordně vysoké ceny zemního plynu na evropských trzích nedopadají pouze na výdaje domácností, ale rovněž na výrobní náklady místního průmyslu. Například v oblasti chemického průmyslu je zemní plyn nejen zdrojem energie, ale rovněž vstupní surovinou pro výrobu dalších látek. S ohledem na vysoké ceny tak v posledních týdnech dochází k poklesu konkurenceschopnosti evropského průmyslu, kdy některé podniky začínají přistupovat k omezování výroby.

Jedním z prvních příkladů byla společnosti CF Industries, která v polovině měsíce pozastavila výrobu hnojiv ve Spojeném království. Tento krok však dopadl i na navázaná odvětví, jelikož hrozil akutní nedostatek dodávek oxidu uhličitého, který závody rovněž produkují. Díky silné vyjednávací pozici si tak výrobce nakonec vymohl finanční pomoc tamní vlády, díky čemu došlo k následnému částečnému obnovení výroby oxidu uhličitého.

Na začátku tohoto týdne došlo vzhledem k dalšímu poklesu dodávek zemního plynu do Evropy k opětovnému růstu cen zemního plynu na nové historické rekordy, kdy spotové ceny plynu, stejně jako cena za dodávku v následujícím měsíci, již překročily 80 EUR/MWh.

V reakce na pokračující nárůst cen tak německý chemický gigant BASF oznámil omezení výroby čpavku ve výrobních závodech v Belgii u města Antverpy a v Německu u města Ludwigshafen.

Další vývoj je rovněž nejistý, jelikož společnost uvedla, že „bude průběžně monitorovat vývoj cen plynu a v souladu s ním upraví výrobu čpavku“. Společnosti podle serveru S&P Global Platts rovněž provozuje u města Ludwigshafen velkou plynovou elektrárnu s instalovaným výkonem přesahujícím 1 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(28)
Max
2. říjen 2021, 00:09

Jezisi autore, ten Tvuj text pusobi jako test na interpunkce, opravdu des!!

Carky ve vetach se berou v 6 tride. Ehh

No a ze nema OZE vliv na cenu elektriny, jak psal nekdo v diskusi, to je tak jen vlhky sen.

Mozna u nas je OZE jen 4%, ale my kupujeme elektrickou energii na burze, (myslim, ze v Berline), jak nam zaridil taticek Klaus, pry aby byla levnejsi. Hahaha

Michal K.
30. září 2021, 10:55

rozmyslam kde sudruhovia ako pan Vanecek urobili chybu. Ved OZE malo uz produkovat take kvanta lacnej elektriny, ze o plyn nemal nikto ani zakopnut ...

Milan Vaněček
30. září 2021, 11:14

Pane Michal, píši to neustále, třeba i dnes na jiném místě:

tak to zkopíruji:

Je jasné, že je

1) potřeba kombinovat různé zdroje elektřiny, každý má své výhody a nevýhody.

2) potřeba mnohonásobně více FVE, VtE, vodních elektráren, bateriové akumulace dříve než se (za mnoho desítek let) obejdeme (zcela nebo na 80-90%) bez fosilních paliv

3) Hysterie okolo energetiky, rozdmychávaná dvěma tábory (na jedné straně extrémní stoupenci Grety a spol., na straně druhé spekulanti okolo tradičních starých technologií-uhlí, jádro, plyn) slouží jen ke zvyšování ceny energií a zisků velkovýrobců.

4) Nahrazovat staré zdroje můžeme jen když již máme vybudovanou jejich náhradu a)pomocí zdrojů nových (slunce, vítr, voda),

b)pomocí akumulace a chytrých sítí,

a

c)dočasné pomoci zdrojů přechodných (plyn, dosluhující jádro).

Chce to jen skoncovat s uměle rozdmychávanou hysterií, chce to racionální přístup.

Emil
30. září 2021, 11:29

Ve skutečnosti slunce ani vítr žádné staré zdroje nenahrazují, jen částečně snižují jejich využití, a vodní zdroje nemáme kde v nějakém podstatném měřítku stavět.

Milan Vaněček
30. září 2021, 12:01

ad Emil:Já o voze-viz bod 4) (a+b+c), Vy o koze. Váš komentář je o něčem jiném než píši já, jestli to chápete.¨

ad Z. Poisl: ano, Německo má trochu jinou vizi, má mnohem víc peněz ji uskutečnit rychle.

Milan Vaněček
1. říjen 2021, 10:54

ad Emil: opět píšete o koze a ne o voze,

tohle byl ůj bod c), vypadlo Vám tam jedno důležité slovo:plyn

cituji:

"c)dočasné pomoci zdrojů přechodných (plyn, dosluhující jádro)".

Jestli to ještě nechápete, tak já na rozdíl od Němců, chci nechat dosloužit staré JE (jako to chtějí velmi racionální Švýcaři).

A ten plyn neignorovat!

Emil
1. říjen 2021, 21:53

Jak výborný nápad je nahrazovat uhlí plynem snad už teď vidí (téměř) každý.

Emil
30. září 2021, 13:50

Já nepíšu o žádné koze ale o vašem tvrzení, že můžeme "nahrazovat staré zdroje můžeme jen když již máme vybudovanou jejich náhradu a)pomocí zdrojů nových (slunce, vítr, voda), b)pomocí akumulace a chytrých sítí". Nemůžeme, protože tyto zdroje samy o sobě reálně žádné staré zdroje nenahrazují, k tomu potřebná akumulace je jen v oblasti teorie a chytré sítě k žádnému nahrazování zdrojů neslouží.

richie
30. září 2021, 15:34

to Milan Vaněček

ad Z. Poisl: ano, Německo má trochu jinou vizi, má mnohem víc peněz ji uskutečnit rychle.

tu budem suhlasit len ciastocne, ano ma inu viziu a ma ovela viac penazi otazka je ale ci sa im to podari uskutocnit rychlo (a uspesne) .. zial suvisiace nasledky a sprievodne javy si vyzerieme spolocne aj mi co bude pre nas horsie (kedze nemame tolko penazi) ..

richie
30. září 2021, 15:35

boze tolko chyb a preklepov, ospravedlnujem sa

Milan Vaněček
30. září 2021, 20:20

zapomněl jste na bod c). Zase já o voze, Vy o koze.

Emil
30. září 2021, 20:30

Myslíte bod c) podle kterého můžeme nahrazovat staré zdroje dosluhujícím jádrem? Ten snad ani nemyslíte vážně, nebo ano?

Zbyněk Poisl
30. září 2021, 11:42

V zásadě je možné paně Vaněčku s Vámi souhlasit. Problém je ovšem v tom, že především EU tažená Německem tu Vaši vizi vůbec nerespektuje. Drtivá většina evropy již dávno ohlásila odklon od jádra a uhlí aniž by za tyto zdroje měla jakoukoliv stejně kvalitní náhradu. Klimatická hysterie založená na fantasmagorii kolem CO2 vede k naprosto iracionálnímu chování a celý kontinent včetně průmyslu vrhá do energetické a ekonomické chudoby. Následky těchto idiotských rozhodnutí si poneseme nejen my ale i příští generece. Už dnes je jasné, že pokud příjde klasická "Ladovská" zima, bude to pro evropu katastrofa jakou nezažila od konce druhé světové války. Zásobníky zemního plynu jsou naplněné ze 70%, solární elektrárny jsou v zimním období naprosto kničemu a pokud se dostaví bezvětrné období, pak není pochyb o tom, že evropa má energetický deficit, který není schopna pokrýt žádnými dostupnými prostředky!

hlpb
30. září 2021, 12:12

A za energetické megaenergetické problémy, které má aktuálně Čína může taky Německo a OZE a emisní povolenky.... Nebo je to stejně jako v Evropě způsobené nízkou nabídkou plynu a extrémně vysokými cenami uhlí a plynu? Je docela zábavné sledovat diskuze lidí, kteří nemají ani základní makroekonomické vzdělaní a jsou totálně mimo ohledně energetické situace nejen v Evropě

hlpb
1. říjen 2021, 05:27

richie, tak nám tedy prozraď svoje vzdělání a obor, ve kterém pracuješ. Na 100% to ale nemá s ekonomií a energetikou nic společného, to je poznat na sto honů. Na to nemusím být ani dlouholetý ekonomický šéf firmy, abych to poznal. Jednoduše řečeno o této problematice nevíš absolutně nic. Ale pro pobavení jsi fajn, tak hlavně hodně přispívej, tímto ti děkuji za pravidelnou zábavu.

Michal K.
30. září 2021, 12:44

tu splietate 2 rozne veci.

Europa: pricinou je mix viacerych veci. OZE a momentalne nizka produkcia VtE (co v plnej nahote ukazuje zakladny problem OZE), emisne povolenky, male objednane dodavky plynu, a urcite aj utlm jadra.

Cina: tam je dlhodobo hlad po energii najma sposobeny velkym rastom hdp. Teraz po oziveni, ktore je v Cine velke, je ten problem este vypuklejsi.

S ostatnym suhlasim

Jaroslav Loudil
30. září 2021, 15:25

Výroba elektřiny v Číně je letos o 11 % větší jak loni a stejně to nestačí tamnímu prudkému nárůstu spotřeby. HDP tam roste o 8 %. Uhelné elektrárny tam dodávají přes 60 % elektřiny , takže pokud se tam nějak zdrhly dodávky energetického uhlí, je o skutečně problém. Trochu k tomu přispívá i místní vláda, která tlačí na snižování spotřeby uhlí a chce plnit své zelené mezinárodní závazky.

richie
30. září 2021, 15:42

to hlpb (alias p.blaha)

Je docela zábavné sledovat diskuze lidí, kteří nemají ani základní makroekonomické vzdělaní a jsou totálně mimo ohledně energetické situace nejen v Evropě.

presne tak, tak sa uz prosim prestante k tejto problematike vyjadrovat, pretoze svoju nevzdelanost ste tu uz viac krat preukazali a to nielen v oblasti energetiky, ale aj v ekonomike

jedine co viete vyborne je reagovat na nepovedane a spajat hrusky z jablkami a este aj s pivom ..

Milan
30. září 2021, 13:35

Přesně tak, jenže vysvětlujte to těm zeleným trolům, kteří jsou na všech rozhodujících místech.

Michal K.
30. září 2021, 12:37

vynimocne to co pisete ma tak nejak hlavu a patu.

Len by som dodal, ze pri tom vsetkom treba brat ohlad na emisie CO2 a snazit sa o ich znizovanie.

Nemecko 2018 emisie 402 CO2eq/kWh elektriny (jadro 13%)

Slovensko 2018 emisie 198 CO2eq/kWh elektriny (jadro 55%)

francuzsko 2018 emisie 55 CO2eq/kWh elektriny (jadro 73%)

hlpb
1. říjen 2021, 05:38

Michale K., víš co je problém nejen tvého příspěvku, že je starý a neodpovídá realitě. Je srandovní jak ty a další dáváte zastaralé údaje, které už dávno neplatí. Hele rada pro tebe, když tam dáš údaj z roku 2015, tak to pro tebe vyjde ještě mnohem lépe.

Německo 2020 emise 301 CO2eq/kWh elektriny (jádro 12%)

hlpb
1. říjen 2021, 06:50

Michale K. ještě jedno doplnění. I když má ČR vysoký podíl JE, má mnohem větší emise CO2 než Německo.

Česko 2020 emise 386 CO2eq/kWh elektřiny (jádro 38%)

richie
30. září 2021, 15:23

to Milan Vaněček

uz som to daval aj pod iny clanok, ale tu ste to skopiroval, tak sa pridam aj ja.

ad 1) suhlas

ad 2) suhlas - s dorazom na akumulaciu

ad 3) suhlas, teda s malou upravou textu "..Hysterie okolo energetiky, rozdmychávaná dvěma tábory (na jedné straně extrémní stoupenci Grety a spol., na straně druhé spekulanti okolo tradičních starých technologií-uhlí, jádro, plyn ako aj FVE a VTE) slouží jen ke zvyšování ceny energií a zisků velkovýrobců..."

ad4) v podstate suhlas s dorazom na akumulaciu (a teda toho impertinentneho oznacenia dosluhujuceho jadra)

a ano chce to racionalny pristup, ktory sa zial celkom vytratil, alebo (ak sa objavia snahy) tak je dehonestovany/potlacany/osocovany...

richie
30. září 2021, 15:30

a este dovetok - tak ako som v podstate suhlasil z vacsinou komentu, chyba tak este jedna vec - za dodrzania vsetkeho napisaneho je to o realizacii nie na par rokov a lacno, ale je to postupny proces na desatrocia a o miliardach ..

samozrejme vedlajsim efektom bude obdobie energetickej chydoby a rapidneho zvysovania cien energii (a nasledne v kaskade celkove zdrazovanie) - sme na zaciatku sinusoidy, kde vrchol a pripadny pokles je podla mna v nedohladne..

Josef
30. září 2021, 21:38

Pane Vaněčku dopadlo to přesně podle očekávání OZE jsou drahé a tak dlouho se prosazovaly až energie zdražila více než dvojnásobně. BH energie už prodává el. energii za 5 kč kWh -v topné sazbě s poplatkem OZE a DPH tedy celková cena. Lidé co si koupily tepelné čerpadlo mají celkovou spotřebu tak okol 14MWh - ve starších domech. = 70 tisíc korun ročně + 6000 paušální platby. 76000 to jsou 3 běžné platy nebo 5 důchodů. I kdyby to ti lidé zaplatily už nebudou mít na mnohé služby a zboží, hypotéku, krize nám klepe na dveře. Tím Vaším zeleným tmářstvým jste zdevastovali jste celé hospodářství. A nikdo jiný než voliči unionistických stan za to nemůže a bez podpory těchto stran je unie nic ale díky nim dnes žijeme v zeleném komunismu.

hlpb
1. říjen 2021, 05:46

Josefe, možná jsi si toho nevšimnul, ale např. v ČR skoro žádná OZE nemáme FVE + VTE se podílí jen 4%, že by takové nic mělo tak zásadní vliv asi těžko, že. Nechci ti brát představy, ale za růstem cen EE rozhodně OZE nemůže. Jednoznačně za to mohou z 80% drahé ceny surovin (uhlí a plyn) a 10% emisní povolenky + 10% nízká produkce VTE.

Václav Marcol
30. září 2021, 13:02

Je zajímavé ,že někteří musí kupovat povolenky na produkci CO2 a někteří potřebují dotace na produkci CO2

richie
30. září 2021, 15:44

paradox doby ;) .. len to nepovedze zelenym, ze niekde dotuju vyrobu CO2 .. vlastne aj tak by vam neuverili

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se