Domů
Energetika v zahraničí
Nedostatek elektřiny v Číně zavírá továrny, analytici zhoršují výhledy růstu
Zdroj: ČEPS

Nedostatek elektřiny v Číně zavírá továrny, analytici zhoršují výhledy růstu

Problémy s nedostatkem elektřiny v Číně již zastavily výrobu v mnoha továrnách, včetně dodavatelů firem Apple a Tesla. Některé obchody na severovýchodě země používají při svícení svíčky a nákupní centra zavřela předčasně. Někteří analytici již zhoršili výhledy ekonomického růstu země, píše agentura Reuters.

Čína bojuje s energetickou krizí kvůli napjatým dodávkám uhlí. Částečně za to může oživení průmyslové aktivity, protože ekonomika se zotavuje z pandemie, ale také přísnější emisní standardy. Od minulého týdne se v mnoha částech severovýchodní Číny zavádí regulace dodávek v době špičky a obyvatelé některých měst si stěžují, že výpadky přichází dříve a trvají déle. Lidé na sociálních sítích píšou, že mají doma zimu, nefungují výtahy ani semafory. Noční teploty v severních regionech se přitom blíží k bodu mrazu.

Podle analytiků krize v dodávkách elektřiny poškodila výrobu v několika regionech a zhoršuje vyhlídky hospodářského růstu země. Výpadky proudu znervózňují i akciové trhy v Číně, a to v době, kdy druhá největší ekonomika světa už vykazuje signály zpomalení ekonomického růstu a není jistá budoucnost zadluženého realitního gigantu Evergrande, který nemá peníze na splácení dluhu.

Čína slíbila, že letos sníží energetickou náročnost, tedy množství energie spotřebované na jednotku ekonomického růstu, zhruba o tři procenta, aby splnila klimatické cíle. Úřady v provinciích také v poslední době začaly více vyžadovat snížení emisí, když se ukázalo, že pouze deset ze 30 regionů v první polovině roku splnilo energetické cíle. Zaměření Číny na energetickou náročnost a dekarbonizaci se podle analytiků nezmění před konferencí OSN o klimatu COP26, která se koná v listopadu.

Výpadky elektřiny již několik týdnů postihují zpracovatelské firmy v důležitých průmyslových centrech na východním a jižním pobřeží. Několik významných dodavatelů společností Apple a Tesla muselo zastavit výrobu v některých závodech. Nejméně 15 čínských firem ve svých burzovních prohlášeních uvedlo, že jejich výrobu narušilo omezení dodávek elektřiny. Také více než 30 firem s akciemi na tchajwanské burze a operacemi v Číně muselo kvůli omezením dodávek elektřiny zastavit provoz.

Omezení silně zasáhlo ocelárny, producenty hliníku a cementárny. Podle analytiků Morgan Stanley bylo odstaveno z provozu přibližně sedm procent kapacity výroby hliníku a 29 procent kapacit výroby cementu. Problémy by mohly mít papírenský a sklářský průmysl, výpadky zasáhly také výrobce chemikálií, barviv, nábytku a sójové mouky.

Analytici banky Nomura kvůli nedostatku elektřiny snížili své výhledy ekonomického růstu Číny na třetí a čtvrté čtvrtletí i celý rok. Ve třetím čtvrtletí nyní čekají zvýšení hrubého domácího produktu (HDP) o 4,7 procenta místo 5,1 procenta a v posledních třech měsících o tři procenta. Předtím čekali růst o 4,4 procenta. Za celý rok má ekonomika expandovat o 7,7 procenta místo 8,2 procenta. Analytici také varovali, že problémy čínských firem ovlivní globální trhy, ohrožené jsou podle nich zvláště dodávky textilu, hraček a strojních dílů. Analytici z Morgan Stanley uvádí, že pokud bude omezování výroby trvat delší dobu, mohlo by to ve čtvrtém čtvrtletí snížit růst čínského HDP o jeden procentní bod.

Čína je největším spotřebitelem energie na světě a největším zdrojem skleníkových plynů způsobujících oteplování klimatu. Cílem země je dosáhnout maximálních emisí oxidu uhličitého do roku 2030 a do roku 2060 snížit emise na čistou nulu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Lukáš
27. září 2021, 18:24

Keby odstavili taziarov kryptomien tak by sa uvolnila znacna kapacita niekolko tisic MWh, v Cine nieje problem ked bezi 24/7 farma na kryptomeny kde je nikolko stoviek alebo tisicov PC, resp. grafik.

Josef
27. září 2021, 20:59

Čína to svém území už zakázala....

Peppa
28. září 2021, 11:14

Ti už se z Číny dávno přestěhovali.

Josef
27. září 2021, 21:07

Jinak nedostatek el. energie v části Číny je důsledkem toho , že Ćína polevila v energetice - v současné době nijak nepodporuje ani FV el. ani větrné el. na souši. Těžba uhlí je na svém vrcholu a jaderný program je sice pěkný , ale v Čínských rozměrech je to málo, další problém je propojení sítě. Nicméně já se o ně nebojím protože oni dokáží na rozdíl tady od nás jednat v řádu měsíců.

richie
28. září 2021, 10:42

PR kecy pekne .. ale o nicom.

Aleak by sme to zobrali ako relevantne vyjadrenie, tak europa smeruje k tomu istemu, akurat v porovnani s cinou je akcieschopnost mizerna ..

hellokitty
29. září 2021, 10:33

aka je akcieschopnost ciny? problem s dodavkami cipov bude pretrvavat este aj buduci rok - to je 365 dni, tak neviem o akych mesiacoch sa tu bavime

sudruhovia si tam musia upratat tu realitnu bublinu, kedy boostovali rast ekonomiky stavanim monsterprojektov, ktore nikto nepotrebuje, iba aby zamestnali ludi

richie
29. září 2021, 13:51

ad akcieschopnost - tu som mal skor na mysli to, ze ked budu mat problem tak bud ho rychlo zacnu riesit (bez nejakych byrokratickych prietahov), alebo (zas bez prietahov) vypnu co uznaju za vhodne (bez ohladu, kto im co povie spoza hranic) - tym netvrdim, ze tie ich riesenia budu koser, ale budu rychlejsie, nez tie o ktorych sa zacne v tom case este len debatovat v Bruseli

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516