Ceny zemního plynu na evropských trzích opět atakují nová historická maxima. Kromě sílící poptávky a očekávaného chladnějšího a méně větrného počasí během druhé poloviny prosince má zásadní podíl nízký objem dodávek plynu z Ruska. Ty se během listopadu propadly na vůbec nejnižší úroveň v letošním roce.
Spíše než na dopravu se vodíková strategie Evropské unie nyní soustředí na těžký průmysl, jako je například ocelářství či chemický průmysl, informoval zpravodajský portál EURACTIV. Tato odvětví, na rozdíl od dopravy, nelze zcela elektrifikovat a potřeba tekutých a plynových paliv jako zdroj pro vysokoteplotní procesy zde bude i nadále přetrvávat.
Elektrárna Karlshamn o výkonu 662 MW provozovaná společností Uniper na jihovýchodě Švédska slouží k zajištění 562 MW výkonu zimní rezervy. Elektrárna byla spuštěna poté, co Polsko nebylo v některých hodinách schopné pokrýt vlastní poptávku a požádalo Švédsko o podporu. SvK odhadovala, že polský deficit dosáhne maximálně 1,7 GW.
Poptávka po zemním plynu začíná s příchodem chladného počasí v hlavních regionech spotřeby dále růst, což se v posledních dnech a týdnech projevuje růstem cen této komodity. Již ke konci minulého týdne dosahovaly ceny LNG s dodávkou v lednu na klíčovém asijském trhu (JKM) 34,2 USD/MMBtu, tedy bezmála 100 EUR/MWh, zatímco v Evropě byly o více než desetinu nižší.
Pokud srovnáme maximální procentuální úroveň naplnění zásobníků zemního plynu v Evropě před zimní sezónou s úrovní naplnění v předchozích letech, tak zjistíme, že nebyly a nejsou naplněny do takové míry jako bývá obvyklé. Důvodem je nižší míra vtláčení během letního období.
Projekt Symphony byl zahájen v letošním roce za pomoci financování ze strany vlády Západní Austrálie a australského operátora trhu (AEMO) ve výši 26,9 milionů australských dolarů. Další financování ve výši 8,6 milionů dolarů zajistila Australská agentura pro obnovitelnou energii (ARENA). Projekt, který vede státem vlastněný distributor Western Power, si klade za cíl zapojit zhruba 500 zákazníků s více 900 decentralizovanými zdroji do testování jejich řízení v rámci vytvoření virtuální elektrárny. Do projektu je zapojen mimo jiné i jeden z tamních dodavatelů, společnost Synergy.
Atucha 2 je tlakovodní reaktor chlazený a moderovaný těžkou vodou s výkonem 693 MWe, který od roku 2014 vlastní a provozuje společnost Nucleoelectrica Argentina SA (NA-SA).
Vznikající německá vláda představila v energetice velice odvážné plány, které se dají označit přinejmenším za ambiciózní. Kromě emocí u odborníků navíc nastartovaly i růst ceny emisní povolenky, která se nově vyšplhala až na cenu přesahující 85 EUR/t.
Finanční podpora se bude týkat výměny starých kotlů na pevná paliva za nový ekologický zdroj v rodinných domech. O dotaci může podle Ulvra žádat pouze vlastník nebo spoluvlastník rodinného nebo bytového domu, bytové jednotky nebo trvale obývaného rekreačního objektu, který v něm bydlí. Čistý příjem žadatele nesmí být v letošním roce vyšší než 170.900 korun na jednoho člena domácnosti, domácnosti důchodců nebo invalidních důchodců příjmy dokládat nemusí. Dotace jsou určené na výměnu starých kotlů na pevná paliva, na plynový kotel může domácnost získat až 100.000 korun, na kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo až 130.000 korun.
Uvedené ceny vyjadřují průměrně dosahované ceny pro různé způsoby využití bateriových modulů včetně elektromobility a stacionárních bateriových úložišť. V případě samotných elektromobilů činila vážená průměrná cena v roce 2021 zhruba 118 USD/kWh.
Z podstaty fungování velkoobchodních trhů je vyloučeno, aby burzovní cena elektřiny rostla kvůli rostoucímu podílu obnovitelných zdrojů. Cenu elektřiny stanovuje pro každou hodinu jedna elektrárna: jednotlivé zdroje se seřadí podle nabídkové ceny a ten poslední, který je ještě zapotřebí pro uspokojení poptávky, určí cenu pro všechny. Jednotlivé zdroje přitom nabízejí elektřinu za své provozní náklady. Ty jsou pro obnovitelné zdroje (OZE) blízké nule a dostávají se tak před všechny ostatní zdroje. Růst obnovitelných zdrojů tak vede k poklesu velkoobchodní ceny elektřiny. Ve středoevropském regionu klesá cena kvůli růstu OZE v Německu o jedno až dvě eura za megawatthodinu ročně (při zachování stejných ostatních podmínek).
První informace o tom, že se podařilo pomocí inerciální fúze dosáhnout větší produkce energie, než byla dodána pro její ohřev, se objevila již v létě. Ovšem v té době to bylo bez podrobností. Nyní zaslali vědci pracující na zařízení NIF (National Ignition Facility) v americké laboratoři LLNL (Lawrence Livermore National Laboratory) publikaci do vědeckého časopisu a zveřejnili podrobnosti okolo tohoto svého úspěchu. Jedná se opravdu o zlomový úspěch v oblasti inerciální fúze. A je třeba zdůraznit, že nečekaný. Zvláště poté, co předchozí vrcholná fáze experimentování na tomto zařízení nepřinesla úspěch a její závěry vedly v roce 2018 k tomu, že se nevědělo, jestli je dosažení takového cíle na tomto zařízení vůbec technicky možné.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se