Domů
Názory
Ceny elektřiny: Co je ovlivní do budoucna a proč nám mohou obnovitelné zdroje pomoct
Vedení

Ceny elektřiny: Co je ovlivní do budoucna a proč nám mohou obnovitelné zdroje pomoct

Obsah tohoto článku nebyl zpracován ani upravován redakcí webu oEnergetice.cz a článek nemusí nezbytně vyjadřovat její názor.

Vysoké ceny elektřiny dominují titulkům. Jejich hlavními tahouny jsou plyn a emisní povolenka. Větší vliv na ni nyní mají vysoké ceny plynu. Po klimatické konferenci COP26 v Glasgow a po oznámení cílů nové německé vlády však vyskočila i povolenka. Rozhodně ale za vysoké ceny elektřiny na burzách nemohou obnovitelné zdroje. Právě ty budou v budoucnu ceny elektřiny tlačit dolů.

Obnovitelné zdroje a ceny

Z podstaty fungování velkoobchodních trhů je vyloučeno, aby burzovní cena elektřiny rostla kvůli rostoucímu podílu obnovitelných zdrojů. Cenu elektřiny stanovuje pro každou hodinu jedna elektrárna: jednotlivé zdroje se seřadí podle nabídkové ceny a ten poslední, který je ještě zapotřebí pro uspokojení poptávky, určí cenu pro všechny. Jednotlivé zdroje přitom nabízejí elektřinu za své provozní náklady. Ty jsou pro obnovitelné zdroje (OZE) blízké nule a dostávají se tak před všechny ostatní zdroje. Růst obnovitelných zdrojů tak vede k poklesu velkoobchodní ceny elektřiny. Ve středoevropském regionu klesá cena kvůli růstu OZE v Německu o jedno až dvě eura za megawatthodinu ročně (při zachování stejných ostatních podmínek).

Česko a obnovitelné zdroje

Často je bohužel celá česká debata o nových zdrojích v energetice redukována na jádro. Připravovaný jaderný zdroj v Dukovanech nahradí jen polovinu stávající kapacity této elektrárny. Pokud chceme nahradit také uhlí a zachovat si alespoň částečnou energetickou nezávislost, tak se neobejdeme bez velkého množství nových OZE (zejména solárních elektráren).

Občas můžeme číst, že pro OZE máme horší podmínky než okolní státy, a proto je nemáme stavět. Je v tom logická díra, že by jí projela lokomotiva. Jednak jsou podmínky pro výrobu u nás i u našich sousedů, například ve fotovoltaice, srovnatelné, ale také přece nejde o to, kolik stojí OZE u sousedů, nýbrž o to, jaké možnosti máme tady u nás v Česku a kolik stojí alternativy. Ve většině diskusí se navíc naprosto pomíjí, jak moc OZE technologie zlevnily – a zvláště fotovoltaika. Stojí jednu osminu oproti roku 2008. Fotovoltaika je dnes nejlevnější nový zdroj elektřiny a má smysl ji přidat do energetického mixu. Nemůže pokrýt 100 procent spotřeby, ale 10 až 20 procent docela snadno.

Co do roku 2030

Současné vysoké ceny elektřiny jsou krátkodobě výhodné pro uhelné elektrárny. Ale opravdu jen krátkodobě. Forwardová cena na rok 2024 (což je v energetice hodně blízko) je přes 80 eur/MWh, uhelná elektrárna má náklady na povolenku kolem 70 EUR/MWh. Zbude tak 10 eur na nákup uhlí, zaměstnance, údržbu a případné investice. To je samozřejmě dlouhodobě neúnosné, a proto uhelné elektrárny postupně skončí a my je musíme nahradit. V teplárenství v první vlně zejména plynem, v elektřině hlavně fotovoltaikou.

Green Deal

Články o Green Dealu v Česku často doporučují jeho odmítnutí. To je chybné formálně i věcně.

Formálně proto, že samotný Green Deal je především proklamace, že chceme dosáhnout emisní neutrality do roku 2050. Konkrétní požadavky přináší až legislativa navržená v legislativním balíčku Fit for 55. Věcně proto, že Fit for 55 bude v Evropské unii projednán buď s Českem, nebo i bez Česka. Když budeme řešit „jestli“, zatímco ostatní „jak“, těžko prosadíme nastavení veledůležitých detailů. Na konci se pak budeme jen divit, co to na nás spadlo.

Energetické úspory

Hlavním ekonomickým rizikem balíčku Fit for 55 pro Česko není téma zelené elektřiny, ale energetických úspor. Náklady na splnění tohoto cíle jsou obrovské. Tvrzení „Nejlevnější energie je ta nevyrobená“ je jen marketingový slogan. I energetické úspory mají svou nákladovou křivku od efektivních až po nesmyslné. Například zateplit starý panelák nebo vyměnit staré žárovky za nové LED je účelné, izolovat letní chatu nebo měnit starší LED zdroje za novější a ještě účinnější nikoli.

Pavel Řežábek, Hlavní ekonom ČEZ

Komentář byl původně publikován na webu hn.cz
Štítky:Názor

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(64)
Zbyněk Poisl
10. prosinec 2021, 07:46

Pan Řežábek buď záměrně lže jako když tiskne nebo je totálně mimo mísu. Současná rekordní cena elektřiny je zásadně dána nedostatkem zdrojů, protože klasické stabilní zdroje jsou odstavovány a OZE kvůli počasí nevyrábějí. Takže OZE jsou rychlou cestou do energetického pekla.

Kamil Kubů
10. prosinec 2021, 08:26

Nemyslím, že pan ekonom byl totálně mimo mísu. Spíš, tak jako mnoho "hlavních ekonomů" umí perfektně žonglovat s pojmy tak, aby výsledek působil pozitivně směrem, který potřebuje. Zároveň se dokáže perfektně vyhnout vysvětlení toho, co se mu do krámu vůbec nehodí.

Tomas Urbanek
10. prosinec 2021, 09:22

Na konci vzdy zustane zalozni zdroj s velmi vysokou cenou. Takze v tomto bode nelze. Ale to zaroven zcela vylucuje dalsi tezi, ze oze zlevni energii. Jelikoz zalohy se zakonite budou s rozsirenim oze per dodanou jednotku prodrazovat. Takze zde bud zamerne lze nebo je to blb (nic ve zlem).

Zbyněk Poisl
10. prosinec 2021, 13:19

Nezůstane! Pokud je nedostatek zdrujů, tak ani poslední elektrárna nespokojí poptávku a cenu určuje ten, kdo dá vyšší cenu!

Tomas Urbanek
10. prosinec 2021, 18:38

pokud trva dodavka, tak vzdy bude nejaky "posledni" zdroj ktery urci cenu.

a pokud uz dodavka nebude tak je to blackout.

hlpb
10. prosinec 2021, 10:20

Zbyňo, takto funguje trh s elektřinou, o ceně rozhoduje poslední potřebná elektrárna v systému, aktuálně jsou to plynové a uhelné a díky vysoké ceně paliv a částečně emisních povolenek se drží cena EE vysoko. OZE žádné palivo nemají, jejich produkční cena je pořád stejná a u JE je cena paliva zanedbatelná tzn. cena je také téměř konstantní.

Zbyněk Poisl
10. prosinec 2021, 13:02

Zaprvé si vyprošuji takové oslovení a zadruhé nepoučuj starýho barda z oboru, když o tom sám víš velký kulový.

jozka
10. prosinec 2021, 07:59

Ja bych vypichl odstavec "Green Deal". V podstet rika, ze je uplne jedno co si o tom myslime a jake na to mame podminky. Proste do toho pujdeme.

To, co pan Rezabek predvadi je parafrazi zaverecne sceny filmu "Bila pani"

Ale vzdyt tady zadnej most neni!

Zavri hubu a plav!

Ne nadarmo ten film byl dvacet let v trezoru.

Vinkler
10. prosinec 2021, 09:04

Souhlasím s Kamilem, ale nejdůležitější je informace v : Náklady na splnění tohoto cíle jsou obrovské.

Jiří Kelnar
10. prosinec 2021, 11:22

Ale má pravdu Jožko, ten Green Deal tady bude, my naším přístupem (říkáme na vše NE) fakt nic nezměníme tak, jako se to neděje už od roku 2004. Nikdy nám to nevyšlo a jsme v EU za hlupáky, co nic nenavrhnou a jen říkají ne.

Místo toho, abychom se snažili na tom dělat a upravit vše pro naše podmínky a pro podporu českých podniků. Ale ono nadávat na EU je tak levný a politicky kvitovaný.

jozka
10. prosinec 2021, 11:34

Takze kdyz souhlasim, protoze "co by tomu rekli ostatni", tak jsem hloupy? Ja jim teda rikam jinak...

My samozrejme cosi navrhujeme, ale to neni ideologicky pripustne a proto jsme ne za hlupaky, ale za potizisty.

Vinkler
10. prosinec 2021, 19:54

Větru tady moc není, slunce svítí v létě, akumulace je drahá. Co tedy můžeme pro green deal udělat, je odstavit uhlí a jaderky a ee dovážet z Německa. To myslíte?

hellokitty
10. prosinec 2021, 13:02

Green Deal je len proste taky ten moment, ze "doteraz sme zili na uhlikovy dlh a teraz nastal cas platit za historicku produkciu CO2"

europa historicky vyprodukovala najviac emisii, tak je logicke ze chcu byt teraz lidrami v znizovani emisii, lebo su historicky najvacsim vinnikom a emisie ciny su vlastne tiez offsetovane emisie europy...

https:// ourworldindata. org/contributed-most-global-co2

jozka
10. prosinec 2021, 15:43

Ten koncept je porad stejny. Driv se tomu rikalo "hrich", dnes "uhlikovy dluh". A pak uz je to to same. VY jste vinni, MY vam od toho pomuzeme. Nejstarsi schema k ovladani, moci a prisunu pozitku v jakekoliv podobe.

mart
10. prosinec 2021, 09:15

Takové trochu hraní se slovy a fakty. Co zdražuje elektřinu? Zdanění ve formě emisních povolenek, politika ve formě způsobu nákupu plynu, odstavování jaderných elektráren... Proč to narovinu neřekne? Pravdu má v tom, že pokud se někdo zaváže k nesmyslným úsporám, tak i na tom se dá slušně finančně vykrvácet.

Milan
10. prosinec 2021, 14:46

Presne tak.OZE je nejlevnější. Ale už neřekne, že jsou dotované ze všech stran a konkurence likvidačně zdaněná. Navíc vše je založené na absurdním dogamtu, že CO2 nám škodí.

Ivan
10. prosinec 2021, 09:19

"Fotovoltaika je dnes nejlevnější nový zdroj elektřiny a má smysl ji přidat do energetického mixu. Nemůže pokrýt 100 procent spotřeby, ale 10 až 20 procent docela snadno." Dotaz, čím pokryjeme těch 90 až 80 % spotřeby?? Větrem a vodu?....

Tomas Urbanek
10. prosinec 2021, 09:27

Elektrina preci vznika v zasuvce ze slunce a vetru 24h denne. To vi preci kazdy uvedomely zeleny soudruh!

Zelenou revoluci si rozvracet nedame!

Zbyněk Poisl
10. prosinec 2021, 09:32

ČR dává každoročně na podporu OZE 40mld korun. Při výrobě 5TWh je to sakra drahá elektřina.

Jimi
10. prosinec 2021, 09:35

Dle mého je to míněno tak že těch 10-20% dokážeme z fotovoltaiky pokrýt relativně rychle (3-5 let) bez zásadního navýšení akumulace (pouze domovní systémy 10-20kWh). V roce 2040 už můžeme z fotovoltaiky pokrýt 40% s nějakou větší akumulací (~ 100-200GWh) a výhledově 2050+ až 80% (Temelín furt poběží) s akumulací 1TWh (včetně kaskády mosteckých jezer)

Arimatejský
10. prosinec 2021, 10:13

ČEZ má připraveno jiz na příští rok 24 projektů FVE.

Vladimír Šťastný
10. prosinec 2021, 12:51

Protože na ně dostane dotace, kdyby to tak nebylo, byla by tam nula.

Omega
10. prosinec 2021, 10:34

Ono není problém pokrýt FVE 20% (to je cca 15TWh ročně). Problém je pokrýt FVE 20% spotřeby v zimě. Paradoxně postavit akumulaci vyjde cenově asi tak 3x dráž, než postavit nový jaderný blok.

A technologie uchování energie z léta na zimu, které existují, jsou také extrémně drahé.

hlpb
10. prosinec 2021, 10:51

Omego, je naprosto jisté, že v naší zeměpisné šířce nikdy nepokryjí FVE v zimě více jak 10% spotřeby. Ale je naprosto jisté, že od března do října budou zcela dominantním zdrojem, které budou nutit ostatní zdroje včetně JE k půlročním odstávkám, protože EE bude několikanásobně levnější než JE, uhlí, plyn. Samovýrobce má produkci za cenu 0,-Kč a ještě za přebytky dostává zaplaceno. Každý rok výrazně roste počet samovýrobců, v Evropě jsou to stovky tisíc instalací, s rostoucím počtem se tento sezónní efekt bude rychle zvětšovat.

Zbyněk Poisl
10. prosinec 2021, 13:24

Což udělá z elektřiny celoročně sakra drahou komoditu. Což je ekonomické šílenství.

hlpb
10. prosinec 2021, 10:51

Omego, je naprosto jisté, že v naší zeměpisné šířce nikdy nepokryjí FVE v zimě více jak 10% spotřeby. Ale je naprosto jisté, že od března do října budou zcela dominantním zdrojem, které budou nutit ostatní zdroje včetně JE k půlročním odstávkám, protože EE bude několikanásobně levnější než JE, uhlí, plyn. Samovýrobce má produkci za cenu 0,-Kč a ještě za přebytky dostává zaplaceno. Každý rok výrazně roste počet samovýrobců, v Evropě jsou to stovky tisíc instalací, s rostoucím počtem se tento sezónní efekt bude rychle zvětšovat.

Vladimír Šťastný
10. prosinec 2021, 12:53

A kolik myslíte, že bude stát energie ze zdroje, který půl roku stojí a další čtvrt rok svou výrobu jen šolíchá?

Carlos
10. prosinec 2021, 10:56

Prosím link na tu kalkulaci.

Druhá věc je že s tím od nějakého Března do Října ušetříte těch 15 TWh paliv, které pak máte na tu zimu.

hlpb
10. prosinec 2021, 11:09

Níže přikládám studii stavby nového bloku JE. Ze studie vyplývá, že nový blok bude stát minimálně 230 miliard Kč tj. o cca 40% víc než dosavadní propočty vlády a ČEZ. Z toho plyne i navýšení garantované ceny výkupu na cca 85 €/MWh, + s touto cenou zamává směrem nahoru obrovská inflace a vysoké úroky. Cena za tento blok se bude pohybovat někde mezi 350-450 miliardami a garantovaná cena z tohoto nového bloku neklesne pod 100 €/MWh.

https://www.obnovitelne.cz/clanek/1825/cesko-chce-novy-jaderny-reaktor-expert-pochybuje-ze-stavbu-umi-nekdo-udelat-vcas/

Jaroslav Studnička
10. prosinec 2021, 11:14

Budete šetřit za palivo v době, kdy po něm bude minimální poptávka.

Kolik potom v zimě bude cena elektřiny z takové plynové nebo uhelné elektrárny, která bude provozována půl roku, ale investiční a další náklady zůstanou? Respektive, tyto poplatky se přesunou do jiné sazby elektřiny pro koncového zákazníka.

Carlos
10. prosinec 2021, 11:49

Tak PPE stojí asi tak setinu za GW (pokud se pamatuji dobře) toho co JE a koeficient využití se pro ně udává někde kolem 0.2. Takže to nebude zase takový problém.

Emil
10. prosinec 2021, 12:01

Tak to si nepamatujete dobře a PPE Počerady má poslední roky koeficient využití kolem 0,5.

Jaroslav Studnička
10. prosinec 2021, 12:17

I s tou "setinou" jste se netrefil.

Carlos
13. prosinec 2021, 10:50

Dobře, uznávám, s cenou jsem se spletl, pořád ale vychází PPE co do investičních nákladů velmi výrazně lépe a i po stránce počtu obslužného personálu je na tom lépe.

Miroslav Vítek
10. prosinec 2021, 20:05

Fotovoltaika je na jeden kWp zdánlivě nejlevnější, ze všech nových zdrojů, ale hlavní problém je její nízké roční využití maximálního výkonu cca 1000 - 1400 h/rok.

Čili o letním víkendu přetoky do soustavy - už není co odstavit, takže čerpat do přečerpaček, ale máme v nich zoufale malou kapacitu a hlavně nejde to akumulovat na zimu. PVE pracují s denním, maximálně týdenním cyklem přečerpání. Tohle nevyřeší ani domácí baterie, tam si taky nenabijete v létě na zimu. Dokud se nenajde dostatečně levný a účinný způsob sezónní akumulace elektřiny z fotovoltaických elektráren, mohou být FVE jenom opravdu velmi doplňkovým zdrojem.

A způsob obchodování s elektřinou jde proti intermitentním zdrojům, protože když začne svítit a foukat cena elektřiny na trhu začne okamžitě rychle klesat, takže intermitentní zdroje sice vyrábí o stošest, ale za velmi nízkou cenu. Takže ony paradoxně potřebují neustálou podporu i když průměrné ceny na trhu už jsou dneska tak vysoko, že by teoreticky žádnou podporu už neměly potřebovat.

Před zavedením trhu byly elektrárny odměňovány a prémie zaměstnanců závisely především na jejich pohotovém výkonu. Za to dostávaly ze společného výrobního účtu stálou platbu.

Dnes paradoxně tuto "kapacitní" platbu potřebují intermitentní zdroje za svůj naprosto nezaručený výkon, jinak by ekonomicky nepřežily...

Milan
10. prosinec 2021, 14:52

Nevím jestli zrovna decentralizace výroby energie je to pravé a cenově výhodné. Pro občany i firmy je to plus, protože dostanou dotace. Ale kdyby se spočítaly všechny náklady na takové řešení v porovnání s centrálním zdrojem, tak rozumný hospodář by do toho nešel. Je to jen o ideologii, protože tak to nastavili zelené mozky.

Jakub Ševčík
10. prosinec 2021, 10:40

Pokud bude cena elektřiny dále neúnosně stoupal, pak hrozí velmi vážně rozpad jednotného energetického trhu. Osobně nechápu, proč by měli naši důchodci a rodiny s dětmi tak extrémně přeplácet akcionáře elektráren a spekulanty s emisními povolenkami. Celé je to nehoráznost největšího kalibru. Jak se mohly ceny povolenek dostat tak vysoko? Je i na pováženou, zda neodejít při další eskalaci z EU a nezařídit se podle svého. Německo se totálně zbláznilo, jejich zelení nás budou drtit. Proč si to necháváme líbit? Kvůli dotacím??

Martin V.
10. prosinec 2021, 10:45

Ano energeticka chudoba - kdo nema penize na dusledne zatepleni nemusi mu pomoci ani tepelne cerpadlo. Ve starsich domech nemusi pracovat tak efektivne aby vyrovnalo nove a budouci ceny elektricke energie...

hlpb
10. prosinec 2021, 10:55

Kubo, vysoká cena elektřiny je z 90% způsobena vysokou cenou uhlí a plynu, z kterých se vyrábí elektřina. Vzhledem k tomu, že se 45% elektřiny u nás vyrábí z těchto surovin, ta si rozhodně útěkem z jednotného trhu nepomůžeme, naopak. Povolenky na výsledné ceně mají vliv z cca 10%.

Emil
10. prosinec 2021, 11:45

To tedy nemají na výsledné ceně vliv z cca 10 %. I kdyby totiž plyn, uhlí a všechno ostatní kromě povolenek bylo zadarmo, stanou se nejdražšími zdroji, které určují cenu elektřiny, právě ty uhelné, u kterých je potřeba koupit na každou MWh přibližně jednu povolenku v ceně aktuálně 80 €. Tedy na 10 % by cena elektřiny neklesla ani náhodou.

Zbyněk Poisl
10. prosinec 2021, 13:26

Evidentně neumíš počítat a pořád dokola meleš blbosti, kterým věříš jen Ty.

Vinkler
10. prosinec 2021, 20:00

Náklady na uhlí jsou téměř nulové a plynu taky, cena uhlí i plynu se dělá na burze a je velmi svázána s EE.

PETR
10. prosinec 2021, 15:56

Souhlas,Polaci uz se chystaji opustit predrazene emisni povolenky.Zapad na to ma prijem!!!

Stanislav Macák
10. prosinec 2021, 11:13

Německý potažmo Evropský ekoteror dosáhne pouze toho, že promítne obrovský nárůst cen energií do všeho co Evropská unie produkuje, zbaví producenty konkurence schopnosti na globálním trhu, veškerá výroba se přesune do zemí kterým záleží pouze a jen na ekonomickém růstu totálně zničí Evropský trh vyvolává chudobu, sociální nepokoje a válku.

Martin
10. prosinec 2021, 11:14

Jestli tenhle pán myslí naprosto vážně to, co píše a podle pozice se navíc spolupodílí na budoucí strategii ČEZu, tak se začínám normálně bát co nás čeká:( ale strašně rád se budu mýlit a v budoucnu bude energie za pár kaček.

Viz první odstavec článku:

Z podstaty fungování velkoobchodních trhů je vyloučeno, aby burzovní cena elektřiny rostla kvůli rostoucímu podílu obnovitelných zdrojů

Toto bych momentálně bral za nějakou ideu. Realita je ovšem taková, že čím více roste podíl OZE, tím větší je nejistota na trhu, jak nahradíme OZE v čase v min. výroby a odráží se to na růstu ceny.

Těch dní, kdy se v DE nevyrábí ani 10 GW elektřiny z větru je docela dost. A těch zbylých slíbených 30 GW sakra chybí ....

Arimatejský
10. prosinec 2021, 12:28

Tak se bojte. To vám moc nepomůže. Mimochodem kde jste přišel na myšlenky, že ČEZ nebo jinému výrobci elektřiny někdy šlo o její zlevnění?

Martin
10. prosinec 2021, 13:11

Ideologická myšlenka green dealu je přece založena na neomezeném zdroji energie z OZE, jejíž výrobní náklady jsou téměř rovny nule a tudíž až se dostaneme do stavu uhlíkové neutrality, bude i elektřina prakticky zadarmo ....

Tak to přece EU prezentuje ne? :D

Arimatejsky
10. prosinec 2021, 22:31

Ano, pokud jste výrobce, budete mít elektřinu skoro zadarmo, resp. Za odpisy, pokud ji kupujete, budete vždy platit, gryndyl ne gryndyl.

Zbyněk Poisl
10. prosinec 2021, 14:41

Tak to se pleteš Martine. Jelikož OZE mají zákonem nařízený výkup, bude s jejich množstvím stoupat i cena na stabilizaci soustavy a tím i konečná cena komodity.

Martin
13. prosinec 2021, 08:15

a psal jsem snad něco jiného?

luboš
10. prosinec 2021, 12:48

Reaguji na informaci, že poslední účastník hodinové burzy, který je ještě zapotřebí k uspokojení poptávky určuje cenu. Toto je dle mého názoru taková třaskavina, že by ji měl prověřit útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Jinak než vytvoření podmínek, jež umožňují trestný čin, tento princip nelze nazvat. Kdokoli kdykoli může provádět fiktivní poptávku a nabídku, která se sice uskuteční, ale elektřinu žádná strana nepotřebuje. Poptávka a nabídka se uskuteční pouze za účelem vyšroubování ceny pro všechny prodávající v uvedenou hodinu. Nebo se pletu?

petr
10. prosinec 2021, 13:07

Dobrý den, ona ta obnovitelná elektřina z FTVE také není zdarma. Vezmeme-li instalaci cca 5 - 10 kWp pak se reálně pohybujeme dnes v cenách 30 - 38 000 Kč za 1 kWp.

Připustíme-li, že za 20 let se vyrobí cca 20 000 kW pak při měkkém úroku 7 % se dostaneme na 3,26 Kč/kWh tedy cca 120 euro/MWh.... a to je stále hodně pro běžného našince...

Zbyněk Poisl
10. prosinec 2021, 14:43

A to nepočítáš nemalé dotace.

Nefi
10. prosinec 2021, 16:47

Nebudu dělat nikomu reklamu, ale určitě nebude pro Vás problém vygooglovat solární panel 450Wp za cenu pod 6000Kč vč. DPH (i další komponenty). To je maloobchodní cena panelu pro člověka z ulice. Záruka 25 let. U utility scale, kde se nakupuje ve velkém a možnost využít úspory z rozsahu, je to o dost jiné, než nechat si dělat malou instalaci od firmy na klíč. Navíc třeba v USA je u solárů poměrně rozšířená DIY.

Arimatejský
10. prosinec 2021, 22:34

Proč za 20 let, ona fve umí vyrábět i 50 let, to už dnes víme.

JD
10. prosinec 2021, 13:12

Souhlas s panem Řežábkem.

Tohle je draft reportu, který dávají dohromady ENTSO-E a ENTSO-G, jejichž práce poskytuje podklady pro rozhodování o projektech PCI, a pro desetiletý plán rozvoje sítí v EU (a vychází z COP21).

https://2022.entsos-tyndp-scenarios.eu/

Obsahuje dva scénáře možného evropského vývoje do roku 2050 - Distributed Energy a Global Ambition. Oba dva předpokládají škálování OZE, a liší se mírou decentralizace a úlohou vodíku, jaderné energetiky, CCS atd.

Je v tom více údajů, ale jen ke dvěma bodům:

Úspory - ano, efektivně, ale např. ten report označuje úspory jako klíčové. Koncová spotřeba celkové energie by měla do roku 2050 klesnout ze stávajících ~13 000 TWh na něco mezi 8 000 - 9 000 TWh podle scénáře.

A to i za podmínek elektrifikace dopravy. Spotřeba elektřiny v dopravě by se měla zvýšit 8 - 11 krát.

Cena elektřiny - vážený průměr hodinových marginálních cen má do roku 2050 klesnout pod 50 EUR / MWh v obou scénářích, díky úloze OZE.

LCOE FVE a VTE v roce 2040 se pohybuje různě podle scénáře a segmentu. Obecně od ~ 20 EUR / MWh do ~ 40 EUR / MWh.

Nutno dodat, že není dáno, že přesně takové scénáře nastanou. Report je podkladem pro rozvoj infrastruktury, a pravidelně se snaží odhadnout budoucí vývoj na základě aktuálně známých dat.

Milan Vaněček
10. prosinec 2021, 21:21

Pane JD, díky za věcný příspěvek k obecnému článku pana Řežábka. Je vidět, že zástupci staré RVHP energetiky (uhlí, jádro) to nemohou vydýchat, že se energetika v EU i ve velké většině světa mění.

Jde jen o to zvolit vhodné tempo zavádění obnovitelných zdrojů, neopakovat staré chyby s dotacemi a neustále udržovat dostatek starých či nových záložních pružných zdrojů.

Omega
10. prosinec 2021, 23:27

Nejsem žádný expert - ale ty čísla prezentovaná v daném draftu - jsou dost podivná. Například - spotřeba energie má klesnout z 13000TWh na 8000TWh za 30 let - to si neumím představit (podívejte se na graf jak klesla spotřeba vody od 1989 - prostě od určitého okamžiku už není jak snižovat). Leda snížit populaci na polovinu, což se mi nelíbí dvakrát.

Všimli jste si energie z biomasy = 3500TWh ročně - dřevo roste 800m3 na km2, výhřevnost je 2000kWh/m3, takže na km2 za rok naroste hmota s energií 1.6GWh. Na tento výkon by se musely spalovat lesy co rostou na ploše 2.187 miliónů km2 (čr má 100 000km2)

U baterií čekají kapacity 70TWh v roce 2050 - při ceně 100USD/kWh (a ta nemá kam klesnout, už je na ceně materiálů) by tohle stálo 7 000 000 000 000 000, to je 200 miliard Eur každý rok jen na baterie

Zbyněk Poisl
10. prosinec 2021, 14:46

Sovětští komsomolci by si s takovým problémem jistě snadno poradili, takže je třeba následovat jejich příklad. Silou vůle uvědomělý člověk dokáže cokoliv.

Zbyněk Poisl
11. prosinec 2021, 11:28

Po 100 letech se v Německu opět formuje nebezpečný fanatismus. Tentokrát zelený.

Martin Prokš
10. prosinec 2021, 15:49

Dobrý den,

Á, pán autor je skvělý demagog perfektně zvládající poučku, že nejlepší lež je skvěle podaná pravda. Teda část pravdy.

Klíčový je odstavec:

Obnovitelné zdroje a ceny

Z podstaty fungování velkoobchodních trhů je vyloučeno, aby burzovní cena elektřiny rostla kvůli rostoucímu podílu obnovitelných zdrojů. ... ZKRÁCENO ... Ve středoevropském regionu klesá cena kvůli růstu OZE v Německu o jedno až dvě eura za megawatthodinu ročně (při zachování stejných ostatních podmínek).

Při zachování stejných ostatních podmínek ... a těmi jsou hlavně vždy dostatečná pohotová dostupnost vždy stále stejně levných zdrojů v každou hodinu pro výpadky a kolísání OZE dodávek, stále stejné náklady za stabilizaci a řízení sítě a další. A to se s významně rostoucím podílem OZE významně mění.

Nemluvě o tom, že většina objemu elektřiny (a tím i většina cenotvorby pro koncovou cenu pro zákazníky) se jistě nezobchoduje na hodinových trzích, ale na future trzích a dvoustrannými obchody.

josef
10. prosinec 2021, 18:19

Je třeba následovat Polsko v vystoupit ze systému obchodování s povolenkami a bude konec s drahou elektřinou.

Arimatejský
10. prosinec 2021, 22:36

Tak určitě, a ty čísla také nesedí.

Zbyněk Poisl
11. prosinec 2021, 11:33

Kdyby naše vláda investovala dotace místo do OZE do jádra, měli bychom každých 10 roků nový stabilní a bezuhlíkový zdroj a elektriku za pár babek. Takhle vyhrazujeme peníze nesmyslně oknem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se