Domů
Rychlé zprávy
Dánský Energinet vyzývá účastníky trhu, aby pokračovali ve vtláčení plynu do zásobníků
Zdroj: Pixabay

Dánský Energinet vyzývá účastníky trhu, aby pokračovali ve vtláčení plynu do zásobníků

Dánský provozovatel přenosové a přepravní soustavy Energinet ve svém prohlášení oznámil, že plynárenský systém Dánska je v současnosti zranitelnější než obvykle. Vyzval proto účastníky trhu, aby před zimou a očekávaným vrcholem poptávky uskladnili více plynu. Informovala o tom agentura Platts.

Pokud srovnáme maximální procentuální úroveň naplnění zásobníků zemního plynu v Evropě před zimní sezónou s úrovní naplnění v předchozích letech, tak zjistíme, že nebyly a nejsou naplněny do takové míry jako bývá obvyklé. Důvodem je nižší míra vtláčení během letního období.

Konkrétně v Dánsku byly podle databáze AGSI+ zásobníky 4. prosince naplněny zhruba ze 76 %. Maximálního zaplnění bylo dosaženo na začátku října, a to zhruba 84 %. V minulých letech přitom bylo běžné, že byly dánské zásobníky naplněny z více než 95 %. Výjimkou byl rok 2016, kdy to bylo zhruba 88 %.

Podobnou situaci lze pozorovat v celé Evropě, včetně České republiky. České zásobníky zemního plynu byly v průběhu října naplněny ze zhruba 87 %, což je v této sezóně dosavadní maximum. V sobotu 4. prosince byly zásobníky v ČR naplněny na 72 %.

Ve srovnání s několika minulými roky se opět jedná o nejnižší hodnotu. Druhého nejnižšího maximálního natlačení (vyjádřeno procentuálně z maximální možné kapacity) od roku 2011 bylo dosaženo na podzim 2018, a to přibližně 92 %. Během ostatních let bylo dosaženo maximálního zaplnění na úrovni 95 % a více.

Energinet: Zásoby plynu jsou jsou nutné k pokrytí špiček

Dánská spotřeba zemního plynu dosahuje přibližně 3 miliardy metrů krychlových zemního plynu ročně. Dánsko bylo čistým exportérem plynu až do uzavření největšího ložiska zemního plynu Tyra kvůli jeho asanaci v září 2019. Ložisko má být znovu uvedeno do provozu v první polovině roku 2023.

Podle prohlášení Energinetu by dodávky plynu dánským spotřebitelům neměly být ohroženy. Společnost zároveň poukázala na to, že by bylo vhodné zásoby zemního plynu v zásobnících zvýšit.

„Plynárenský systém je nyní zranitelnější než obvykle a samotný plynárenský průmysl musí převzít zodpovědnost za zajištění stabilních a bezpečných dodávek,“  uvedl Energinetu.

Podle Energinetu totiž během chladných dnů nemůže být celková poptávka naplněna pouze dovozem zemního plynu a bioplynem. Biometan v současnosti tvoří přibližně 25 % v plynovém mixu Dánska. Proto musí být podle společnosti zásobníky průběžně natlačovány.

Nižší úroveň naplnění plynových zásobníků napříč Evropou je podle agentury Platts jedním z důvodů, proč se ceny zemního plynu drží nadále vysoko. Podle výpočtů agentury se TTF day-ahead kontrakty 2. prosince prodávaly za 92,60 euro/MWh (přibližně 2 355 korun/MWh). Ve srovnání s předchozím rokem se jedná o 525% nárůst.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Miroslav Vítek
10. prosinec 2021, 20:48

Posledních 15 let se vždy čeká na podzemních zásobnících plynu na pokyn obchodníků ke vtláčení plynu. A obchodníci čekají na jarní až letní snížení ceny. Letos ovšem nic takového nenastalo, cena plynu od jara plynule pomalu rostla a neobjevil se žádný ani krátkodobější pokles. To způsobilo, že když už bylo jasné, že se musí začít plnit, bylo najednou už září a ceny plynu tohle katapultovalo na dnešní úroveň. Teď už je docela pozdě a jej jasné, že jakékoliv pokračování v plnění bude pravděpodobně ztrátové. Naopak už je zima a je potřeba ze zásobníků těžit, protože maximální průtok plynovody nestačí na pokrytí poptávky v mrazivém období. Od toho taky ty zásobníky jsou, aby se zrovnoměrnily průtoky plynu během roku. Nezbývá než doufat v mírnou zimu díky globálnímu oteplování... ale ona jako na potvoru může být zrova taková jako byla v roce 2005/2006 když se propadaly střechy pod tíhou sněhu. V Brně už mají problém se střechou přetíženou sněhem v technickém muzeu. Nicméně sníh není problém, problém bude až uhodí mrazy. Ale omezovat se začně od velkoodběratelů, maloodběratelé budou v pohodě pouze za "trochu" vyšší ceny...alespoň se ale už konečně začne to zateplení budov vyplácet i bez dotací, zatím to bylo většinou docela ztrátové...

Omega
7. prosinec 2021, 14:53

Proč vlastně Dánsko nenakoupí na trhu plyn a neuskladní ho v těch zásobnících.

To by bylo naprosto jednoduché a plně tržní řešení tohoto problému. A věřím tomu, že by žádná firma neodmítla Dánskou vládu.

mart
7. prosinec 2021, 14:56

Ale chybí informace, kdo tedy ten plyn do těch zásobníků má za dnešní ceny nakoupit a jestli jej pak za tyto ceny dokáže i prodat. Pokud se očekává pokles cen, tak ten, kdo bude nakupovat do zásob, tak potom zapláče. Takže se do toho asi nikdo moc nepohrne. Z toho pak plyne riziko vysokých cen a riziko omezení odběrů především pro velkoodběratele, kteří nemají dodávky dostatečně zasmluvněny.

Vlado
7. prosinec 2021, 17:59

Uskladněný plyn musíte prodat dráž, než ho nakoupíte - skladování plynu také něco stojí. Tak to bylo v minulosti . každou zimu. Nechápu, v čem je problém. Jestliže mám k dispozici údaje o spotřebě plynu v minulých letech, tak bych si měl poměrně přesně odvodit, kolik plynu budu na spotřebu v sezóně 2021/22 potřebovat a v jaké výkonnostní křivce. Toto nemohou pravděpodobně řešit provozovatelé zásobníků, ale jejich zákazníci, kteří plyn nakupují od dodavatele. Nevím, proč se toto neděje tak, jako v minulých letech. Jestli je na vině vysoká cena plynu, tak během zimy určitě neklesne, nejdříve na jaře, kdy už budou zásobníky vytěžené a začne se plyn vtláčet na další sezónu.

Možná vysoká cena plynu znamenala, že si zákazníci řekli, že tolik plynu potřebovat nebudou a tak ho objednali/nakoupili méně. Vždyť ve skutečnosti nenaplnění zásobníků představuje jen 10-15% jejich skladovací kapacity. Když začnou šetřit všichni odběratelé plynu, tak pokud se do Evropy nenastěhuje Sibiř, mělo by to stačit.

Taky bych se rád dozvěděl, kdo a proč tuto katastrofickou předpověď vyvolává.

mart
7. prosinec 2021, 19:23

Také bych rád věděl co za tím přesně je, ale jednoduché to asi není. Jak je odchylka historických výkonnostních křivek a spotřeby ovlivněná spotřebou plynu na výrobu elektřiny, která je závislá na tom jak moc fouká? Cena na burze se mění významně i nyní, riziko poklesu cen o desítky procent je dnes možné i v průběhu zimní sezóny, pokud se změní politika, nebo bude mírná zima. Nikdo neví kolik velkoodběratelů za těchto cen raději neodebere vůbec. Takže teď už možná nakupují jen nezbytné minimum...

Petr Kolář
7. prosinec 2021, 20:54

Z těch aktuální zásob vyplývá, že by musela být naprosto výjimečná zima, aby zásoby na tuto zimu nestačily, nebo další problémy v dodávkách pro teplárenství a výrobu elektřiny, které by způsobily větší poptávku právě po plynu. V Polsku dnes psali, že nestíhají uhelné elektrárny, tak když se problémy nakupí, tak s rekordními odběry bude málo plynu, ale s tím automaticky obchodníci nemohou kalkulovat a vždy mohou sázet na přeshraniční pomoc, nebo nákup později jen toho nejnutnějšího množství k zajištění poptávky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se