Dánský Energinet vyzývá účastníky trhu, aby pokračovali ve vtláčení plynu do zásobníků
Dánský provozovatel přenosové a přepravní soustavy Energinet ve svém prohlášení oznámil, že plynárenský systém Dánska je v současnosti zranitelnější než obvykle. Vyzval proto účastníky trhu, aby před zimou a očekávaným vrcholem poptávky uskladnili více plynu. Informovala o tom agentura Platts.
Pokud srovnáme maximální procentuální úroveň naplnění zásobníků zemního plynu v Evropě před zimní sezónou s úrovní naplnění v předchozích letech, tak zjistíme, že nebyly a nejsou naplněny do takové míry jako bývá obvyklé. Důvodem je nižší míra vtláčení během letního období.
Konkrétně v Dánsku byly podle databáze AGSI+ zásobníky 4. prosince naplněny zhruba ze 76 %. Maximálního zaplnění bylo dosaženo na začátku října, a to zhruba 84 %. V minulých letech přitom bylo běžné, že byly dánské zásobníky naplněny z více než 95 %. Výjimkou byl rok 2016, kdy to bylo zhruba 88 %.
Podobnou situaci lze pozorovat v celé Evropě, včetně České republiky. České zásobníky zemního plynu byly v průběhu října naplněny ze zhruba 87 %, což je v této sezóně dosavadní maximum. V sobotu 4. prosince byly zásobníky v ČR naplněny na 72 %.
Ve srovnání s několika minulými roky se opět jedná o nejnižší hodnotu. Druhého nejnižšího maximálního natlačení (vyjádřeno procentuálně z maximální možné kapacity) od roku 2011 bylo dosaženo na podzim 2018, a to přibližně 92 %. Během ostatních let bylo dosaženo maximálního zaplnění na úrovni 95 % a více.
Energinet: Zásoby plynu jsou jsou nutné k pokrytí špiček
Dánská spotřeba zemního plynu dosahuje přibližně 3 miliardy metrů krychlových zemního plynu ročně. Dánsko bylo čistým exportérem plynu až do uzavření největšího ložiska zemního plynu Tyra kvůli jeho asanaci v září 2019. Ložisko má být znovu uvedeno do provozu v první polovině roku 2023.
Podle prohlášení Energinetu by dodávky plynu dánským spotřebitelům neměly být ohroženy. Společnost zároveň poukázala na to, že by bylo vhodné zásoby zemního plynu v zásobnících zvýšit.
„Plynárenský systém je nyní zranitelnější než obvykle a samotný plynárenský průmysl musí převzít zodpovědnost za zajištění stabilních a bezpečných dodávek,“ uvedl Energinetu.
Podle Energinetu totiž během chladných dnů nemůže být celková poptávka naplněna pouze dovozem zemního plynu a bioplynem. Biometan v současnosti tvoří přibližně 25 % v plynovém mixu Dánska. Proto musí být podle společnosti zásobníky průběžně natlačovány.
Nižší úroveň naplnění plynových zásobníků napříč Evropou je podle agentury Platts jedním z důvodů, proč se ceny zemního plynu drží nadále vysoko. Podle výpočtů agentury se TTF day-ahead kontrakty 2. prosince prodávaly za 92,60 euro/MWh (přibližně 2 355 korun/MWh). Ve srovnání s předchozím rokem se jedná o 525% nárůst.
Mohlo by vás zajímat:
Posledních 15 let se vždy čeká na podzemních zásobnících plynu na pokyn obchodníků ke vtláčení plynu. A obchodníci čekají na jarní až letní snížení ceny. Letos ovšem nic takového nenastalo, cena plynu od jara plynule pomalu rostla a neobjevil se žádný ani krátkodobější pokles. To způsobilo, že když už bylo jasné, že se musí začít plnit, bylo najednou už září a ceny plynu tohle katapultovalo na dnešní úroveň. Teď už je docela pozdě a jej jasné, že jakékoliv pokračování v plnění bude pravděpodobně ztrátové. Naopak už je zima a je potřeba ze zásobníků těžit, protože maximální průtok plynovody nestačí na pokrytí poptávky v mrazivém období. Od toho taky ty zásobníky jsou, aby se zrovnoměrnily průtoky plynu během roku. Nezbývá než doufat v mírnou zimu díky globálnímu oteplování... ale ona jako na potvoru může být zrova taková jako byla v roce 2005/2006 když se propadaly střechy pod tíhou sněhu. V Brně už mají problém se střechou přetíženou sněhem v technickém muzeu. Nicméně sníh není problém, problém bude až uhodí mrazy. Ale omezovat se začně od velkoodběratelů, maloodběratelé budou v pohodě pouze za "trochu" vyšší ceny...alespoň se ale už konečně začne to zateplení budov vyplácet i bez dotací, zatím to bylo většinou docela ztrátové...
Proč vlastně Dánsko nenakoupí na trhu plyn a neuskladní ho v těch zásobnících.
To by bylo naprosto jednoduché a plně tržní řešení tohoto problému. A věřím tomu, že by žádná firma neodmítla Dánskou vládu.
Ale chybí informace, kdo tedy ten plyn do těch zásobníků má za dnešní ceny nakoupit a jestli jej pak za tyto ceny dokáže i prodat. Pokud se očekává pokles cen, tak ten, kdo bude nakupovat do zásob, tak potom zapláče. Takže se do toho asi nikdo moc nepohrne. Z toho pak plyne riziko vysokých cen a riziko omezení odběrů především pro velkoodběratele, kteří nemají dodávky dostatečně zasmluvněny.
Uskladněný plyn musíte prodat dráž, než ho nakoupíte - skladování plynu také něco stojí. Tak to bylo v minulosti . každou zimu. Nechápu, v čem je problém. Jestliže mám k dispozici údaje o spotřebě plynu v minulých letech, tak bych si měl poměrně přesně odvodit, kolik plynu budu na spotřebu v sezóně 2021/22 potřebovat a v jaké výkonnostní křivce. Toto nemohou pravděpodobně řešit provozovatelé zásobníků, ale jejich zákazníci, kteří plyn nakupují od dodavatele. Nevím, proč se toto neděje tak, jako v minulých letech. Jestli je na vině vysoká cena plynu, tak během zimy určitě neklesne, nejdříve na jaře, kdy už budou zásobníky vytěžené a začne se plyn vtláčet na další sezónu.
Možná vysoká cena plynu znamenala, že si zákazníci řekli, že tolik plynu potřebovat nebudou a tak ho objednali/nakoupili méně. Vždyť ve skutečnosti nenaplnění zásobníků představuje jen 10-15% jejich skladovací kapacity. Když začnou šetřit všichni odběratelé plynu, tak pokud se do Evropy nenastěhuje Sibiř, mělo by to stačit.
Taky bych se rád dozvěděl, kdo a proč tuto katastrofickou předpověď vyvolává.
Také bych rád věděl co za tím přesně je, ale jednoduché to asi není. Jak je odchylka historických výkonnostních křivek a spotřeby ovlivněná spotřebou plynu na výrobu elektřiny, která je závislá na tom jak moc fouká? Cena na burze se mění významně i nyní, riziko poklesu cen o desítky procent je dnes možné i v průběhu zimní sezóny, pokud se změní politika, nebo bude mírná zima. Nikdo neví kolik velkoodběratelů za těchto cen raději neodebere vůbec. Takže teď už možná nakupují jen nezbytné minimum...
Z těch aktuální zásob vyplývá, že by musela být naprosto výjimečná zima, aby zásoby na tuto zimu nestačily, nebo další problémy v dodávkách pro teplárenství a výrobu elektřiny, které by způsobily větší poptávku právě po plynu. V Polsku dnes psali, že nestíhají uhelné elektrárny, tak když se problémy nakupí, tak s rekordními odběry bude málo plynu, ale s tím automaticky obchodníci nemohou kalkulovat a vždy mohou sázet na přeshraniční pomoc, nebo nákup později jen toho nejnutnějšího množství k zajištění poptávky.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se