Domů
Německo
Amprion: Německý odklon od uhlí do roku 2030 je možný, musíme ale zrychlit výstavbu soustavy
COTTBUS, GERMANY - APRIL 12:  Exhaust plumes from cooling towers at the Jaenschwalde lignite coal-fired power station, which is owned by Vatenfall, April 12, 2007 at Jaenschwalde, Germany. Germany is planning the construction of 40 new coal-fired power plants, though officials claim the plants are based on technology that radically increases their efficiency. The Jaenschwalde power plant, built by the former East German government in the 1980s, emits 25 million tons of CO2 annually and is among the biggest single producers of CO2 emissions in Europe.  (Photo by Sean Gallup/Getty Images)
Zdroj: Getty Images

Amprion: Německý odklon od uhlí do roku 2030 je možný, musíme ale zrychlit výstavbu soustavy

Plány nové německé vlády na odklon od výroby elektřiny z uhlí do roku 2030 jsou reálné, tvrdí jeden ze čtyř provozovatelů německé přenosové soustavy, společnost Amprion. Bude ovšem nutné podstatně zrychlit výstavbu přenosových vedení a zajistit dostatečný záložní výkon. 

Vznikající německá vláda představila v energetice velice odvážné plány, které se dají označit přinejmenším za ambiciózní. Kromě emocí u odborníků navíc nastartovaly i růst ceny emisní povolenky, která se nově vyšplhala až na cenu přesahující 85 EUR/t.

Německé společnosti se musí ovšem postupně připravit na to, co pro ně vyšší energetické ambice nové vlády budou znamenat. První takovou společností je německý Amprion, který je provozovatelem německé přenosové soustavy. Ze své pozice připravil seznam deseti bodů nutných pro to, aby mohly být německé uhelné elektrárny odstaveny dle aktualizovaného harmonogramu již v roce 2030.

V tomto plánu vyzdvihuje především zrychlení výstavby přenosové soustavy.  Společnost vidí hlavní problém v povolovacích procesech, které zpravidla tvoří nejdelší část realizace projektu.

I proto Amprion navrhuje, aby byla přijata opatření zajišťující, že povolovací procesy budou dokončeny v maximální době tří let. V tomto ohledu společnost dále navrhuje, aby byly odstraněny překážky k vyššímu využití přenosových kapacit zejména z hlukových důvodů a dalších negativních vlivů. Společnost navíc předpokládá, že bude nutné naplánovat další přenosové projekty, aby se Německo dle plánu skutečně zbavilo uhlí do roku 2030.

Výstavba přenosových vedení je v Německu obecně problémem, který se dlouhodobě nedaří vyřešit. Podle posledních údajů německého energetického regulačního úřadu je aktuálně plánováno přes 12 000 km nového přenosového vedení. Pouze necelých 1800 km je ale dokončeno. Největší porce, přes 6000 km, je právě v povolovacím procesu. Každé čtvrtletí se přitom postaví pouze cca 100 km nového přenosového vedení.

Je potřeba zvýšit instalovaný výkon v záloze

Dalším bodem, který Amprion považuje za klíčový, je zajištění dostatečného záložního výkonu v uhelných elektrárnách. Právě černouhelné elektrárny, které budou před rokem 2030 odstavovány, by měly být do zálohy převedeny, a to do doby, než za ně bude adekvátní náhrada.

Podobně mluví i německá vláda. Odklon od uhlí do roku 2030 podmiňují tím, že bude i nadále zajištěna stability soustavy. K zajištění stability by měly navíc přispět i nové plynové elektrárny, které by byly připraveny na spalování vodíku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(33)
Ivan Novák
8. prosinec 2021, 13:48

Dokud bude regulátor uznávat do oprávněných nákladů víceméně vše, o co si němečtí síťaři řeknou, bude jim každá záminka dobrá chtít víc. Kdyby vyjádřili o nové politice pochyby, byli by sami proti svým kapsám.

Milan
8. prosinec 2021, 14:17

Možné je téměř všechno, je to jen otázka ceny. Ale obávám se, že ani germáni na to nakonec mít nebudou.

Martin Prokš
8. prosinec 2021, 17:35

Dobrý den,

No jo, ale dřív na to nebudeme mít my. Dnes bylo pokořeno 190E/MWh na baseload příští rok. Jasně zase to spadne ke 150, tohle je přehráté, ale do konce roku to tam může být znovu a stabilně.

Už zveřejnili přesné datum odstavení 4+4GW řiditelného výkonu co mají odpojit do konce roku? Zatím jádro jede a balancuje soustavu naplno a uhlí také.

josef
8. prosinec 2021, 21:49

Nezapomeňte, že mají severní moře, tam mohou dát větrných elektráren tolik, že to dokáže zásobovat celé Německo. Navíc výroba vyšší v zimě než v létě. Bude to drahé, ale ne smrtelně pro ně. Oni to zvládnou možná ne k roku 30 ,ale k roku 35 určitě a pak už se jejich situace bude jen zlepšovat ,protože se bude elektrifikovat doprava a zateplovat budovy zvedne se spotřeba elektřiny sníží se rozdíly ve spotřebě mezi létem a zimou. Jako pro ně je to řešitelné, přes OZE my musíme nasadit jaderné bloky protože prostě nemáme to moře a FV elektrárny jsou v zimě málo účinné.

Robo
9. prosinec 2021, 11:52

Hm---- ale i nad severním mořem může pár dní nefoukat. Osobně jsem to zažil (provozuji jachting). Nebo naopak může foukat moc - v obou případech je celá kapacita 0%

Šlo to vidět v listopadu - nízká oblačnost a bezvětří - OZE 0%

Německo jelo celo tu dobu na uhlí

Robo
9. prosinec 2021, 12:25

Teda abych nebyl úplný odpírač OZE - nebyla to čistá nula - ale bylo to dost málo, aby na tom závisela celá země. Problém soláru je významný pokles výkonu v zimě. Vítr je ještě více nevyspytatelný - slunce dokáží meteorologové přepovědět na pár dní dopředu ale vítr moc ne. Platí ale, pokud jsou větrníky rozloženy na větší ploše tak se do dá nějak rozložit. Ale jako u soláru platí, že v zimě je vítr slabší než v létě.

Naším největším limitem je neschopnost energii uskladnit na zimu. V zimě je nejvyšší spotřeba, ale výroba OZE je nejmenší (z důvodů, které jsem zmínil). Pokud se nějak podaří vyřešit uskladnění máme vyhráno.

Emil
9. prosinec 2021, 12:35

Když se podíváte např. na data výroby německých offshore větrných elektráren, tak jejich výkon byl letos 23 % času v jednotkách procent jejich maximálního výkonu v tomto roce, tj. nižší než 10 % maximálního (nikoliv instalovaného).

Josef
9. prosinec 2021, 12:39

S tím větrem se mýlíte, vítr fouká nejméně v létě kdežto v zimě fouká více a protože výkon VTE stoupá s 3 mocninou rychlosti větru je výkon větrných el. v zimě citelně vyšší než v létě to platí i u nás. Jinak s tím skladováním máte pravdu proto NS2 a plynové elektrárny jinak to samozřejmě nefunguje, plyn má v budoucnu nahradit vodík samozřejmě takové řešení je velmi drahé což se zatím tají.

PETR
8. prosinec 2021, 15:15

Stozary VN jeste neexpedujeme ?Lank sam to asi nepujde...

Martin Prokš
8. prosinec 2021, 15:28

Dobrý den,

Tento článek je krásná ukázka novinářské zkratky - naprosto nic ve zlém.

Zpráva popíše deset nutných bodů. Z nich novinář vypíchne dva nejklíčovější a do titulku se dostane pouze jeden super klíčový. Ale nutných je deset.

Také se dopustím zjednodušení a zkrácení, ale bude to (snad) blíže realitě. Použil jsem Google translator a vlastní interpretaci poslední kapitoly reportu:

1. Zrychlit rozvoj sítě - omezit legislativní překážky (včetně hlukových a pod.).

2. Omezit nahodilost odstávek OZE - závazné servisní odstávky, ne kdy je napadne.

3. Nevyřazovat černouhelné, převést je do rezervy!

4. Zajistit jalovinu - střednědobé plánování aby byly zdroje.

5. Zajistit okamžitou jalovinu + zálohy + vytvořit trh s jalovinou.

6. Zpřísnit technické požadavky pro připojení k síti na OZE zdroje a velké nabíjecí spotřebitele.

7. Klíčové prvky nové sítě a kritičtí spotřebitelé musí být schopni existence i při rozpadu sítě a najetí ze tmy.

8. Vybudovat vyšší úroveň řízení sítě, od základu přebudovat síť a její řízení na decentralizovanou.

9. Dotace a pobídky pro nové zdroje a stabilizující prvky sítě, jinak jich nebude dost.

10. Trh podřídit centrálnímu dohledu a regulaci aby byl směřován tam kam je žádoucí.

A nejlépe když si to přeložíte sami uděláte si závěr sami bez cizího předžvejkání.

Jan Stehlik
8. prosinec 2021, 15:58

Nějak jsem nepochopil bod 4 . Co je to ta jalovina ?

Dále bod 8 a 10 se nějak vylučuje . Jestliže chci výrobu řídit decentralizovaně, tak ji nemužu řídit centralizovaně ???

Zbyněk Poisl
10. prosinec 2021, 15:01

Jalovina je neužitečné zatížení soustavy. Vlivem indukčností a kapacit se proud a napětí na vedení vzájemně posouvají. V nejhorším případě je vzájemný posuv 90st a pak je při plném napětí a maximálním proudu přenášený nulový výkon. Proto je nutné jalovinu kompenzovat a tzv cos fí držet co nejblíže 1.

Martin Prokš
8. prosinec 2021, 16:28

Dobrý den

Přečtěte si to sám v té analýze www. amprion .net/Dokumente/Presse/Stellungnahmen/2021/Amprion_Kurzuntersuchung_Kohleausstieg_2030.pdf

Určitě jsem se dopustil zjednodušení a zkreslení shrnutím odstavců do jednořádkových hesel, plus mluvím nespisovně.

Jalový výkon, regulace jalového výkonu, zajištění zdrojů pro jeho řízení.

Ivan Novák
8. prosinec 2021, 17:27

Ta zpráva je řemeslně dobrá, technicky trochu nic proti ničemu. Podivné mi na ní připadají tři věci: 1. proti požadavku na tvrdé zkrácení povolovacích procesů na 3 roky je demokracie v Polsku a Maďarsku vzorná, 2. proč je pro Amprion důležité zrovna černé uhlí a ne třeba mazut, plyn či biomasa (domácí hnědé vzdávají bez boje, asi po Hambašském lese), 3. proč se Amprion utrhl k tak podrobnému samostatnému projevu bez ostatních tří přenosovek (ostatní, jak zběžně koukám, projevují loajalitu obecnými řečmi).

Vinkler
8. prosinec 2021, 18:03

Přenášený výkon v soustavě střídavé je UxIx cos fi. Cos fi je rozdíl úhlu mezi sinusovkou napětí a proudu. Nemusí být zcela v stejné. Rozdíl se označuje jako účiník a jeho hodnota je to cos fi. přečtěte si podrobně WIKI. Jalovina je doplněk, nekoná práci a je UxIcsin fi. Optimum v síti je malá jalovina induktivního typu. tj. napětí trochu předbíhá proud. Spotřebiče většinou mají dost velkou indukci a vnáší induktivní jalovinu, která se musí kompenzovat. Zdroje typu měnič musí být na tuto konstruované. Obyčejný měnič to nezvládá dobře.

Co se týče centrální decentralizace musíte vyřešit velkou spoustu zdrojů do 1 evropské sítě. Každý ze zdrojů se musí separátně řídit, ale tak aby nenarušoval integritu sítě. Tj. síť centrálně řízených decentralizovaných regulátorů u tisíců zdrojů. Regulačnický síťový problém.

Tomas Urbanek
8. prosinec 2021, 20:19

je to jako orchestr bez dirigenta. velke synchronni zdroje dnes udavaji takt, tedy maji roli toho dirigenta. ale kdyz prevazi male "nesynchronni" zdroje (napr menice) ktere se nemuzou "chytnout" taktu tech velkych tak vznikne jedna velka disharmonie. a cely orchestr nezahraje ani ovcaky ctveraky.

teda hooodne zjednodusene :-)

Jaroslav Studnička
8. prosinec 2021, 15:53

Pokud tedy Němci převedou uhelné elektrárny do zálohy, tak došlo k odklonu od uhlí ?

Tak takhle to můžeme udělat taky a klidně ještě dříve než Němci :-).

Milan Vaněček
8. prosinec 2021, 16:35

Pne Studničko, samozřejmě, ne "můžeme" ale musíme (a to i hnědouhelné). Stejně to ale bude zajišťovat třeba i více než 90% pokles emisí z uhlí, a je to nejjednoduší ochrana před

1) blackouty

2) před zdražováním elektřiny (každý potenciální nedostatek=zdražení)

Němečtí energetici jsou racionálně uvažující inženýři. To si zřejmě řada zde diskutujících neuvědomuje.

Zbyněk Poisl
10. prosinec 2021, 15:06

Energetici možná, jenže těm energetikům diktují úplně vylízaní politici.

JVr
8. prosinec 2021, 16:50

"Němečtí energetici jsou racionálně uvažující inženýři. To si zřejmě řada zde diskutujících neuvědomuje."

Problém není v energeticích, problém je v němckých politicích, kteří těm energetikům do jejich racionálního uvažování stále hází vidle, protože ti mají "zelenou víru" a ne racionální uvažování ;)

richie
8. prosinec 2021, 17:14

..před zdražováním elektřiny..

ano tak sa to robi na nemecky sposob - "papierovo"/formalne previest uholne elektrarne z kategorie elektrarne do kategorie systemove sluzby

- sice zaplatime za ich prevadzku viac (ved aj ked je v zalohe plne prevadzkove naklady musia platit stale, ale kedze je to zaloha, tak nevedia planovat vykony co este navysuje cenu) - ALE splnia slub o "odstavenych" uholnych elektrarnach ..

a co sa tyka ceny elektriny, tak cena za to sa prejavi len v inej kolonke, nie v cene silovej elektriny, ale v cene sluzby/distribucie

Jaroslav Studnička
8. prosinec 2021, 17:20

Pane Vaněčku, strach o energetiky opravdu nemám, i když by mě zajímal jejich názor, když jim nová vláda oznámila posun o 8 let. Jestli to s těmi energetiky bylo konzultováno a nebo to je pouze politické rozhodnutí.

Např. na jednom školení nám jeden energetický expert z Mnichova bez vytáček řekl, že předčasné odstavení JE byla největší chyba.

Emil
8. prosinec 2021, 17:42
Jaroslav Loudil
8. prosinec 2021, 18:00

Cena emisní povolenky už dnes překonala 90 Euro. Na severu Evropy dost mrzne a tak ve Finsku měli včera cenu elektřiny 1000 Euro/MWh !! , tedy na desetinásobku ceny běžné. Začínají se dít věci, na které Evropa rozhodně v minulosti nebyla zvyklá ! A zdá se, že bude ještě hůře. Jednou máme ceny záporné, pak zase desetinásobné - v tom aby se prase vyznalo ! Tohle novodobé svinstvo - "zacvičí s lidmi" - více jak COVID.

Skeptik
8. prosinec 2021, 19:33

Finsko udělalo chybu, když se před lety rozhodlo pro stabvu JE. Teď se to projevilo.

Emil
8. prosinec 2021, 19:55

Myslíte pro tu co právě dokončili a která dnes požádala o povolení ke spuštění? Ta naopak těžko mohla přijít ve vhodnější čas.

Skeptik
8. prosinec 2021, 20:32

Nebyl vhodnější čas ke spuštění před 13 lety jak zněl původní plán?

Emil
8. prosinec 2021, 20:38

Z pohledu TVO určitě ano, z pohledu finského spotřebitele je to právě teď jako dar z nebes.

josef
8. prosinec 2021, 21:23

Z cenového hlediska ovšem změní tato JE cenu el. energie ve Finsku jen málo. Finsko je deficitní takže blokem jen sníží deficit a cena poklesne jen velmi málo spíše se srovná s okolím. Ceny el. energie se časem budou měnit s počasím a ročním obdobím ono se to děje už dnes , ale běžný spotřebitel to zatím nepozná to se bude ovšem měnit.

Milan Vaněček
8. prosinec 2021, 21:20

tady vidíte jaké povolení a jaké spuštění:

"Teollisuuden Voima Oyj (TVO) has today applied to Finland's Radiation and Nuclear Safety Authority (STUK) for permission to bring the Olkiluoto 3 (OL3) EPR to first criticality and conduct low-power tests."

8 December 2021

a jaké zpoždění proti plánu:

"Construction of Olkiluoto 3 began in 2005. Completion of the reactor was originally scheduled for 2009, but the project has had various delays and setbacks"

Tomas Urbanek
9. prosinec 2021, 08:18

Zpozdeni vystavby implikuje podle Vas zbytecnost vystavby?

Teda pokud pouziji Vasi logiku na jinou statni stavbu - zpozdeni opravy/vystavby D1 dokazuje zbytecnost D1.

To je skutecne logika hodna genia :-)

Josef
8. prosinec 2021, 20:52

Rozumné využívání OZE zdrojů je samozřejmě příležitost, jenže EU z toho udělala modlu a nástroj na ožebračování lidí pomocí růstu daní - povolenek....

Zbyněk Poisl
9. prosinec 2021, 09:14

Rozhodně není náhoda, že rekordní cena elektřin koreluje s nástupem nového německého zeleného magora.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se