Domů
Obnovitelné zdroje
V Austrálii testují zapojení domácích fotovoltaik a baterií do virtuální elektrárny
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

V Austrálii testují zapojení domácích fotovoltaik a baterií do virtuální elektrárny

S růstem výkonu instalovaného v decentralizovaných obnovitelných zdrojích provozovatelé energetických soustav spolu s dodavateli hledají nové cesty, jak efektivně optimalizovat provoz těchto aktiv. Jedním z příkladů je i projekt Symphony, v jehož rámci testují ve státě Západní Austrálie zapojení menších výrobců, včetně domácností se solárními elektrárnami a bateriemi, do virtuální elektrárny.

Projekt Symphony byl zahájen v letošním roce za pomoci financování ze strany vlády Západní Austrálie a australského operátora trhu (AEMO) ve výši 26,9 milionů australských dolarů. Další financování ve výši 8,6 milionů dolarů zajistila Australská agentura pro obnovitelnou energii (ARENA). Projekt, který vede státem vlastněný distributor Western Power, si klade za cíl zapojit zhruba 500 zákazníků s více 900 decentralizovanými zdroji do testování jejich řízení v rámci vytvoření virtuální elektrárny. Do projektu je zapojen mimo jiné i jeden z tamních dodavatelů, společnost Synergy.

„Rychlý růst decentralizovaných energetických zdrojů ukazuje, že domácnosti se snaží využít rychlého rozvoje nových technologií akumulace a řízení využívání energie, což je podpořeno vládními podpůrnými balíčky. Nicméně bez náležité koordinace, provozovatelé soustav mohou být nuceni omezovat decentralizované zdroje, aby se vypořádali s omezeními v sítích. Projekt Symphony cílí na řešení těchto problémů a zdůrazňuje přínosy, které může ‚orchestrace‘ nabídnout spotřebitelům a energetickým soustavám,“ uvedl Darren Miller, výkonný ředitel ARENA.

Finance vyčleněné na projekt by měly směřovat do vývoje, testování a integrace softwarových nástrojů pro řízení distribuční soustavy, organizování trhu a agregace zdrojů. Výstupy projekty by měly pomoci identifikovat investice potřebné pro další rozvoj decentralizovaných zdrojů při zajištění spolehlivého a bezpečného provozu tamní energetické soustavy.

Projekt podle serveru Renewable Energy World přichází v době, kdy bude ve státě Západní Austrálie docházet ke změně pravidel provozování nových či modernizovaných solárních zdrojů. Ty by od 14. února příštího roku měly umožňovat dálkově omezování výroby, ke kterému může docházet v době velmi nízké poptávky po elektřině.

K vypínání zdrojů by nicméně mělo docházet pouze v extrémních situacích. Stejně tak by měly být prvně vypínány větší zdroje a na domácí střešní fotovoltaiky by mělo dojít až v poslední řadě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(47)
Miroslav Brychta
10. prosinec 2021, 09:21

Nejsem v oboru energetika odbornik a proto vsechny clánky peclive ctu,abych byl v obraze,muj osobní názor je,ze vsechny uvadené zpusoby vyroby EE vcetne distribuci budou jeste velmi dlouho vedle sebe fungovat a kazdý si najde své misto na zemi,pokud dnes davají do provozu nove atomove bloky/Finsko,Francie/je zrejmé,ze je v horizontu dvaceti let nemohou odstavit,teda je to muj nazor

Vladimír Šimek
10. prosinec 2021, 11:26

Když se teď koukám na Německo a aktuální stav, tak 37% jde z uhlí, slunce 0, vítr 17%. Při spotřebě Německa přes 60GW jsem opravdu zvědav, kde chtějí tu elektriku vzít až uhlí odstaví. Jo, a 11% z jádra - to půjde taky pryč. Takže veškeré úvahy o 20kW bateriích jsou tady poněkud k smíchu - i když jich bude hodně. Německo je 10x větší než my, to znamená při uložené energii 1200GWh mám zásobu na cca 40 hodin. A pozítří?? A to je hodně optimistické...

Nefi
9. prosinec 2021, 11:13

V ČR např. 2 mil. aut s 50kWh baterií a 1 mil. domácností s fotovoltaikou s 20kWh baterií. Celkem 120GWh. Myšlenka, že jádro nebude moci přes léto vyrábět až takové sci-fi. V každém případě porovnání cashových nákladů mezi OZE s akumulací a jádrem může být zajímavou úlohou. Zatím nemám dostatek dat.

Miroslav
9. prosinec 2021, 11:38

Když započtu pořizovací cenu FVE s baterií, a životnosti jednotlivých komponent (hlavně baterií), tak by výkupní cena elektřiny z virtuální elektrárny byla nekonkurenceschopná. Tedy pokud nedonutíte lidi aby prodávaly elektřinu pod výrobní náklady a zároveň si zkracovali životnost baterie vybíjecími cykly navíc. V ČR s účinností panelu cca 1MWh/1kWp je to úplná blbost.

pr
9. prosinec 2021, 12:21

To co se dělo v energetice v ČR posledních 15 let nedává distributorům jakoukoli naději, že lidé budou spolupracovat. Takže takovéto články manipulující podvědomí lidí jsou zbytečné. Každý pojede za své a na sebe, maximálně se sdruží do energetických družstev. Tedy bez distributora. Jojo, kdo seje vítr, sklízí bouři milí distributoři. Kdo chce moc, nemívá nic. A to ještě za vlivného přání aby malinkým výrobcům koza zdechla. Ona nezdechla a nyní je k nezaplacení.

mart
9. prosinec 2021, 16:55

Tak to jsem zvědav jak to ti lidé na sebe bez distributora a normálních elektráren budou dělat v zimě.

pr
10. prosinec 2021, 05:48

Pro pomaleji chápající - bez distributora se obejdou při výrobě. Tak jak to dosud distributor svými obstrukcemi požaduje. Do odezdikezdismu mne nedotlačíte. Prostě při odběru budou postupovat tak jako kdokoli jiný, budou odebírat kdy se jim zachce a kolik se jim zachce. Stejně tak šetřit budou dle svých možností. To že 90% roční spotřeby si vyrobí sami je čistě jejich věc. Ale distributor nebude chlemtat u koryta kde mu zdarma pošlete energii kterou on za lichvářský úrok okamžitě prodá vedle, stabilizujete mu síť a on ještě bude ohrnovat nos.

jozka
10. prosinec 2021, 08:06

"Stabilizujete sit"...

Ano, elektrina vyrobena nahodile v case i mnozstvi stabilizuje sit :-D

mart
10. prosinec 2021, 08:57

Já o distributora nemám strach, on se tomu přizpůsobí. Stejně jako se přizpůsobují investoři, včetně těch do domácích zdrojů.

Nefi
9. prosinec 2021, 12:27

Ve virtuální elektrárně budete lidem platit za to, že se do ní zapojí. Vybíjecí cykly jsou samozřejmě důležitým argumentem. Až naroste instalovaný výkon v OZE a objem akumulací, vytvoří se trh s touto energií, kterou budete ukládat. Slunce a vítr mají mezní náklady blízké nule, k tomu cena akumulace. A opakuji, že vznikne zcela nový trh. Dost možná červenec-srpen bude období, kdy ČEZ bude dělat rozhodnutí, že bude prodávat jadernou energii pod náklady, aby nemusel Temelín s Dukovany odstavit.

Miroslav
9. prosinec 2021, 12:58

Dobrá, uvedu přesnější příklad. Doma na FVE si vyrobím ee cca za 0,6Kč/kWh (to je ta elektřina zadarmo, rozpočítána na pořizovací cenu FV panelů a hybridní měnič za dobu životnosti tohoto soustrojí, odhad z mé instalace) a uložím ji do baterie s životností cca 10 let za 2Kč/kWh (opět odhad, dost optimistický, také z mé instalace na RD).Výsledná cena v nákladech bez zisku za ee zadarmo je 2,6 Kč/kWh. To je energie, kterou mám schovanou pro svoje užití než zase výjde slunce. Pokud tuto ee prodám do virtuální elektrárny, tak musí mít vyšší cenu, než ee kterou budu muset nakoupit od distributora v noci jako náhradu za tuto prodanou. Jako prosumer (producent/konsumer) jí ale budu kupovat ne za cenu na burze, ale včetně zisku prodejce, distribuce, poplatek za jistič, poplatek OZE daň z EE, DPH atd. Dle současných cen energií se nedostanu pod 6Kč/kWh. Jaderná elektrárna vyrobí ee za 90EUR/MWh v případě Hinckely point C je garantovaná cena 109EUR/MWh, což je na úrovní toho co si vyrobím doma "zadarmo" na FVE s baterií. Cena za kterou budu bez zisku a bez amortizace výrobního zařízení prodávat mnou vyrobenou a uskladněnou ee je 240EUR/MWh. Jadrený zdroj jej bezemisně vyrobí za polovinu. Můžete mi vysvětlit ekonomiku takového provozu, pořád nechápu kde je pro mě jako prosumera ta ekonomická výhoda.

Petr Prochaska
9. prosinec 2021, 13:35

Co se týče ceny baterií, tak se prodávají LiFePO4 s životností 8000 cyklů zhruba za 10 tis Kč/kwh. 2 Kč/kWh mi přijde přehnané. Navíc po těch 8000 cyklech by baterie měla dál fungovat, i když s trochu nižší kapacitou. Ale těžko říci za bude za 10 let.

Miroslav
9. prosinec 2021, 13:45

Na baterii 11,6 kWh, je roční provoz cca 150kWh/1kwh kapacity baterie, při ceně kterou uvádíte 10 000Kč/kWh kapacity baterie stojí uložená ee za 10 let životnosti baterie 6,6 Kč/kWh. Jak jsem psal, 2 Kč/kWh je velmi optimistický odhad

Miroslav
9. prosinec 2021, 13:56

Jiný výpočet přes počet cyklů bude asi přesnější s velkým ALE. 8000 cyklů, 10 000 Kč/kWh. Za životnost baterie uložíte za 0,8 Kč/kWh. Problém je v té životnosti baterie. 8000 cyklů při 250 cyklech za rok (v zimě to fakt nepracuje) je životnost baterie 32 let. Takže ano, pokud budu provozovat baterii 32 roků s plnou kapacitou při ceně 10 000Kč/kWh. Tak cena uložení je 0,6+0,8= 1,4 Kč/kWh.

Tomas Urbanek
9. prosinec 2021, 15:00

a jeste bych dodal, od podzimu do jara budeme brat energii kde?

z baterii fve a z elektromobilu? kde se tam ta energie vezme? z ds? a kde se vezme v ds kdyz nebudou primarni zdroje?

opravdu bych temto "optimistum" kteri tu sni sve sny doporucil nainstalovat si doma ostrovni fve a vypnout na rok jistic do ds.

ono by je to brzo preslo po tvrde srazce s realitou

Nefi
9. prosinec 2021, 15:29

Je rok 2030 a instalovaný výkon v solárech je 30GW, z toho 6GW postavil ČEZ, 18GW ostatní velké projekty a 6GW si postavili lidé na střechách. Dalších 5GW je vítr. Kromě toho zde existují virtuální elektrárny 120GWh. Dále existuje silná letní nabídka z Německa, které má též přebytek, prodávat nám elektřinu pouze za cenu profilů. Dodavatelé soutěží, kdo bude moci uložit energii. Vznikne trh s formami ukládání energie a různými cenami. Konkurence mezi červnem a srpnem je tak velká, že si ČEZ může říct, že na konci května zahájí odstávku všech bloků a pustí to až 1. září.

Emil
9. prosinec 2021, 15:53

Legenda o elektřině, která bude tak levná, že se ji nevyplatí ani měřit, existuje od roku 1954. Jak vidno přetrvává dodnes.

Podobně je to s předpokladem 5 GW ve větru v roce 2030. Studie větrného potenciálu AV ČR očekává v roce 2030 i v optimistickém scénáři méně než polovinu, konkrétně 2,3 GW. V konzervativním dokonce jen 0,8 GW.

energetik
9. prosinec 2021, 16:47

Emil

ta legenda je již několik let realitou. Ti s vlastním zdrojem si už spotřebu své vlastní energie nemusí měřit natož za ni platit tak tomu bylo v ČEZku. Platba za spotřebu vlastní elektřiny skončila 1.1.2016, do té doby platila povinnost měřit spotřebu vlastní elektřiny vykazovat i v OTE a platit za ni.

Milan Vaněček
9. prosinec 2021, 17:33

Emil správně zmínil "Legenda o elektřině, která bude tak levná, že se ji nevyplatí ani měřit, existuje od roku 1954". Musím ho pochválit.

Ano to byla legenda o jaderné elektřině. naprostá novinářská pitomost.

Jádro zklamalo.

Naproti tomu fotovoltaika představuje návrat ke kořenům naší civilizace.

Je to jako začátek pěstování obilnin, rýže, ... před mnoha tisíci let = přímá přeměna sluneční energie v něco fundamentálně důležitého (výživa, nyní elektřina).

Jsem rád že už řada diskutujících zde vidí, co tu tvrdím již mnoho let:

1)fotovoltaika a akumulace (ekvivalent fotosyntézy v zemědělství) bude zcela dominovat v našem klimatu od jarní po podzimní rovnodennost, v jižnějších zemích, kde žije mnohem více obyvatel, pak po celý rok

2)větrná energetika bude nezbytný doplněk v severních zemích v zimním období

3)vodní elektrárny byly, jsou a budou toto vše doplňovat

Jaderná energetika byl krok stranou a ztratí ekonomickou konkurenceschopnost nejen v EU a USA, ale i v jiných zemích (pod 55. či 60. rovnoběžkou na severní polokouli) a všude na obydlené části polokoule jižní. Zůstane jí jen obrovský význam vojenský.

Emil
9. prosinec 2021, 18:58

Rádobyenergetiku, to je asi tak realitou jako legenda o levném pivu když si koupíte pivovar...

Vaněčku, nebyla to žádná novinářská pitomost, prohlásil to někdejší předseda AEC. Později se to samé říkalo o fúzi a dnes jsou na řadě OZE. Pořád je to stejná pitomost jako tehdy.

Na vaše věštby a oslavné ódy nejsem absolutně zvědavý, můžete si ušetřit práci.

mart
9. prosinec 2021, 22:02

Pokud se podaří vyřešit výrobu v zimě, nebo super dlouhodobý zdroj akumulace, tak to může fungovat dobře.

Jiná varianta je následující: V roce 2030 se mění sledování spotřeby včetně domácí na online model s denním odečtem a denním stanovováním cen. Ceny v letních měsících díky obrovským přebytkům dosahují nulových či dokonce záporných hodnot. Vedle silové elektřiny se i ceny za distribuci mění a v létě jsou velmi nízké díky volným kapacitám. V zimních měsících kvůli nedostatku zdrojů a přenosových kapacit naopak stoupají ceny na hodnoty 30Kč/kWh. A teď si udělejme úvahu o tom jestli se i v takovém stavu vyplatí dát si na střechu panely :-)

pr
10. prosinec 2021, 05:57

Vám, kteří se takto ptáte a takto argumentujete se dozajista nevyplatí. Nám se už vyplatilo. A vo to de, o tom je to podstatné.

mart
10. prosinec 2021, 08:54

V žádném případě nepochybuji o tom, že mnohým se solární panely již vyplatily. Chápu, že některým navíc o nic jiného ani nejde. Jen pak nechápu to nadávání na distributora, který k tomu asi přistupuje stejně. Ještě pár let v tom budeme takto pokračovat. Pak ale bude muset dojít ke změně přístupu, který jsem nastínil, tedy k tomu, že když bude svítit a foukat, tak bude cena elektřiny i pro spotřebitele nulová, nebo záporná. Když svítit a foukat nebude a k tomu ještě bude mrznout, tak naopak bude hodně vysoká.

Omega
9. prosinec 2021, 12:19

2 miliony aut s 50kWh baterii = 1600 miliard

1 milion 20kWh baterii = 100 miliard

Takže 1700 miliard utraceno na uložení energie, co Temelín vyrobí za 55 hodin.

Tak nevím, moc se mi to ekonomicky nezdá.

A pořád chybí funkční řešení (mimo JE), jak tu energii mít i v zimě.

pr
9. prosinec 2021, 12:23

Stačí se oprostit od odezdikezdismu a funkční řešení (nedokonalé, jako vše na tomto světě) se samozřejmě uvidí. Jen sundat klapky z vočí.

hlpb
9. prosinec 2021, 12:52

Omego, nechci ti brát radost, ale možnost ukládání a následné dodávání EE do sítě je sekundární vlastnost elekromobilů, primární = dopravní prostředek. Sekundární je jen výhoda proti spalováku, elektroauto může být užitečné a dokonce i majiteli vydělávat, i když stojí jen u domu.

Jinak v zimě samozřejmě elektoauta a domácí úložiště skladují EE už nyní. Dnes to funguje takto, v zimě si majitel domácí baterie uloží energii, když je levná (noc, nebo když hodně fouká) a následně ji přes den spotřebovává, když je drahá, nebo jí přeprodá do sítě

jozka
9. prosinec 2021, 13:02

...a do hokny jede mastnou tyci. Neodolatelne!

Vinkler
9. prosinec 2021, 14:40

Pane Bláha nechci vám brát radost ale ověřil jste si. o klik je dražší nabíječka auta, co umí :

1)nabíjet

2)dodávat do sítě a u toho řídit

-rovnoměrné zatížení fází

-účiník

-zkreslení sinusovky

Nefi
9. prosinec 2021, 13:01

2 mil. aut si lidé koupí, aby jimi nahradili benzín a naftu a domácí akumulaci si lidé pořídí ke svým fotovoltaikám na střeše. Zapojení do virtuální elektrárny je jen bonus, nepotřebujete dalších 1700mld. Kč.

Jinak Platts udává, že cena baterie do roku 2023 klesne na 73USD/kWh, takže investiční náklady na komerční bateriové úložiště 120GWh by byly 200mld. Kč. Dále Tesla tvrdí, že její nové baterie si vedou skvěle i po 15000 cyklech. Jak vidíte, otázka, zda Temelín a Dukovany budou v létě vůbec vyrábět, je zcela legitimní.

Robo
10. prosinec 2021, 09:22

Jen něco málo o fotovoltaice. Mám instalovaný špičkový výkon 1,2kW - pro letní jasný den. Energii používám pouze k ohřevu vody. Ale mám za 3 roky používání určitý přehled jak to funguje. V létě je rozptyl výkonu cca 0.1W - slunce za mrakem a oněch 1.0 - 1.2kW při přímém osvícení. V zimě ohřev vody moc nefunguje - výkon při jasném dni a přímém slunci dosahuje max 0.15kW. Při zatažené obloze se měnič (DC/DC) nerozjede vůbec. Letos v listopadu jsem ohříval vodu jen 6 dní. Prosinec na tom není lépe. Včera 0 a dnes taky. Takže moje zkušenost je, že v zimě FVE je cca na 15% maxima.

Problém je, že v létě vyrobenou energii nedokážeme uskladnit do zimy. Akumulátory jsou ekonomicky i materiálně pro tento účel nepoužitelné. Proto se akumulátory používají jen pro regulaci intradenních výkyvů - tam je to ok, sice drahé ale ... ok.

Co se týká ceny akumulátorů ty závisí na vývoji cen materilálů, ze kterých se vyrábí. Ty rostou a jaksi chybí prostor pro zlevnění - 73USD/kWh vidím spíše jako utopii, materiály tvoří 85% ceny. Ledaže by výrobci připravovali super-tajnou technologii o které nevíme. V současnosti ceny akumulátorů rostou !

jozka
9. prosinec 2021, 13:05

Neprispival jste kdysi na aktualne? Tam jsem se taky potkal s jednim, co mne presvedcoval, ze mu k nakrmeni rodiny staci litr na tyden. No a kdyz jsme zacali pocitat, tak to bylo kazdou chvili "to nemuzete pocitat, to uz mate doma".

Zdraham se uverit, ze by takovi byli dva.

Petr Prochaska
9. prosinec 2021, 13:26

Jednou za rok je stejně na dva měsíce odstávka na výměnu paliva v JE, takže stačí naplánovat odstávku na léto a je problém s velkou výrobou ze solárů v létě vyřešen.

pr
9. prosinec 2021, 16:14

A v zimě se zálohou schopnou najet, taky.

Omega
9. prosinec 2021, 12:27

Také jste si v článku všimli toho, že austrálie chce přestat dotovat FVE - prostě je chce 14.2.2022 převést do reálného tržního režimu - tj. když nemáš odběratele, tak máš smůlu.

Jsem zvědav za jak dlouho přijdeme na podobné uvažování i v Evropě.

pr
10. prosinec 2021, 06:04

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Jenže tady v Evropě to tak chodí. Vyrábíš pro sebe a pokud nemáš tu energii kam uložit tak holt zůstane na střeše a žádné manipulace jak skrytě dotovat distributora (viz. článek) nás nezajímají. Takže pokud Vy jste to nepochopil, tak jste v poznání silně za těmi opicemi, které žijí v Evropě. I když byste si to přál, není reálné podle Vás posuzovat zbytek společnosti.
.

Miroslav
9. prosinec 2021, 13:29

Cena pro koncového zákazníka který buduje FVE s baterií je a bude 600-700 USD/kWh.

richie
9. prosinec 2021, 15:02

to by celkom zodpovedalo aj poslednemu reportu od Lazardov 15.0, kde pre rezidencnu instalaciu FVE+baterky udavaju cenu 563~842$/kWh (bez dotacii so zivotnostou 20rokov a kapacitou bateriek na 4h)

Viktor
9. prosinec 2021, 15:13

Možno dospejú do stavu, ako v Texase.

Potom to budú aj takto stabilizovať?

https://www.cnbc.com/2021/12/04/bitcoin-miners-say-theyre-fixing-texas-electric-grid-ted-cruz-agrees.html

energetik
9. prosinec 2021, 16:36

V Austrálii mají celkem rozumné distributory, tam je to reálné. Řeší pouze to co prochází měřením, co je za měřením v domě do toho nos netrkají. Klidně si kdokoliv může ze střechy do sklepa posílat i 50kW. Pouze v předávacím měřícím místě nesmí být překročena fázová nesouměrnost 10kW (v ČEZku pouze 3,7 kW) a celkový dodávaný výkon 30kW (v ČEZku 10kW) při provozu bez licence (bez podnikání). Takže jim to poskytuje více možností. Poctivé fyzikální měření dodané a spotřebované energie je samozřejmost, žádný ČEZký přeprogramovaný šizoměr na podvodné měření po fázích.

pr
10. prosinec 2021, 06:11

Pokud to je tam jak jste napsal, ta klobouk dolů. U nás jste to popsal špatně, 10kW není výkon dodávaný do soustavy, ale jde o omezení celkové velikosti. Takže stát nás omezuje abychom se náhodou nevymanili ze závislosti nad chráněným vrchním lichvářem republiky (viz. DPI)

Vinkler
9. prosinec 2021, 16:43

Co je podvodným měřením po fázích?

energetik
9. prosinec 2021, 17:00

To je výjimka kterou distributorům schválil odklaněcí ministr Kocourek v roce 2011. Vydal ji ve vyhlášce 82/2011 v §6, odst.6 s lživým odůvodněním že prý to po nás požaduje EU. Dovoluje distributorům přeprogramovat třífázové elektroměry které budou použity pouze u NN měření a pouze v místech se zdroji energie a to tak, aby se chovali jako 3 jednofázové. Ovšem displej i impulzní výstup zobrazuje pouze celkový součet, takže není nijak zkontrolované jestli elektroměr měří správně. Každý jiný elektroměr nebo analyzátor sítě cejchovaný u stejně zkušebny jako ten distribuční tak naměří značně rozdílné hodnoty.

Tím že je zákazníkovy ve skutečnosti nainstalovaný 3 x 1f elektroměr bez možnosti jeho kontroly je to v rozporu s energetickým zákonem. Další věc je že by zákazník měl mít možnost si dát na každou fází jiného obchodníka když má elektroměr rozdělen na 3 jednofázové elektroměry a měří tímto způsobem.

pr
10. prosinec 2021, 06:30

co udělat pro to, aby ta vyhláška byla soudem smetena z právního prostoru ČR?

Vladan
9. prosinec 2021, 20:52

Netestuji je to v provozu. Podmínkou dotaci a připojení do sítě byl bateriový system vybaven PLC které zajišťuje ovládání (dálkově spouštění nsbijeni a vybíjení) třetí stranou.

Takovym systémem je STORION. Systémy tvoří jednu ovladatelnou infrastrukturu.

... což se bohužel sestavě Goodyear (nebo jiný krám) + Pylontech (nebo podobný výběhový pokus o baterii) nikdy nepodaří.

Všichni co si nechali dodat bateriové úložiště bez PLC(řídící jednotka EMS (nejedná se o BMS!)) své volby budou do dvou let litovat.

Tyto sestavy nelze nikam implementovat ani inovovat.

Miroslav
9. prosinec 2021, 22:35

Dobrý den pane Marcalíku,

systémy Storion toto samozřejmě umí, ale ekonomicky je to blbost, jak jsem psal výše. Jinak se Storionem zatím absolutní spokojenost. Jen nevím zda propagovat výrobek, kterým jste výhradním distributorem pro ČEZko, není v diskuzi zakázáno.

pr
10. prosinec 2021, 06:21

Je to tak skvělý systém, že přes to, že byl prodáván jako systém s rychlým elektroměrem, tak roční přetoky k distributorovi jsou 150kWh. Nainstalovaný systém neumožňuje připojit signál HDO a tak smysluplně využít NT. Časové nastavení je v rastru 1hodina (v celou), takže využití 2hodin okna distributora je vždy s přisosnutím ve VT. atakdále.

pr
10. prosinec 2021, 06:34

A to Marcalík ještě zamlčuje, že ty GoodWe měniče montoval, takže s tím jaký to je šrot (jím uváděný "krám") má přímou osobní zkušenost.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se