Domů
Plynárenství
Dodávky plynu z Ruska do Evropy společností Rosněfť jsou opět na stole
Rosněfť
Zdroj: Piqsels

Dodávky plynu z Ruska do Evropy společností Rosněfť jsou opět na stole

Dodávky zemního plynu do Evropy jsou stále na relativně nízkých hodnotách, což se spolu s aktuálně chladným počasím podepisuje na cenách této komodity. K navýšení dodávek by mohla přispět ruská společnost Rosněfť, která o práva na vývoz plynu usiluje již delší dobu. Návrh potřebné legislativy by měl být na základě pokynů ruského prezidenta hotov během prvního čtvrtletí příštího roku.

Ceny zemního plynu na evropských trzích opět atakují nová historická maxima. Kromě sílící poptávky a očekávaného chladnějšího a méně větrného počasí během druhé poloviny prosince má zásadní podíl nízký objem dodávek plynu z Ruska. Ty se během listopadu propadly na vůbec nejnižší úroveň v letošním roce.

Ceny zemního plynu v obchodním bodě TTF, který je nejlikvidnějším trhem a zároveň cenovým benchmarkem pro Evropu, se pro lednový kontrakt v posledních dnech opět blíží hranici 100 EUR/MWh, rychlejší růst lze v tomto týdnu nicméně pozorovat zejména u cen pro příští léto, kdy bude nutné naplnit evropské zásobníky plynu, které mohou být po letošní zimě opět blízko historickým minimům.

Situaci na evropských trzích by mohlo pomoci navýšení dodávek plynu z Ruska, na kterém by se mohla podílet i tamní společnost Rosněfť. Spekulace o možných dodávkách Rosněftí se objevily již dříve v tomto roce, k žádným konkrétním krokům však nedošlo. Podle informací ruské agentury Interfax, o kterých informoval server Reuters, nicméně ruský prezident Vladimir Putin nařídil tamní vládě připravit návrh potřebné legislativy, která by umožnila Rosněfti dodávat do Evropy zhruba 10 miliard kubíků plynu ročně. Návrh by měl být hotov do začátku příštího března.

V současné době disponuje výhradním právem na vývoz zemního plynu pomocí plynovodů z Ruska tamní plynárenský gigant Gazprom.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Alexandr Megalrogov
8. prosinec 2021, 13:55

Je to jako u blbejch na dvorku. EU má problém s nedostatkem plynu a tím pádem extrémními cenami. Ale pořád dělají vše proto, aby nasírali největšího dodavatele plynu do EU. Co se potom diví, že jim Rusko prostě víc neprodá?

vlasta
8. prosinec 2021, 15:58

Ve skutečnosti je to obráceně. EU nemá problém s nedostatkem plynu, ale s jeho cenou. Rusku za jeden rok zvedlo cenu plyno o 400 %.

Mimochodem EU spotřebovává pouze 38 % plynu z Ruské federace, celý 62 % má z Norska, Holandska a Severní Afriky. Za to Rusko 75 % své roční plynové produkce prodá právě do EU.

Kdyby EU přestala kupovat ruský plyn, čeká Rusko bankrot.

Alexandr Megalrogov
8. prosinec 2021, 17:08

Máš problém s pochopením psaného textu Vlasto. Rusko je největším jednotlivým dodavatelem plynu (Gazprom). A cena je vysoká proto, že plyn prostě není. A cenu nezvedlo Rusko, ale pro EU je určována spotovým trhem v Amsterdamu, jak si přála EU. Chce-li EU více plynu, aktuálně je schopen ho dodat asi jenom zase Rus. Jenže Rus ho dodá jenom přes NS2. EU si musí vybrat. Buď přistoupí na podmínky toho, po kom něco chce, nebo prostě bude v EU zima a draho.

Jan Stehlik
8. prosinec 2021, 18:52

Roky se rusko tlačilo na EU trh a podbízelo se cenou . Holandani mají zavřené plynové pole . Není problém soběstačnost EU v plynu . Dokonce se už tahaj z izraele plynovody . Egypt a izrael už také nachází naleziště . Jen jde o dohody a stabilní dodávky . Celý tenhle humbug s vysokými cenami je zpusoben GD a teď krizí s covidem . Kdy se vše naplano rozjelo , jenže nejsou dojednané dodávky . Stačí se podívat na grafy cen plynu v USA a v evropě . Zatímco v USA to kolísá stejně v pruběhu 20 let , tak němci svým blbnutím s uzavíráním atomek a emisenkami zvedly obrovsky poptávku plynu . Proto stojí plyn pětinásobně.

Pavel
8. prosinec 2021, 18:10

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

děvče ty jsi tak chytrý že by jsi mělo jít rovnou do bruselu v české kotlině je tvé idiocie škody tam by jsi konkurovala ty šmudle Ursula von der Leyenové ta je tak blbá že dokázala zlikvidovat německý bundeswehr rychleji jak rusové na východní frontě tak tak blbka k blbce sedá - plyn se nakupuje na energetické burze a tam tvoří ceny spekulace - tedy pokud nemáš přímou smlouvu s dodavatelem jako němci madaři srbové... ale to ty nepochopíš
.

feliz navidad
8. prosinec 2021, 22:16

Kde jste přišel na to, že Rusko 75% produkce prodá do EU?

"V lednu až listopadu 2021 Gazprom podle předběžných údajů vyrobil 467,6 miliardy m3 plynu. Export do zemí mimo SNS zvýšil Gazprom na 171,5 miliardy m3."

vlasta
8. prosinec 2021, 16:02

EU nemá problém s nedostakem plynu, ale s jeho cenou. Cena ruského plynu vzrostla za 1 rok o 400 %.

Rovněž EU kupuje většinu plynu (62 %) z Norska, Holandska a Severní Afriky, pouze 38 % pak z Ruska.

Zatímco Rusko prodává 75 % své produkce do EU a jen 25 % do celého zbytku světa.

EU je pro Rusko absolutní VIP zákazník, kterého nemá kým nahradit.

Marek
8. prosinec 2021, 17:55

Keď je problém iba vysoká cena ruského plynu, EU nech nakupuje tam, kde je lacnejší - nórsky,us,africký. Ale teraz vážnejšie. na trhu nie je spotový plyn, lebo zákazníci boli zvyknutý, že na trhu ho bolo po minulé roky dosť a vtedy na lacnom plyne aj zarobili. Ale teraz Gazprom predsa potrebuje sprevádzkovaž NS2. Možno čakali, že cez NS2 budú prepravovať už tento rok a preto si nekupovali drahé kapacity na Jamale a Ukrajine. Ako sa tu často argumentuje, že Nemci / a všetci/ kupujú ruský plyn , rusi za to vyrobia zbrane, ktoré namieria na nás. A Rus si povie, prečo máme platiť Poliakom a Ukrajincom - veď nám robia strašne zle. Tak si to prepravíme cez NS2 keď nám ho Nemci dovolia spustiť. Cena ide stále hore, tak sa neponáhľajú /ale chceli by/. Na plyne teraz zarábajú všetci.Opakujem - všetci. Sú to politické hry. A možno je v obehu aj veľa vytlačených peňazí a treba ich z obehu stiahnuť.

Dušan
8. prosinec 2021, 16:26

To nie je ako "u blbejch na dvorku" ... a ak tak v Rusku ...

Podmienky otvorenia NS2 sú známe už roky ... Rusi však skúšajú "pretlačiť" cez nátlak bez splnenia, hoci keby chceli už to dávno majú poriešené.

To budeme skákať ako nám budú Rusi pískať ?

Alexandr Megalrogov
8. prosinec 2021, 17:10

Chceš plyn? Gazprom ti ho dodá, ale přes NS2. Pokud nechceš, klidně to prodají do Číny.

Dušan
10. prosinec 2021, 21:18

Nepredajú : ) ....

Keby to bolo také jednoduché tak načo by stavali drahý NS2 ?

feliz navidad
8. prosinec 2021, 18:38

Než zase budete něco plácat, tak si zjistěte, jak to ve skutečnosti je. Podmínky zprovoznění NS2 se změnily během výstavby.

"Tato pravidla se přitom až do roku 2019 nevztahovala na provozovatele plynovodů směřujících do EU ze třetích zemí. Změna proběhla až v roce 2019, kdy již byl plynovod Nord Stream 2 ve výstavbě."

Omega
9. prosinec 2021, 14:16

Tohle není o Rusku, ale o EU. EU dělá vše pro to, aby to nefungovalo.

NS2 byl schválen a začal se stavět. Po položení prvních stovek kilometrů řeklo EU, sice to financujete, stavíte, ale pokud to chcete použít tak to nesmíte vlastnit a i potom to smíte použít jen z 50%

Milan
9. prosinec 2021, 16:34

Proč by mněli přistupovat na podmínky Německa.Je to jejich plyn tak si mohou stanovovat svoje podmíny a né že jim bude někdo poroučet co a jak mají provozovat. Tak jsme dopadli s el.energii,ČEZ muselo distribuci oddělit od výrobce tedy ČEZu a Němni nám teď diktují její cenu.

Asi tak.

Martin Černý
8. prosinec 2021, 14:41

Otevřete konečně NSII a bude plynu dost. Kdo to brzdí? Němci.

Dušan
8. prosinec 2021, 16:27

Trás na dopravu plynu je a bolo dosť ... NS2 technicky nič nerieši.

Petr
8. prosinec 2021, 21:03

Ale ano, řeší. A nejenom pro Rusko, ale i pro západní Evropu.

V nedávné minulosti na hlavní trase vedoucí přes Ukrajinu docházelo ze strany Ukrajiny k nezákonnému čerpání plynu, který byl určený pro EU. Ukrajina opakovaně, opožděně a dlouhodobě neplatila za plyn z Ruska, které několik roků toto trpělo a tak jim ho prostě muselo několikrát vypnout. To se samozřejmě děje virtuálně, s ohledem na trasu jednoho potrubí přes Ukrajinu, která ho prostě kradla. Takže zájem byl jak Ruský tak pochopitelně i Unijní, především tedy Německý.

No a druhý problém, již výhradně Ruský, bylo Polsko, které ze zcela nepochopitelných, leč jasných politických důvodů plyn z Ruska odmítlo a začalo dovážet zkapalněný plyn z USA. V tom u něj hrál roli typicky polský prospěch...dolary, moderní americké zbraně a pojistka toho všeho... vojenská přítomnost USA na polském území.

Takže výstavba a zprovoznění Nord Stream 2 mělo více než vážné důvody.

Tadeáš Twardzik
8. prosinec 2021, 16:15

Je zajímave Madaři mají stejnou cenu jak před rokem-a do prd. jím určitě nelezou.

Petr
8. prosinec 2021, 21:08

Přesně tak. Protože s Ruskem udržují naprosto normální standartní vztahy. Nenechávají se plně vtáhnout Spojenými státy americkými a Bruselem do nebezpečných a svět ohrožujících válečných a geopolitických hrátek.

To však bude trvat pouze do té doby, dokud v Maďarsku bude politika, kterou nastavuje premiér Orbán.

Petr
8. prosinec 2021, 20:39

Německá byrokracie....ano, jak zde již kdosi napsal, Evropané očekávali, že již letos nejpozději počátkem zimy bude v Evropě plyn z Nord Stream 2. Ale není. Neteče do Evropy kvůli Německé byrokracii, která jeho zprovoznění plánuje ne dříve, než na jaře nebo dokonce až někdy v červnu 2022.

No, osobně mi za tím VELICE smrdí vyděračský vliv Bidenovo USA, které již dlouho vyhrožují uvalením sankcí na EU, pokud se NS2 rozjede.

Je to Německo, kdo "neformálně" vede EU a má poslední slovo pro otevření evropských ventilů NS2, navíc ty trubky financovalo a končí na jeho území...a je to Německo, které je od konce WWII. pod silným ekonomickým, politickým a vojenským vlivem Washingtonu i Pentagonu a které musí trpět na svém území bezmála 100.000 amerických vojáků, včetně jejich jaderných zbraní (např. v Ramsteinu či v Büchelu), Základny nejsou německým územím, ani nepodléhají německému právu.

Petr
8. prosinec 2021, 20:49

Ještě nutno dodat, že za oním tlakem USA na absolutní zrušení NS2 je snaha Spojených států donutit Berlín, tedy EU, aby odebírala zkapalněný plyn frakovaný z amerických břidlic. Je proti Ruskému či Norskému zemnímu plynu z potrubí minimálně 3x dražší na těžbu a jeho zkapalnění a lodní doprava po moři se do ceny promítne také. No a v neposlední řadě jde také o poškození Ruské ekonomiky, samozřejmě.

Takže pro USA jde o "zabití dvou much jednou ranou"... zisk a geopolitická moc.

Milan Polák
9. prosinec 2021, 20:31

V současné době bych se zajímal , jak bude jednat nástupce Merklové.Oprostit se od politiky USA se mu těžko podaří. Bude ještě muset souhlasit s podmínkami, které musí podepsat amíkům každý nový německý premier. Navíc koalice, která v Německu vznikla je silně pro green deal a to naše ekonomika a ani politici nezvládnou ve prospěch našeho státu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se