Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Ropa výrazně zlevňuje kvůli obavám o poptávku

Ceny ropy se dnes výrazně snižují kvůli obavám o poptávku. Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes kvůli negativním hospodářským důsledkům války na Ukrajině zhoršil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,6 procenta z dříve předpokládaných 4,4 procenta.

Cena severomořské ropy Brent kolem 17:00 SELČ vykazovala pokles o zhruba čtyři procenta na 108,60 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela téměř 4,2 procenta na 103,68 dolaru za barel.

2. Demonstrační projekt malého modulárního reaktoru v Čchang-ťiangu dosáhl dalšího milníku

První lití betonových základů reaktoru ACP100 v elektrárně Chāng JiāngVýstavba demonstrační projektu víceúčelového malého modulárního reaktoru (SMR) ACP100 v čínské jaderné elektrárně Changjiang byla zahájena v polovině loňského roku. Nyní  byla na svou pozici umístěna ocelová reaktorová šachta. China National Nuclear Corporation (CNNC) uvedla, že komponenta o hmotnosti přibližně 4,85 tuny byla instalována 7. dubna během operace trvající 40 minut. Ocelovou šachtu navrhly a vyrobily dceřiné společnosti CNNC, Pekingský institut jaderného inženýrství a Čínský institut jaderného inženýrství.

3. Studie: Za polovinu úniků metanu z těžby ropy a plynu v USA mohou statisíce vrtů stojící za zlomkem těžby

Vrt pro těžbu zemního plynuEmise spojené s těžbou ropy a především zemního plynu jsou často diskutovaným tématem při posuzování emisní náročnosti výroby elektrické energie v plynových elektrárnách. Zatímco velké vrty jsou v USA pod environmentálním dohledem, statisíce malých vrtů regulaci nepodléhají. Podle nové studie však přitom velký počet těchto malých vrtů, které dohromady produkují pouze několik procent celkové těžby, stojí za polovinou veškerých úniků metanu spojených s těžbou ropy a plynu.

Studie, která byla podle agentury Reuters publikovaná ve vědeckém časopise Nature Communications, je prvním komplexním pohledem na úniky metanu z malých ropných a plynových ložisek na území USA. Ve studii se autoři zaměřili na 560 tisíc vrtů s nízkou produkcí, které však tvoří zhruba 80 % veškerých vrtů v USA.

4. Cena uhlí po zákazu dovozu ruského uhlí do EU prudce vzrostla

Těžba uhlí, ilustrační foto.Cena kontraktu na dodávku černého uhlí v příštím roce vzrostla od druhé poloviny března přibližně o 50 %. Již tak napjatý trh hledá po embargu na dovoz ruského uhlí alternativní dodavatele, nyní se však snaží předzásobit před další zimní sezónou. Situace na trhu s uhlím není tak kritická jako na trhu s plynem, alespoň z pohledu zajištění alternativních dodavatelů, nicméně alternativní dodávky se propisují do cen. 

Cena černouhelného energetického kontraktu API2 na příští rok, tedy produktu Cal-23, se aktuálně pohybuje na burze ICE okolo 246 USD/t. V druhé polovině března bylo přitom obdobný produkt možno nakoupit i za cca 163 USD/t.

5. MŽP schválilo dotace pro 61 nových fotovoltaických elektráren

Solární panel na střešeMinisterstvo životního prostředí (MŽP) schválilo dotace pro 61 menších fotovoltaických elektráren, vzniknou například v areálu firmy či na střechách supermarketů. Na jejich podporu ministerstvo rozdělí 347 milionů korun. MŽP o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Celkem MŽP a Státní fond životního prostřed (SFŽP) rozdělí na dotacích na zlepšování životního prostředí 686 milionů korun, část peněz bude vyhrazena také na projekty, které mají přispět k transformaci uhelných regionů.
„Je to jeden z mnoha dalších kroků, kterými cílíme na maximální snížení závislosti na fosilních palivech a ruských zdrojích,“ uvedla dnes k podpoře solárních elektráren ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL).

6. Provozovatelé sítí se snaží zrychlit připojování obnovitelných zdrojů

Solární elektrárnaS tím, jak se Evropská unie snaží zbavit závislosti na dovozu fosilních paliv z Ruska, roste stále více význam obnovitelných zdrojů energie. A to zejména v zemích, které mají pro jejich rozvoj vhodné podmínky. Mezi tyto země patří například slunné Španělsko či větrné Spojené království. V obou jmenovaných zemích nicméně provozovatelé přenosových soustav bojují s omezeními v oblasti připojitelnosti stále většího množství projektů. Informaci přinesl zahraniční server BloombergNEF (BNEF).

Jak španělský provozovatel přenosové soustavy Red Electrica, tak jeho britský protějšek National Grid ESO evidují velmi vysoký zájem od developerů o výstavbu elektráren využívajících obnovitelné zdroje energie.

7. BWXT představila novinky v oblasti vývoje mikroreaktoru BANR

MikroreaktorSpolečnost BWXT uzavřela smlouvu o sdílení nákladů s americkým ministerstvem energetiky ohledně vývoje mikroreaktoru BANR. Tento koncept předpokládá využití paliva TRISO, jehož testování by mělo být zahájeno v roce 2024 v Idaho National Laboratory.

BANR (BWXT Advanced Nuclear Reactor) je transportovatelný vysokoteplotní plynem chlazený reaktor o tepelném výkonu 50 MW. Koncepce předpokládá využití paliva ve formě TRISO částic s obohacením 19,75 % v grafitové matrici, která zajišťuje moderaci neutronů.

8. Čína letos plánuje rekordní přírůstky větrných a solárních elektráren

Větrné turbíny, ČínaČína se letos chystá instalovat rekordní množství větrných a solárních elektráren. Největší znečišťovatel na světě se snaží splnit klimatické cíle a zároveň snížit svou energetickou závislost na zbytku světa. Zároveň však počítá s dalším rozvojem uhelné energetiky.

Čína v letošním roce přidá 140 GW výkonu obnovitelných zdrojů energie (OZE), uvedl Tao Ye, výzkumný pracovník Národní komise pro rozvoj a reformy, nejvyššího úřadu pro hospodářské plánování v zemi. To je více než zbytek světa v roce 2020 dohromady, uvádí údaje BloombergNEF.

9. Francouzská EDF se chce stát evropským lídrem ve výrobě vodíku

Francouzská energetická společnost EDF minulý týden oznámila své plány v oblasti energetického využívání vodíku. Společnost chce do roku 2030 po celém světě realizovat zařízení na výrobu vodíku s celkovým instalovaným výkonem 3 GW. EDF chce rozvoj a financování těchto projektů zajistit pomocí dalších průmyslových partnerů a využíváním vnitrostátních a evropských podpůrných mechanismů.

Podle EDF bude nízko-emisní výroba vodíku spolu s přímou elektrifikací hrát zásadní roli pro dosažení uhlíkové neutrality. Významnou roli má vodík mít v oblastech, které není možné snadno  elektrifikovat.

10. Upustí Jižní Korea od svého plánovaného odklonu od jaderné energetiky?

Shin Kori 3 a 4. Zdroj: KHNPJižní Korea má pod nově zvoleným prezidentem potenciál změnit svůj přístup k jaderné energetice. Administrativa dosluhujícího prezidenta Moon Jae-ina zastavila práce na nových reaktorech a rozhodla neprodlužovat životnost stávajících zařízení nad 40 let. Nastupující jihokorejský prezident Yoon Suk-yeol se zdá být jádru nakloněn. Jaderné elektrárny v zemi pokryjí zhruba čtvrtinu spotřeby elektřiny.

Administrativa nově zvoleného jihokorejského prezidenta Yoon Suk-yeola pravděpodobně otočí dosavadní přístup země k jaderné energetice. Důvodem je kromě rostoucích emisí skleníkových plynů také ruská invaze na Ukrajinu. V současné době se totiž země řadí mezi pět největších importérů fosilních paliv, přičemž podle odhadů více než 20 % uhlí pochází právě z Ruska. Odklon od jádra by tak ještě více prohloubil importní závislost země.

Téma

Na co si dát pozor u domácí solární elektrárny. Příklad Českého soběstačného domu

Zdroj: Instagram @ceskysobestacnydumVolné pokračování příběhu Českého soběstačného domu vyprávěné iniciátorem projektu, Pavlem Podruhem. Technický pohled na věc je doplněn Michalem Klečkou, který stojí za návrhy v oblasti energetické soběstačnosti. Tentokrát je článek zaměřen na základní koncepty a pravidla vedoucí k bezpečné, technicky i ekonomicky racionální energetické soběstačnosti.

Veškeré úvahy, které vedly k níže popsaným pravidlům a konceptu, vychází ze základních lokálních a technologických podmínek Českého soběstačného domu, které byly představeny v minulém díle.

Zelený vodík je poprvé levnější než vodík ze zemního plynu

hydrogen vodíkZelený vodík z obnovitelných zdrojů energie se měl stát konkurenceschopným až za několik let. Rostoucí cena zemního plynu způsobená nejistotami ohledně dodávek z Ruska však způsobuje, že zelený vodík je již nyní v mnoha částech světa levnější než vodík získávaný ze zemního plynu.

Protože tzv. zelený vodík neboli vodík vyrobený za využití elektřiny z obnovitelných zdrojů energie byl více než dvakrát dražší než tzv. šedý vodík vyrobený z fosilního zemního plynu, nebyl průlom v této budoucí technologii očekáván dříve než za pět až deset let.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se