Domů
Energetika v zahraničí
Čína letos plánuje rekordní přírůstky větrných a solárních elektráren
Větrné turbíny, Čína
Úvodní fotografie: Land Rover Our Planet / Flickr / CC BY-ND 2.0

Čína letos plánuje rekordní přírůstky větrných a solárních elektráren

Čína se letos chystá instalovat rekordní množství větrných a solárních elektráren. Největší znečišťovatel na světě se snaží splnit klimatické cíle a zároveň snížit svou energetickou závislost na zbytku světa. Zároveň však počítá s dalším rozvojem uhelné energetiky.

Čína v letošním roce přidá 140 GW výkonu obnovitelných zdrojů energie (OZE), uvedl Tao Ye, výzkumný pracovník Národní komise pro rozvoj a reformy, nejvyššího úřadu pro hospodářské plánování v zemi. To je více než zbytek světa v roce 2020 dohromady, uvádí údaje BloombergNEF.

Tato prognóza signalizuje, že Čína předbíhá svůj oficiální cíl v rozvoji OZE. Podle BloombergNEF chce Čína do roku 2030 dosáhnout instalovaného výkonu ve větrných a solárních elektrárnách ve výši 1 200 GW. Ke konci loňského roku přitom instalovaný výkon těchto zdrojů dosáhl 678 GW.

Instalovaný výkon solárních elektráren se letos v Číně zvýší o zhruba 70-75 GW a od roku 2023 jich bude instalováno 100 GW ročně, uvedl Tao na online fóru pořádaném Čínskou asociací fotovoltaického průmyslu. Nárůst domácího solárního trhu může pomoci snížit rizika pro čínské výrobce panelů poté, co USA zahájily obchodní šetření, zda neobcházejí cla, uvedl na fóru Wang Shijiang, hlavní tajemník CPIA.

Díky značné soběstačnosti Číny ve výrobě solárních panelů a větrných elektráren, hraje agresivní zavádění OZE také roli v úsilí země o zvýšení energetické bezpečnosti v době celosvětových otřesů na trhu s energetickými komoditami. Ze stejného důvodu země usiluje o rozvoj svého uhelného průmyslu a modernizovala, ale i vybudovala nové uhelné elektrárny.

"Naše tradiční energetika, ať už těžba uhlí nebo výroba elektřiny v uhelných elektrárnách, si udrží určitý růst a tempo růstu by mohlo být rychlejší než v minulých jednom až dvou letech," řekl Tao.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Jimi
19. duben 2022, 09:06

Čína ví co je budoucnost energetiky. 75GW fotovoltaiky je v roční výrobě ekvivalent 9 reaktorů Hualong one s koeficientem 85%. A 75GW větrných turbín je ekvivalentem 18 reaktorů.

Jan Veselý
19. duben 2022, 09:10

HUSTÝ. Jen pro srovnání, ta nová výroba postavená v Číně za letošní rok odpovídá nějakým 35-40 GW v jaderných reaktorech. Celkový instalovaný výkon JE v Číně je ~51 GW. Věci se dějí stále rychleji. A vypadá to, že ve zbytku světa by se taky mohly lámat rekordy. Vovka se o to postaral.

Michal K.
19. duben 2022, 09:32

100GW OZE rocne je uctyhodny vykon.

Lenze Cina je v produkcii OZE sebestacna.

Mozme to iste povedat o EU ?

Jan Veselý
19. duben 2022, 09:39

Evropa se v příjmu větrné a solární energie rovněž soběstačná.

Ale jo, chtěl by to ještě několik továren jako má být tahle. S výrobou větrných elektráren problém není a fabriky na Li-ion články se v EU taky utěšeným způsobem staví.

Turby
19. duben 2022, 12:22

Jen k tomu take masivne stavi tepelky a jaderky. Muzeme to same povedet o EU? :-€

Jan Veselý
19. duben 2022, 12:30

Ono, slovo "masivně" znamená v případě JE něco dost jiného. V tomto konkrétním případě cca 10x pomaleji než OZE. Tohle tempo výstavby už znamená, že OZE už pokrývají veškerý růst spotřeby elektřiny v Číně.

Turby
19. duben 2022, 14:44

Jestli ono nahodou nestaci postavit 1GW jaderek a tepelek na 10+GW oze. Ale proc tomu tak je, to nekteri nejsou schopni chapat. :-)

Jan Veselý
20. duben 2022, 15:21

10x pomaleji přepočteno na dodanou energii ve formě elektřiny.

Michal K.
19. duben 2022, 13:47

no to nemozme. EU jaderky stavat nevie. Alebo iba s obrovskym meskanim

Jan Veselý
19. duben 2022, 14:18

Slovensko není EU. Většina EU zadney jadérky stavět nechce a nepotřebuje.

Emil
19. duben 2022, 14:37

Jak definujete většinu EU? Já jen že "jadérky" stavět chce Francie, Polsko, ČR, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko (spolu s ním Řecko), Rumunsko, Finsko, Estonsko, Slovinsko (spolu s ním Chorvatsko), Nizozemí, dokonce to zvažuje i Belgie, Švédsko a Litva, tak není to náhodou většina EU? A jak definujete jestli je někdo potřebuje nebo nepotřebuje?

Milan Horak
20. duben 2022, 11:35

EU JE potřebuje, jenže kvůli iracionálnímu strachu je někteří nechtějí. Byly by Germáni dnes vydiratelní, kdyby místo plynu používali na výrobu ee jádro?

Jan Veselý
21. duben 2022, 09:31

ad Horak) Kde se používají JE jako pološpičkové a špičkové zdroje elektřiny?

Jan Veselý
21. duben 2022, 10:00

ad Emil) Polsko - v reálu jim nevěřím, že něco někdy stavět začnou, je to jen taktika, jak držet naživu jejich uhelné elektrárny a těžbu uhlí, Řecko - ani omylem, Estonsko - akorát něčí sny o SMR, ne státní politika, Slovinsko/Chorvatsko - tam už se 12 let rozhodují a ještě min. 5 let budou, Nizozemí - jedna proklamace a skutek utek, Belgie - žádné nové plány nemá, Švédsko - jedno vyjádření v roce 2016 a plán na 100% podíl OZE v energetice, Litva - jeden projekt, který byl v roce 2016 dán k ledu "until it either becomes cost effective under market conditions or is needed for energy security".

Uznal jsem vám Francii, ČR, Slovensko (kvůli "jednou možná Kacerovice"), Maďarsko, Bulharsko, Finsko, Rumunsko.

7 zemí z 27 není většina. Z těch 8 dalších je 1 (Polsko) v kategorii "kdoví jestli", 4 (Řecko, Švédsko, Belgie, Litva) v kategorii "mimo realitu" a 3 (Nizozemí, Slovinsko, Chorvatsko) v kategorii "proklamace bez následné akce".

Emil
21. duben 2022, 10:37

Pane Veselý, čemu vy věříte je úplně nepodstatné, protože vaše víra je v rozporu s realitou až příliš často. Realita je taková, že:

1) Polsko letos vybere dodavatele minimálně šesti nových velkých bloků a ve dvou lokalitách probíhá řízení EIA. Kromě toho soukromníci připravují několik SMR.

2) Řecko se chce podílet na stavbě JE v Bulharsku:

euractiv. com/section/electricity/news/bulgaria-and-greece-advance-nuclear-project-talks/

3) O stavbě SMR hovoří přímo premiérka Estonska:

news. err. ee/1608470909/estonia-could-get-a-nuclear-power-plant-says-prime-minister

4) Slovinsko/Chorvatsko - bude se vypisovat tendr v JE Krško = stavět chtějí.

5) Nizozemí - výstavba jaderných elektráren je přímo v koaliční smlouvě = stavět chtějí

energymonitor. ai/sectors/the-netherlands-opens-the-door-to-new-nuclear-with-e5bn

6) Belgie - prodloužení provozu současných reaktorů a investice do malých modulárních reaktorů = stavět chtějí a evidentně potřebují.

Dál už mě ty vaše dojmy nebaví vyvracet, stejně jako dojem že Evropa nepotřebuje svůj největší zdroj elektřiny, který je ještě k tomu nízkoemisní. Takže co vy hodláte "uznat" zase neuznávám já.

Rejpal
20. duben 2022, 01:55

100GW je to hodně ? Při 1,4 mld obyvatel ? vydělte si to 133 a vyjde vám zhruba 750MW pro zemi velikosti ČR a výroba asi 1TWh ( vítr + slunce) pokud bychom instalovali tolik co Čína na obyvatele pak bychom nahradili to co vyrábí uhlí teoreticky za 34 let a při 2% růstu spotřeby el. energie ročně ( el. mobilita tep. čerpadla atd. ) bychom za těch 34 let potřebovali téměř 2x tolik uhlí než dnes.... , ale vraťme se k Číně oni se rozhodli být co nejvíce nezávislí , protože očekávají že na ně budou uvaleny ze strany USA stejné sankce jako na Rusko. Čína se proto rozhodla, že vytěží co nejvíce svého uhlí bez ohledu na jeho nedostatek v budoucnu s výhledem , že ho pak nahradí především rozvojem OZE. Velká výroba el. energie v Číně snižuje růst spotřeby ropy a zemního plynu. Podle oficiálních údajů by už Čína neměla být schopná přiliš zvedat těžbu uhlí a ta bude spíše klesat , protože dnes těží asi 3% těžitelných zásob ročně . Čína bude muset instalovat minimálně 3 násobek JE a OZE než to dělá dnes jinak bude při klesající těžbě uhlí prudce růst její závislost na dovozu paliv a energií , ale to přijde až tak za 5 let.

Zdeves Pavel
19. duben 2022, 13:25

Vítr a solár dává do míst kde není dost chladici vody. I to je cesta.

Maly Jarda
19. duben 2022, 17:44

Číňané instalují OZE kde se to vyplaí .. to vše bez dotací a bez dovozu komponentů

Karásek
20. duben 2022, 18:26

V Číně, stejně jako ve většině zemí jedou v rozvoji hlavně OZE a ne jádro. U nás se jaderná mafie snaží tvrdit, že tomu tak není. Snad se ji jednou zbavíme.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se