
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden
1. Polská vláda představila maximální ceny elektřiny pro domácnosti a menší firmy
Vláda již dříve uvedla, že v příštím roce zmrazí ceny elektřiny pro domácnosti na letošních úrovních. Toto zmrazení se bude v základní podobě vztahovat na roční spotřebu do dvou megawatthodin. U rodin s nejméně třemi dětmi a u zemědělců bude roční limit činit tři megawatthodiny. Dnes ohlášený cenový strop 693 zlotých za MWh se bude vztahovat na elektřinu nad stanoveným limitem spotřeby.
2. Dostupný výkon francouzských jaderných elektráren se přibližuje k 30 GW. Do ledna by měl narůst na 50 GW
Výkon dodávaný do sítě z francouzských jaderných elektráren přesáhl tento týden 29 GW a dosáhl nejvyšší hodnoty od začátku června. Další navyšování bylo ovšem zpomaleno prodloužením odstávky tří rektorů – Paluel 2 a Cruas 3 a 4.
3. Největší evropský jaderný blok Olkiluoto 3 poprvé dosáhl plného výkonu
Finská energetická společnost TVO oznámila, že její nový blok Olkiluoto 3 na konci září poprvé dosáhl plného výkonu. Jaderný blok typu EPR disponuje instalovaným výkonem 1600 MW a jedná se tak o nejvýkonnější evropský blok. Stejně výkonný je pak francouzský blok Flamanville 3, který je stále ve výstavbě a dokončen by měl být v příštím roce.
4. Ekonomický poradce premiéra Křeček: Vládní návrh windfall tax je paskvil
„Paskvil“ ministerstva financí
Ekonom Štěpán Křeček označil návrh za paskvil na CNN Prima News s vícerým odůvodněním. Například s tím, že daň je příliš vysoká. Dle něj se může stát tento paskvil ještě větším paskvilem během legislativního procesu. Stejně tak jako mnozí další ekonomové se nedokázal dopočítat k prezentovanému výběru u bankovního sektoru.
5. Španělské omezení cen plynu pro elektrárny způsobilo nárůst spotřeby plynu a exportu elektřiny
Dopad rostoucích cen energetických komodit na firmy a občany se v mnoha zemích projevuje se zpožděním, protože spotřebitelé mají často ceny elektřiny a plynu zafixovány a dodavatelé mají nakoupeno dopředu.
6. Analytik: Cenový strop na plyn by mohl srazit cenu elektřiny až o 72 %
Jak udává Alexander, ceny elektřiny na německé burze by mohly pro letošní zimu poklesnout ze 430 EUR/MWh až na 120 EUR/MWh při zavedení cenového stropu na plyn. Cenový strop pro plyn by však musel být na úrovni 30 EUR/MWh. Tedy velmi hluboko pod současnou úrovní – cca 150 EUR/MWh.
7. Gazprom slibuje pokračovat v dodávkách plynu do Maďarska přes potrubí TurkStream
„Gazprom potvrdil závazek dlouhodobě provozovat TurkStream. Tento závazek potvrdil s ohledem na dlouhodobou předvídatelnost dodávek do Maďarska,“ uvedl Szijjártó ve videozáznamu zveřejněném na facebooku.
8. Stabilizace přenosové soustavy Německo vloni stála 2,3 miliardy eur, nejvíce v historii
Zatímco náklady na opatření pro stabilizaci soustavy v roce 2021 oproti předchozímu roku vzrostly o 60 % na 2,29 mld. EUR, objem těchto opatření vzrostl o 19 %. Opatření na stabilizaci soustavy zahrnují omezování výroby obnovitelných zdrojů energie (OZE) a konvenčních elektráren a navýšování výroby konvenčních elektráren aktivních na trhu nebo připravených v síťové rezervě.
9. Stávky mohou ohrozit export uhlí z JAR, která je pro Evropu po zákazu dovozu z Ruska klíčovým dodavatelem
Zajištění dostatku energie pro evropské domácnosti, podniky a průmysl pro nadcházející zimu je v posledních měsících klíčovým tématem. Zatímco jako nejvíce problematické se ukazuje nahrazení ruských dodávek plynu vzhledem k chybějící infrastruktuře pro dodávky z jiných zemí, důležitým bude rovněž i zajištění dodávek energetického uhlí pro evropské teplárny a elektrárny.
10. Velká tepelná čerpadla budou v české energetice hrát zásadní roli
Strategie Green Deal, Fit for 55 či nově REPowerEU tvarují trh směrem ke zvyšování energetické bezpečnosti EU a udržitelnosti výroby energie. Velká tepelná čerpadla se tak díky svému principu dostávají do centra zájmu a navíc přidávají jednu zásadní funkcionalitu – zajištění flexibility distribuční soustavy vedoucí ke snížení nákladů na regulační energii. Vzniká tak poměrně jednoznačná preference rozvoje tohoto segmentu napříč EU, na což reagují v podstatě všichni výrobci masivními investicemi (v součtu přes 3 mld. EUR) do rozšíření výrobních kapacit a podporu vědy a výzkumu v této oblasti.
Téma
ERÚ osekal podporu pro soláry. Platí to i pro nové elektrárny?
Na konci září proběhly v médiích zprávy o tom, že Energetický regulační úřad snížil podporu pro solární elektrárny. Postihne tato změna také zájemce o nové fotovoltaický elektrárny z řad majitelů rodinných domů, firem či bytových družstev?
Odpověď na tuto otázku Vám představí experti na dotace- a to Jan Kříž (náměstek pro řízení sekce ekonomiky životní prostředí na MŽP), Petr Valdman (ředitel SFŽP) a Ondřej Tomšej, Vedoucí oddělení PO 3 na MPO), kteří vystoupí ve středu 19. října na workshopu Smart Energy Forum v Praze.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se