Domů
Komoditní trhy
Analytik: Cenový strop na plyn by mohl srazit cenu elektřiny až o 72 %
Rakouský podzemní zásobník plynu Schönkirchen
Zdroj: OMV

Analytik: Cenový strop na plyn by mohl srazit cenu elektřiny až o 72 %

Jak informuje zahraniční portál Montel s odkazem na prohlášení analytika Ryana Alexandera z konzultantské společnosti Aurora Energy Research, německé velkoobchodní ceny elektřiny by mohly podstatně poklesnout. A to až o 72 % ze současných astronomických hodnot. Nutnou podmínkou je nicméně zavedení cenového stropu na plyn sloužící pro výrobu elektrické energie.

Cenový strop pro plyn ve výši 30 EUR/MWh

Jak udává Alexander, ceny elektřiny na německé burze by mohly pro letošní zimu poklesnout ze 430 EUR/MWh až na 120 EUR/MWh při zavedení cenového stropu na plyn. Cenový strop pro plyn by však musel být na úrovni 30 EUR/MWh. Tedy velmi hluboko pod současnou úrovní – cca 150 EUR/MWh.

Není ovšem zcela jasné, s jakým mechanismem cenového stropu Alaxender počítá. Zda by členské státy, případně samotná EU, kompenzovaly obchodníky nebo zda je myšleno, že by to byla obdoba zvažovaného stropu na ruskou ropu. K druhé variantě se ostatní dodavatelé plynu do EU staví skepticky.

„Vzhledem k velkému tlaku dojde k nějakému rozhodnutí o intervenci na trhu s plynem. Otázkou je: K jakému?“ domnívá se Alexander.

Společnost ČEZ se například v ohledu ceny zemního plynu s odvoláním na světové analytiky domnívá, že jeho cena by mohla v EU okolo roku 2026 poklesnout na úroveň, na které uvažuje Alexander zavedení cenového stropu, a to i bez regulatorního zásahu. Analytici uvádí rozpětí 30-40 EUR/MWh. Cena plynu mezi 30 až 40 EUR/MWh by proto mohla být novým budoucím standardem.

Z pohledu fyzických dodávek zemního plynu bude pro EU kritický příští rok, pokud se aktuální situace potrubních dodávek nezmění. Po zimě 2023/2024 se předpokládá výrazné zlepšení situace, resp. znatelné navýšení importní kapacity nových LNG terminálů.

Další předpoklady odhadu ceny elektřiny

Při výpočtu Alexandra hrají roli také další faktory – cena uhlí, cena emisní povolenky nebo disponibilita francouzské jaderné flotily. Tyto a další faktory mají zásadní vliv na cenu elektřiny na trhu.

Cena černouhelného kontraktu se aktuálně pohybuje na úrovni 247 USD/t a je ovlivněna zákazem dovozu uhlí do EU z Ruska.

Cena emisní povolenky je vysoce volatilní. Nyní se pohybuje na 68 EUR/t poté, co poklesla o více než 30 % ze svého srpnového maxima. Důvody jsou pravděpodobně především dva: obava z regulatorního zásahu na trhu EUA a vliv cen energií na hospodářství EU.

Co se týče disponibility jaderné flotily Francie, situace by se měla brzy razantně zlepšit. Do ledna by měl dostupný výkon vzrůst až na 50 GW ze současných cca 29 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
Turby
15. říjen 2022, 14:40

Tomu se rika hasit ohen benzinem. Jsem na tento socialisticko-ekonomicky experiment vazne zvedavy.

Rejpal
16. říjen 2022, 00:21

Povede to pouze k růstu spotřeby plynu. Chce to jednoznačně liberalizovat elektroenergetiku a plyn se sám díky ceně vyřadí z mixu. Jinak ceny elektřiny prudce klesly. Podle mě už není důvod k subvencím.

FKus
17. říjen 2022, 13:55

Jak by se mohl plyn vyřadit z mixu. Nebo ano, ale musela by se přestavět celá ekonomika. Zkuste to navrhnout. Zajímalo by mě, co si pod tím představujete. Nebo lépe, nemluvte hlouposti.

Ivan Švančara
15. říjen 2022, 14:44

ked budem velky, tiez budem analytikom a budem najlepsim analytikom, lebo budem pocitat so zastropovanou cenou plynu pod 5€/MWh. On sa najde niekto, kto rozozna mojho genia.

Přemek z Mělníka
15. říjen 2022, 15:11

To nebude fungovat.Zastropovat by se muselo všem, néjen Rusku a pak by to měl vlastně stát doplácet, což není ekonomicky reálné....

A že RF by pak vlastně velmi levným plynem EU následně dotovalo není reálné rovněž....Vyzrát na tuto situaci na trhu nějakýma účetními kejklemi je možná tak akorát sen z říše scify....

Milan Vaněček
15. říjen 2022, 20:19

A teď to vypadá, že "viróza" jaderné energetiky se šíří z Francie do ČR, viz

e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/energeticka-krize-online-energetici-neplanovane-odpojili-od-site-druhy-blok-v-jaderne-elektrarne-dukovany-1393098

Co se týče zastropování ceny plynu pro výrobu elektřiny, myslím, že k tomu v EU dojde (musí dojít) během měsíce. Pro fungování EU i pro spotřebitele se to vyplatí, jak si už vyzkoušeli například Španělé.

Milan Vaněček
15. říjen 2022, 20:38

Tak Dukovany jedou taky na 50% ("francouzská viróza").

Emil
15. říjen 2022, 21:23

Podle REMIT momentálně očekává ČEZ konec odstávky v pondělí 17.10., takže to spíš vypadá na obvyklé Vaněčkovo zbožné přání než na "francouzskou virózu".

Ivan Švančara
15. říjen 2022, 21:34

vanecek ma myslenie typu cim horsie, tym lepsie, takych sme v 89. zrusili

Ivan Novák
15. říjen 2022, 21:55

Bohužel už to prodloužili do půlky listopadu. Se divím, že tam tu krátkou odstávku i jen na chvíli vykázali (taky jsem dopoledne REMIT vyhledal a cítil se pak klidně), trochu to smrdí manipulací s cenou, plán přetěsnit ucpávku HUA za dva dny nemohl být od začátku myšlen vážně.

Emil
15. říjen 2022, 22:28

Chápu to tak, že přetěsnit ucpávku se rozhodli až dodatečně a v REMITu to ještě není zohledněné.

Milan Vaněček
15. říjen 2022, 21:57

?? "Zahájili jsme dochlazení bloku pro opravu zařízení, což si vyžádá odstavení bloku v řádu několika týdnů,“ řekl ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín".

idnes.cz/ekonomika/domaci/energetici-odpojeni-druhy-blok-jaderna-elektrarna-dukovany

Maly Jarda
16. říjen 2022, 02:41

Líbí se mi jak to má pan analytik vypočítené přesně na procento aby to vypadalo že ví o čem mluví.

Možná se ale pan analytik mýlí, možná by cenový strop na plyn mohl srazit cenu elektřiny až o 71 % , anebo o 0 %.

Anton Meško
16. říjen 2022, 09:47

Keď čítam komentáre musím sa pridať k názoru, že vyjadrenia analytikov, čo treba na trhu s elektrinou a plynom urobiť sú bez konkrétnych činov na zvýšenie zdrojov len planými rečami. Nik tu nespomína podľa mňa hlavnú príčinu vysokých cien špekulatívne nákupy a predaje, ako sa to stalo na Slovensku v prípade Slovenských elektrární, ktoré za "babku" predali celú svoju produkciu elektriny na roky dopredu nejakému fondu. Neviem, či takýchto "obchodov" bolo viac aj v iných krajinách, ale tak sa deje ako vidím Európska únia nemá, opakujem nemá záujem vystopovať tieto obchody (v česku sa tomu hovorí lichva) a aspoň zdaniť vysoké zisky. Pokiaľ sa tak nestane, že špekulanti dostanú po prstoch, ceny na burze významne neklesnú.

Na Slovensku prijatí legislatívy, ktorá za určitých okolností umožní vláde zamedziť vývozu už predanej elektriny "zaplakal" generálny riaditeľ Slovenských elektrární, že ak by tak vláda urobila, museli by Slovenské elektrárne elektrinu na budúci rok nakúpiť na trhu a pri nedávno platných cenách by to bolo 10 mld. €, čo by priviedlo Slovenské elektrárne do krachu.

Čuduj sa svete, tento generálny riaditeľ, čo urobil takýto obchod je stále generálny riaditeľ, štát s 34 % účasťou žiadne kroky neurobil, aspoň neboli medializované. Nový minister hospodárstva to označil len za zlé manažérske rozhodnutie. Vyzerá to tak, že tí, čo by mali urobiť nápravu, aby sa tak v budúcnosti nestalo nič nerobia, lebo zrejme aj oni si dobre namastili svoje vrecká a slovenský podnikatelia a občania sú im ukradnutý.

Petr prochaska
16. říjen 2022, 10:04

Je normální, že výrobce elektřiny prodává část své budoucí produkce. ČEZ to dělá taky. Je to přes burzu a mimo jiné proto musí výrobci skládat na burzu hodně peněz z důvodu, kdyby nedodali, aby burza nakoupila za ně. Na to si ČEZ dokonce musel půjčit od státu. Problém není se spekulanty, ale s tím, že ještě existují emisní povolenky a že si Evropy zakázala brát energie z Ruska.

Emil
16. říjen 2022, 10:20

Evropa si nezakázala brát energie z Ruska.

Ivan Švančara
16. říjen 2022, 11:19

de jure nie, de facto ano. Slovickarenim zachranis a vyriesis energeticku krizu?

Emil
16. říjen 2022, 12:38

Ani de iure ani de facto. Vymýšlením si nezachráníte a nevyřešíte energetickou krizi už vůbec.

Petr prochaska
16. říjen 2022, 12:50

V podstatě si zakázala brát energie z Ruska.

Uhlí - úplný zákaz a polští občasné bohužel nemají čím topit

Ropa - také zákaz, kromě nějakého malého množství přes ropovody do Maďarska a na Slovensko

Nafta - také zákaz, z Ruska se dovážela již hotová ropa, proto je také nafta dražší než benzín

Plyn - z důvodu sankcí nebyla dodána turbína pro NS1, ale to už je nyní jedno, protože NS1 je zničený, nějaký plyn ještě proudí na Slovensko, do Maďarska a do Rakouska. Putin nedávno nabídl německu, že pošle plyn přes TurkStream nebo Ukrajinu a Německo odmítlo. Jestli EU stanoví cenový strop, tak přijde i o ten zbytek plynu.

FKus
17. říjen 2022, 14:04

Máte v tom pane Procházko nějaký guláš. Ropa je surovina, nafta ropný produkt.

Anton Meško
16. říjen 2022, 12:33

Pan Prochaska,

Vy ste pozorne nečítali môj komentár. Slovenské elektrárne, ktoré vyrábajú viac ako 60% elektriny na Slovensku predali pred dvoma rokmi celú, opakujem celú svoju produkciu elektriny na niekoľko rokov dopredu! Dokonca predali aj elektrinu, ktorú vyrobí 3. blok JE Mochovce. Určite to, čo urobili Slovenské elektrárne nie je normálne.

Emil
16. říjen 2022, 12:40

Zdroj tvrzení, že " Slovenské elektrárne, ktoré vyrábajú viac ako 60% elektriny na Slovensku predali pred dvoma rokmi celú, opakujem celú svoju produkciu elektriny na niekoľko rokov dopredu! Dokonca predali aj elektrinu, ktorú vyrobí 3. blok JE Mochovce"?

Hedgování produkce dělají úplně všechny utility ale žádná neprodává celou svoji produkci na několik roků dopředu.

Petr Turek
16. říjen 2022, 11:09

Je-li cílem srazit cenu zemního plynu, pak jedinou cestou je jeho nespotřebování. Aby k tomu došlo je nutné jej nahradit uhlím v elektrárnách a to aby zase nezdražilo elektřinu je nezbytné emisní povolenky dát cca na 1 rok k ledu.

Pak poklesne cena zemního plynu a cena elektřiny též, či nevzroste...

Ostatní politická řešení jsou drahá a nefunkční...

Uvedení do provozu maxima Fr reaktorů a neodstavování těch v SRN to jen silně podpoří, ale to je o vůli SRN a dovednosti - Francie a to se obávám, že se v EU nedostává...

hobitt@email.cz
16. říjen 2022, 11:20

At mi nikdo neříká že za vysoký cenu energií může válka.

Podle mne za to můžou buď dovozci plynu, ropy, nebo další přeprodejci v cestě a ještě dál samozřejmě výrobci elektřiny.

Vždyť se všude píše ze ceny plynu a ropy klesly na/pod úroveň před válkou, nebo ne? Jak je to?

Ale jestli to tak je tak si někdo masti kapsu vysokými maržemi jen na základě toho že je válka a že ostatní to od něj musí brát.

Což je nehorázná lichva a někdo by si to měl uvědomit

Nevim ale zdá se mi že ceny nemohli vyletět jen tak 5x, 10x.

To někdo musel schválně navýšit.

Péče když se někde něco zdraží, tak to je o málo, tak zdraží i další cestě o málo. A to se může opakovat třeba 2x,3x za rok, ale když něco stoupne jednorázové 10x tak je něco hodně špatné.

A podle mne jen někdo zneužívá okolností. Nevim ale přijde mi že to není normální.

Anton Meško
16. říjen 2022, 13:00

hobitt@email.cz,

plne s Vami súhlasím. Slovenské elektrárne elektrinu predali nejakému fondu, takže cesta predaja elektriny na burzu mohla mať niekoľko prostredníkov, ktorí ju ponúkali na burze po častiach tak, aby cenu elektriny vyhnali do astronomických výšok. To je precedens, ktorý treba vyšetriť a aktérov potrestať. Inak ako som už písal neklesnú ceny elektriny na burze na reálnu hodnotu. Emisné povolenky sa podieľajú na súčasnej cene elektriny na burze maximálne 10%. Ak by bola pravda, to čo píše pán Prochaska, že problém nie je so špekulantmi, ale s emisnými povolenkami, tak cena elektriny pre Poľsko by nemohla byť na úrovni 200 €/MWh, teda nižšia ako polovičná pre Slovensko, lebo Poľsko vyrába v súčasnosti až 70% elektriny z uhlia a Slovensko len necelých 9%.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se