Domů
Energetika v zahraničí
Polská vláda představila maximální ceny elektřiny pro domácnosti a menší firmy
Polská vlajka. Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Polská vláda představila maximální ceny elektřiny pro domácnosti a menší firmy

Polská vláda dnes představila maximální ceny u dodávek elektřiny pro domácnosti, malé a střední podniky a sociální instituce, jako jsou například školy, sirotčince a nemocnice. U domácností by podle vlády měla od začátku prosince do konce příštího roku platit maximální cena 693 zlotých (zhruba 3500 Kč) za megawatthodinu (MWh), u malých a středních podniků a sociálních institucí pak 785 zlotých za MWh. Informovaly o tom agentury Reuters a PAP.

Vláda již dříve uvedla, že v příštím roce zmrazí ceny elektřiny pro domácnosti na letošních úrovních. Toto zmrazení se bude v základní podobě vztahovat na roční spotřebu do dvou megawatthodin. U rodin s nejméně třemi dětmi a u zemědělců bude roční limit činit tři megawatthodiny. Dnes ohlášený cenový strop 693 zlotých za MWh se bude vztahovat na elektřinu nad stanoveným limitem spotřeby.

U malých a středních podniků a sociálních institucí se bude ohlášený cenový strop 785 zlotých za MWh vztahovat na veškerou spotřebu elektřiny. Polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová uvedla, že náklady na cenové stropy by měly hradit primárně energetické společnosti, a to na základě vzorce, který bude zohledňovat náklady na paliva, emisní povolenky a další náklady.

Ilustrační foto

Polsko je ve výrobě elektřiny silně závislé na uhlí. Letos v reakci na válku na Ukrajině zavedlo embargo na dovoz uhlí z Ruska, což vedlo k nedostatku tohoto paliva a k nárůstu jeho ceny. Náklady na provoz polských uhelných elektráren navíc zvýšil růst cen emisních povolenek.

S růstem cen elektřiny se nyní potýkají také další evropské země. Česká vláda stanovila u elektřiny cenový strop 6000 Kč za MWh, který bude platit po celý příští rok. Cenový strop pro domácnosti, firmy připojené na nízké napětí a veřejné služby bude platit bez ohledu na spotřebu. Malé a střední firmy připojené na vysoké a velmi vysoké napětí budou mít cenový strop stanovený na 80 procentech nejvyšší spotřeby za posledních pět let.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(30)
Milan Vaněček
11. říjen 2022, 18:15

Tak zase bude v Polsku výrazně lacinější elektřina než u nás. Podobně jako to bylo a je s benzinem.

Ale my musíme být premianti ve výši cen za energie v EU.

Myslím, že naše diskuse zde, v minulosti, jakou cestou v energetice jít jsou nepodstatné: budeme vždy "nejlepší v EU", s nejvyššími cenami, ať je u nás skladba energetiky taková nebo maková.

Petr prochaska
11. říjen 2022, 18:31

Jenže rozdíl mezi stropem a aktuální cenou na trhu zaplatí všichni z daní.

Jan Stehlik
11. říjen 2022, 18:59

Záleží jaké daně zavedete . Ruzné daně postihnou ruzné segmenty společnosti .

Milan Vaněček
11. říjen 2022, 19:10

Když to bude zaplaceno z daní těch, co mají v současnosti obrovské (nezasloužené) zisky související s válkou a kvazimonopoly, tak to bude v naprostém pořádku.

Tak to chtějí udělat i Poláci.

Petr prochaska
11. říjen 2022, 19:22

Nezasloužené zisky to zní jak 50. léta.

Emil
11. říjen 2022, 20:04

Zisky jsou naopak velmi zasloužené, protože ty společnosti přes tlak ze všech stran neodstavily zdroje, které jim ty zisky teď přináší, a to i když mnozí "proroci" tvrdili, že do pár let zkrachují a některé se v minulých letech propadaly do ztráty.

Martin P
12. říjen 2022, 06:55

Emile, jak to myslíte "přes tlak ze všech stran" ? Já bych řekl, že jsou motivování všichni kdo mohou vyrábět, protože i po zdanění jim zůstanou zisky vyšší než v dobách minulých. ;-) .

Snad se ale shodneme, že kdyby tady byl již alespoň rozestavěný, lépe hotový, JETE 3 a našlápnuto ke stavbě JETE 4 a JEDU 3, byli bychom za vodou.

Emil
12. říjen 2022, 07:28

Tím tlakem ze všech stran jsem myslel hlavně tlak na co nejrychlejší odstavení uhelných elektráren, když byla řeč o Polsku, ale tlaky byly i na to, aby nestál ani Temelín a Dukovany šly za pár let do důchodu.

Martin P
12. říjen 2022, 06:58

Zdravím , pane Vaněčku. Jen tak mimochodem, nevíte, kam se poděl Carlos a Jan Veselý? Sice jsme si občas možná vjížděli do vlasů, nehrozily od nich ale kecy o konspiraci Američanů a podobné hemzy na jedno kopyto jako od jistých diskutujících poslední 3-4 měsíce. ;-)

Milan Vaněček
12. říjen 2022, 09:33

ad Martin P: nevím, osobně je vůbec neznám

Jinak k těm "zaslouženým" nebo nezaslouženým ziskům: celou USA historií prostupuje boj proti monopolům, neboť snaha o monopol (kvazimonopoly) je kapitalismu vlastní, A socializmus-to byl jeden státní monopol.

Ty "zaslouženě vysoké ceny" za energie, které tu někteří jedinci a PR agentury obhajují, jsou pak likvidační pro český průmysl, když si uvědomíme, že Čína i USA mají ty energie několikanásobně levnější a že i Německo je schopno tak vysokých dotací a zastropování cen na tak nízké úrovni, že český průmysl nemůže konkurovat. To se během roku musí projevit.

Lidé zimu přežijí, postarají se sami o to, budou topit dřevem, teplárny pro města pojedou na uhlí a biomasu.

Ale obecně-každá ekonomika plyn potřebuje především pro průmysl. Spalování plynu je mnohem čistější a pohodlnější a méně škodlivé pro životní prostředí než spalování uhlí. Rozšíření vodíku přijde nejdřív za 10 let, návrat k výrobě svítiplynu z uhlí????, ....

Emil
12. říjen 2022, 09:56

"Zaslouženě vysoké ceny" tu žádní jedinci ani "PR agentury" neobhajují, to jen Vaněček opět překrucuje tvrzení, jak má ve zvyku. A ty vysoké ceny jsou důsledkem spoléhání na zemní plyn, který tu právě Vaněček neustále prosazoval. Ještě loni např. tvrdil: "Plynové elektrárny (investičně velmi levné) jsou pak nejvhodnějším způsobem překonání intermittance slunce a větru."

Milan Vaněček
12. říjen 2022, 11:39

Samozřejmě, Američané to dobře vědí a sami plyn hojně užívají. A zavádějí i velká bateriová úložiště. To jen EU má problémy.

Moje tvrzení: "Plynové elektrárny (investičně velmi levné) jsou pak nejvhodnějším způsobem překonání intermittance slunce a větru." ve světě platí, samozřejmě jen pro ty země co nemají předražený plyn. Ty si musí s intermitencí pomoci jinak (především voda, pak uhlí, biomasa, ... viz třeba Čína)

Emil
12. říjen 2022, 11:56

Aha, takže tvrzení "plynové elektrárny (investičně velmi levné) jsou pak nejvhodnějším způsobem překonání intermittance slunce a větru" jako reakce na článek "Síla české energetiky bude v diverzifikaci" se týkalo USA a s ČR ani EU nemělo vůbec nic společného. :-D

Milan Vaněček
12. říjen 2022, 12:37

Bývaly doby kdy jsme měli plyn stejně levný jako USA.

Martin P
12. říjen 2022, 12:48

Emil, Milan Vaněček: Současnost dává za pravdu oběma přístupům k řešení zdrojů el. energie.

1) Pro celý rok by se nám hodily nové jaderné zdroje, protože chceme fosilní energie nahradit nejen v elektroenergetice, ale částečně i v dopravě, teplárenství a průmyslu - jinými slovy hodně levné nízkoemisní energie.

2) Fotovoltaiku zase chce momentálně skoupit ten kdo na to má volné peníze a chce být částečně soběstačný, stát tomu pomůže snížením nároků na poskytnutí dotací např. malým podílem vlastních prostředků,. FVT decentralizace podle mě pomůže na rozdíl od velkých FVT (agro) farem přenosové soustavě .

3) Pro oba zdroje elektřiny potřebujeme přinejmenším baterie na úrovni okresů s MW výkony a GWh kapacitami a přečerpávací vodní elektrárny. Nedávno jsem zachytil českou baterii na vodním solném principu.

4) A na těch pár týdnů v roce, kdy není zbytí, využít plyn, časem i z domácích zdrojů, který se odhaduje pro mírové časy že klesne ne níže než 30-70EUR/MWh v letech 2024-2025. Což může resuscitovat hodně lesů a hodně kondenzačních kotlů, které letos Češi nahradí starým litinovým kotlem .

Emil
12. říjen 2022, 14:11

Martine P, právě ty "oba přístupy" Vaněček dlouhodobě odmítá.

Martin P
12. říjen 2022, 14:58

Emile, příspěvky Milana Vaněčka znám dlouhodobě, na to lze říct např. to, že Bolívie s ohromným lithiovým bohatstvím je zadobře s Ruskem a asi bude mít podobný vydírací potenciál, stejně tak některé africké státy. A tak mi z toho vychází, že myšlení ve stylu např. "jen OZE a baterky" nemíří do středu terče.

;-)

Milan Vaněček
12. říjen 2022, 15:25

Nové jaderné reaktory potřebují cenu silové elektřiny v EU 180-200 EUR/MWh (v současných cenách). Ale 99% obyvatelstva a průmysl v EU takovou cenu nechce, ta by ho likvidovala, zastropování na ní vydrží tak 2-3 roky, víc ne.

Pak bude muset jít cena dolů (díky OZE a racionálnímu tempu opouštění uhlí, to znamená vydržet tak do 2040, ne rychleji a odstranění závislosti na Rusku-plyn, jádro).

Vy věříte, že cena nových JE může jít dolů (zatím šla nahoru) a že se stavby zrychlí (zatím v EU vidíme pravý opak).

Takže, takové je zhodnocení (říjen 2022) současné výchozí situace.

Emil
12. říjen 2022, 15:41

To je opět úplný nesmysl, Vaněčku, nové jaderné reaktory nepotřebují cenu silové elektřiny v EU 180-200 EUR/MWh (v současných cenách). Pokud vycházíte z tak nesmyslných předpokladů, tak pak není divu že je nesmyslné i to vaše "zhodnocení (říjen 2022) současné výchozí situace".

Milan Vaněček
12. říjen 2022, 17:28

To co říká Emil není relevantní, to je jen PR propaganda. Relevantní jsou názory investorů, jeden jsem zde tlumočil.

Emil
12. říjen 2022, 18:01

Myslíte "relevantní" názory investora Šnobra, který např. ještě loni tvrdil: "Ruský plyn jako hrozba? Dávno ne". Každý si jistě udělá obrázek, kdo tu šíří "PR propagandu".

Milan Vaněček
12. říjen 2022, 18:07

Nemáte někdo přístup na web iHned, je tam zde annoncovaný článek o francouzských JE

archiv.hn.cz/c1-67125620-odstavene-jaderne-elektrarny-rozjedeme-vcas-ujistuje-sef-edf-pomohlo-by-to-cele-evrope

od člověka, který za to odpovídá?

Jaký dává termín dokončení všech oprav a revizí?

Já četl před několika týdny na odborných webech, že to má být do 19. 2. 2023 (to by bylo skoro pozdě), šéf EDF by to měl vědět přesněji, snad to bude dříve.

Emil to bude vědět.

Emil
12. říjen 2022, 18:21

To nemáte 30 Kč abyste si ten článek koupil?

Pokud to chcete vědět zadarmo, tak pravidelně aktualizovaný plán všech odstávek EDF je tady: edf. fr/en/the-edf-group/who-we-are/activities/optimisation-and-trading/list-of-outages-and-messages/list-of-outages

Milan Vaněček
12. říjen 2022, 20:01

Děkuji, to tedy nevypadá dobře.

Antonín Mikeš
12. říjen 2022, 22:34

Emile ano máte pravdu, zrovna pan Šnobr byl v Otázkách VM tuto neděli.

To to co tam říkal se mi zase nelíbilo (cca 50 minuta):

"..prožili jsme dekádu kdy ceny byly extrémně levné (asi myslel nízké).. my jsme si v minulé dekádě zvykly na úplně opačný extrém, který ale v energetice zavinil to že se neinvestovalo.."

"..ceny silové elektřiny 120-180 Eur/MWH tu už budeme mít v této dekádě napořád.."

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1126672097-otazky-vaclava-moravce/222411030511009/

Minuta 43: ".. my jsme si mysleli že to řešení bude jednoduché. Budeme rozvíjet OZE a doplníme to levným plynem z Ruska ale najednou vidíme že tahle cesta je slepá ulička a že jsme se dostali do situace kdy zpětně hodnotíme že se tady za posledních 20-30 let v energetice nic zásadního nepostavilo. Vše na čem Evropa jede jsou elektrárny, které mají původ v minulém století a my jsme se ocitli ve velmi složité situaci, ve které bychom se ocitli tak jako tak a válka na Ukrajině to pouze zintezivnila.."

Z toho mi vyplývá, že to věděl "stalo by se to tak jako tak" a přesto se snažil tendr na JE zastavit, on sám přitom akcionářem je a tedy současný růst ceny akcií a také dividend mu jistě nevadí.

Při tom všem ovšem neříká, že on sám jakožto zástupce části minoritních akciových vlastníků ČEZ dlouhodobě vystupuje proti jaderné energetice, čímž se na neinvestování podílel. Kdybychom v době levných energií investovali do stavby JE, dnes by část dluhu žrala inflace a mohli bychom možná už dnes skoro spouštět nový blok. Tento projekt by se při současných cenách dobře zaplatil. Navíc je zajímavé že státy EU vydávají obrovské částky na rozvoj OZE a přitom je všechno hrozně podinvestované.

Současně se pěkně ukazuje jaké nesmyslné předpovědi cen jsou schopni i jinak zřejmě velmi znalí lidé vyjadřovat. Viz ceny uhlí a energií..

hlpb
12. říjen 2022, 07:06

důvodem takto nízké ceny v Polsku je populismus Kaczynského. Dopadne to jako v Maďarsku, kde Orbánův populistický hokus pokus znamená nejvyšší inflaci v EU a to zdaleka nejsou u konce. K tomu brutální pád Forintu, velké zadlužení země a příliš drahé ceny plynu z ruska znamenají smrtící koktejl pro maďarskou ekonomiku (jen poznámečka pro místní odborníky, kteří zde půl roku horovali za přímé dodávky z ruska jako v Maďarsku, dnes už víme, že Maďarsko nakupuje z ruska za 200 €/MWh a proto nepřekvapila včerejší zpráva, že v Maďarsku zavřely kvůli vysokým cenám plynu nejstarší lázně. NICE

Michal K.
12. říjen 2022, 10:36

tych 200 €/MWh znie dost podivne.

nejaky relevantny zdroj ?

hlpb
12. říjen 2022, 11:06

lze dohledat na webech, je to výpočet maďarských novinářů, kteří tuto cenu vypočítali z plateb za nákup plynu v tomto roce.

A vzhledem k tomu, že v Maďarsku zavírají podniky kvůli vysokým cenám plynu, jaké jiný důkaz potřebujete.

Ivica Bojič
12. říjen 2022, 10:43

Vtipné, přitom má Polsko momentálně podobnou cenu paliv jako my, ale s tím, že oni nevybírají DPH, tedy stát přichází o velké částky pro nic.

Baton David
12. říjen 2022, 06:55

v Polsku mají stropy menší než jsou u nás ceny bez stropů a to nemají jaderné elektrárny, většinu vyrábějí z uhlí, tak tady je něco špatně, asi mají v Polsku nižší index vládního vlezdozadelictví

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se