
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden
1. Do Německa dorazil první plovoucí LNG terminál
Do Německa dorazila první loď určená k přeměně zkapalněného zemního plynu (LNG) zpět na plynné skupenství. Tato specializovaná loď označovaná jako plovoucí skladovací a znovuzplyňovací jednotka (FSRU) připlula na německý ostrov Rujána v Baltském moři, poté pokračovala do průmyslového přístavu Lubmin.
2. BNEF: Do roku 2030 by ve světě mohlo být provozováno přes 240 GW elektrolyzérů
Podle výzkumníků z BNEF již vodíkový průmysl vstoupil do období, kdy je očekáván prudký růst jak na straně nabídky, tak poptávky. Díky tomu by do roku 2030 mohlo být ve světě provozováno přes 240 GW elektrolyzérů.
3. Výhled dodávek francouzské jaderné energie nadále klesá. Francie plánuje snižovat spotřebu a spoléhat na import
Podle jeho slov je „velmi nepravděpodobné“, že by francouzský výrobce elektřiny, společnost EDF mohla dosáhnout svého cíle, kterým je zprovoznění 45 GW výkonu jaderných bloků do začátku ledna. Riziko nedostatku elektřiny ve zbylých podzimních měsících a v zimě se ovšem nyní zdá být menší než minulý měsíc, a to v důsledku poklesu poptávky po elektřině, mírného počasí a omezení průmyslové výroby, doplnil svůj komentář Veyrenc.
4. Plovoucí LNG terminály vyjdou Německo na dvojnásobek původně odhadovaných nákladů
Připravované nové německé LNG terminály budou v následujících letech klíčové pro náhradu ruského zemního plynu. Dva státem provozované plovoucí terminály by měly být uvedeny do provozu koncem prosince nebo začátkem ledna. Ve stejném období by měl být spuštěn i třetí plovoucí terminál, který je v soukromém vlastnictví. Další tři terminály pak mají být uvedeny do provozu do konce roku 2023.
5. Vůbec první offshore větrný park ve Francii dosáhl plného provozu, deset let po zisku podpory
EDF Renewables, dceřiná společnost francouzské skupiny EDF, oznámila dokončení offshore větrného parku Saint-Nazaire, který je se svým instalovaným výkonem 480 MW vůbec první offshore větrnou farmu v komerčním měřítku, jež vyrostla u pobřeží Francie. Podle EDF Renewables by roční výroba měla odpovídat ekvivalentu spotřeby 700 tisíc lidí.
6. Goldman Sachs: Závislost Evropy a USA na čínských bateriích může skončit do konce dekády
Zajištění dostatečného objemu dodávek baterií je klíčovým předpokladem pro pokračující rozvoj elektromobility, která je jednou z klíčových cest snížení emisí z dopravy. V posledních letech však vyvstává otázka ohledně závislosti západních zemí na dovozu levných baterií z Číny. Ta podle serveru Financial Times po letech silné podpory, která měla rovněž za cíl omezit dovoz ropy do země, vyrábí tři ze čtyř všech na světě produkovaných baterií a stejně tak dominuje ve výrobě komponent a materiálů pro jejich výrobu.
7. Polský soud anuloval pokutu vyměřenou Gazpromu kvůli plynovodu Nord Stream 2
Soud zrušil i pokutu 234 milionů zlotých, kterou úřad před dvěma lety vyměřil pěti podnikům podílejícím se na financování projektu Nord Stream 2. „Rozhodnutí soudu nás překvapilo,“ uvedl šéf antimonopolního úřadu Tomasz Chróstny.
8. Podle Leyenové se Indonésie stane centrem obnovitelných zdrojů. Pomohou peníze od EU a G20
Indonésie společně s EU a Mezinárodní skupinou partnerů (IPG), kterou společně vedou USA a Japonsko a do níž patří Kanada, Dánsko, Francie, Německo, Itálie, Norsko a Spojené království, zahájila v úterý v rámci summitu G20 partnerství pro spravedlivou transformaci, jejímž cílem je pomoci Indonésii s postupným odklonem od uhlí.
9. ČEZ převzal výrobce zařízení pro jaderné elektrárny Škoda JS
„Škoda JS je naším klíčovým dodavatelem a získáním kontroly nad touto firmou jsme významně posílili naši energetickou bezpečnost,“ uvedl ředitel divize ČEZ pro jadernou energetiku Bohdan Zronek.
10. Ukrajinské jaderné elektrárny hlásí po ruských úderech odpojení bloků
Radiace je v elektrárnách a jejich okolí podle Enerhoatomu v normě. Zařízení v současné době nevyrábějí elektrickou energii do energetické soustavy. „Jakmile bude provoz energetické soustavy normalizován, budou dodávky elektřiny z jaderných elektráren obnoveny,“ sdělila ukrajinská společnost.
Téma
Šance také pro Česko – ukrajinský biometan místo ruského plynu
Potenciál Ukrajiny ve výrobě biometanu je obrovský – jde o velkou agrární zemi, jejíž farmáři mají zájem o energetické využití slámy, zbytků kukuřice po žních a dalšího zemědělského nebo komunálního odpadu. Ruská agrese na jedné straně vývoj tohoto odvětví brzdí, na druhé straně zemědělci podle Grigorije Mazura v době rozbombardované infrastruktury hledají vlastní energetická řešení. „Obilná sila a mlékárenské závody investují do výstavby bioplynových a biometanových stanic, aby získaly elektřinu, teplo a biometan pro potřeby vlastní výroby,“ vysvětluje šéf MNC Group, která sídlí v Charkově.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se