Domů
Jaderné elektrárny
ČEZ převzal výrobce zařízení pro jaderné elektrárny Škoda JS
Jaderná elektrárna Dukovany

ČEZ převzal výrobce zařízení pro jaderné elektrárny Škoda JS

Energetická skupina ČEZ se ve čtvrtek stala vlastníkem výrobce zařízení pro jaderné elektrárny Škoda JS. V tiskové zprávě to dnes oznámil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Výši transakce skupina zveřejnit nechce, řekl Kříž ČTK. Smlouva byla uzavřena už v červnu letošního roku, ale čekalo se na schválení antimonopolními úřady. Škoda JS se před několika lety stala součástí ruské strojírenské skupiny OMZ ovládané Gazprombankou. Kvůli tomu byla ohrožena protiruskými sankcemi, což mohlo mít dopad i na klíčové dodávky pro jaderné elektrárny ČEZ.

„Škoda JS je naším klíčovým dodavatelem a získáním kontroly nad touto firmou jsme významně posílili naši energetickou bezpečnost,“ uvedl ředitel divize ČEZ pro jadernou energetiku Bohdan Zronek.

„Spolehlivý a respektovaný vlastník podpoří naši pozici kvalifikované a kredibilní společnosti evropského rozměru. Se společností ČEZ nás pojí dlouholeté pracovní vztahy z práce pro českou jadernou energetiku a v řadě případů samozřejmě i vazby osobní,“ sdělil generální ředitel Škody JS František Krček.

Skupina ČEZ oznámila už v červnu, že se stane stoprocentním vlastníkem Škody JS, aby se firmy nedotkly sankce uvalené Evropskou unií a USA na Rusko kvůli ruskému vojenskému útoku na Ukrajinu. Do dokončení transakce byla držitelem akcií Škody JS finanční skupina Wood & Company. „Tento postup zajistil, že společnost Škoda JS nebyla ohrožena sankcemi bezprostředně po podpisu smlouvy, nikoliv až poté, kdy antimonopolní úřady daly skupině ČEZ souhlas s převzetím plné kontroly, jak by to bylo za normálních okolností běžné,“ uvedl mluvčí ČEZ.

Transakci musely schválit čtyři antimonopolní úřady, a to v Česku, Maďarsku, na Slovensku a na Ukrajině. „Antimonopolní řízení nebylo, zejména s ohledem na válečný stav na Ukrajině, nijak jednoduché. Jsme rádi, že jsme transakci úspěšně dokončili,“ řekl Zronek.

Spolu se společností Škoda JS získá ČEZ i další podíl ve vědecko-výzkumném pracovišti ÚJV Řež, který Škoda JS vlastní. Podíl ČEZ v ÚJV Řež tak stoupne z 52,46 procenta na 69,85 procenta. Skupina také získá stoprocentní podíl ve společnosti Middle Estates, která je vlastníkem nemovitostí používaných Škodou JS.

Akciová společnost Škoda JS je jednou z předních evropských inženýringových a výrobních společností se zkušenostmi z výstavby a servisu jaderných elektráren. Společnost dosahuje ročních tržeb kolem 3,5 až čtyři miliardy korun. Asi polovinu tržeb tvoří export zařízení a služeb. V roce 2020 činil zisk firmy před zdaněním více než 122 milionů korun při tržbách přes 3,3 miliardy. Zaměstnává přes 1000 vysoce kvalifikovaných odborníků.

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni dosáhl 9,9 miliardy korun, meziročně o 81 procent více. Po očištění o mimořádné vlivy naopak klesl meziročně o tři procenta na 22,3 miliardy korun. Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Karásek
25. listopad 2022, 13:04

Z veřejnáých peněz se muselo zachraňovat neco, co je do budoucna neživotaschopného. I ty zakázky pro tuto firmu jsou veřejně dotované. A dál se bude dotovat ÚJV Řež, který žádný užitek nepřináší a který vždycky byl prodlouženou rukou Rosatomu. Vzpomeňme jen, jak před několika lety chtěl ÚJV Řež protlačit v průmyslové zóně v Bystřici nad Pernštejnem výstavbu závodu ruské společnosti Tvel tedy dceřiné firmy Rosatomu. Nejdřív tvrdili, že se jedná o závod na opravu rentgenů a když vyšlo najevo o co jde tak si museli pozvat na pomoc Drábovou. Pod strachem z nezvolení v dalších volbách to nakonec místní zastupitelé zatrhli.

Emil
25. listopad 2022, 13:18

Z veřejných peněz se nic nezachraňovalo, ČEZ je soukromá společnost a kupovala Škodu JS ze svých soukromých peněz. Životaschopnost jistě lépe posoudí nový vlastník než jakýsi Karásek, a ty další nesmysly nechávám už radši bez komentáře.

Karásek
25. listopad 2022, 13:29

ČEZ není soukromá společnost. Majoritním vlastníkem je stát. To by si Emil mohl zjistit.

Emil
25. listopad 2022, 13:32

ČEZ je soukromá společnost, jejímž majoritním vlastníkem je stát. I stát může spoluvlastnit soukromou společnost. To by si Karásek mohl zjistit.

Karásek
25. listopad 2022, 13:31

Ten další komentář Emile nebyly nesmysly, ale fakta. Před komentářem doporučuji si nejdřív všechno zjistit.

Emil
25. listopad 2022, 13:33

Tak ta vaše "fakta" doložte, Karásku.

Karásek
25. listopad 2022, 17:49

Tak Emile, tady jsou odkazy na youtube z diskuse s občany v Bystřici. Ještě nějaké pochybnosti? Snad mě to administrátor nevymaže. https://youtu.be/Ni712Xg-4v4

https://youtu.be/v7By_LvniTY

Karásek
25. listopad 2022, 17:54

Tak Emile je to na youtube a dá se to najít, pokud se do okýnka napíše : FabrikaTvel na výrobu jaderného paliva Bystřice nad Pernštejnem . Chtěl jsem to zkopírovat, ale administrátor www.oenergetice.cz mě to neumožnil. Ještě nějaké pochyby?

Karásek
25. listopad 2022, 18:22

Emile, ta fakta jsem chtěl doložit, ale administrátor www.oenergetice.cz mě nedovolí kopírovaný odkaz ani název jiného servru. Je to pro Emilaněkolik videí na y.u.u.e Do okýnka stačí zadat výryz : Fabrika Tvel na výrobu jaderného paliva Bystřice nad Pernštejnem. A netvrdit, že to tam není

Karásek
25. listopad 2022, 18:33

Administrátor mě neumožnil zkopírování odkazu, ani napsat název serveru, kde se to dá najít, tak to zkusím napsat. Je to speciálněpro Emila na y.u.u.e a do okýnka stačí napsat : Fabrika Tvel na výrobu jaderného paliva Bystřice nad Pernštejnem. A nechci slyšet, že to tam není

Emil
25. listopad 2022, 20:24

Tak to je škoda, Karásku, že jste si to video sám nepustil (nebo ho nepochopil). O ÚJV Řež tam není ani slovo, je tam zmíněna úplně jiná společnost ÚJP Praha, nic o závodu na opravu rentgenů se tam neříká, ani o tom že něco vyšlo najevo, ani nic o strachu z nezvolení a dalších nesmyslech které jste napsal.

Xoor
25. listopad 2022, 18:26

V tom případě nechápu, proč stát půjčil čezu prachy na ručení na lipské burze.

Emil
25. listopad 2022, 20:20

Asi ze stejného důvodu jako půjčil nebo nabízel půjčku i ostatním velkým energetickým firmám působícím v ČR, ve kterých žádný podíl nemá.

Karásek
25. listopad 2022, 20:30

Emile ješt k tomu videu. To není jedno, ale je jich víc. Viděl jsem je. O těch rentgenech to tam taky je. Proč tam přišel řečnit Wagner z ÚJV?

Emil
25. listopad 2022, 21:11

Karásku, je úplně irelevantní co jste údajně viděl. Jak jste před chvílí dokázal, jsou vaše informace naprosto nedůvěryhodné. Váš vlastní "odkaz" vás usvědčil z toho, že píšete nesmysly.

Mirek
25. listopad 2022, 18:29

Já bych to napsal ještě ostřeji. Škoda JS byla velice životaschopná. Ovšem, ignorováním Rosatomu, se kterým Škoda JS intenzivně spolupracovala po celém světě (ale nejen s Rosatomem), jsme uškodili hlavně sami sobě.

Martin P
25. listopad 2022, 17:08

I v případě útlumu jaderné energetiky bude vždy potřeba kontejnery na skladování použitého paliva. Jen vývoj za poslední rok ale spíš znamená pro příštích 20 let investiční aktivitu v oblasti jaderných zdrojů (Česko - nové min. 4 bloky, Polsko - 9GWe výkonu, , Rumunsko počítá s rozšířením Cerne vody o dva bloky, Ukrajina - zdvojnásobení kapacity jaderné flotily) a využití potenciálu téhle firmy ve všech jejích oborech činnosti. Minimálně z tohoto pohledu je celkem prozíravé, že bude polostátní podnik vlastnit celou a že se tyhle strategické obory dostávají zpátky do Česka.

Karásek
25. listopad 2022, 18:35

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Toho se Martin P nedožije ani jako důchodce.
.

Martin P
25. listopad 2022, 22:19

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Jste zbytečně osobní, jste tedy hlu...ák.
.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se